foto

Tecuja Nakašima

  • nar. 2.9.1959 (60 let)
    Fukuoka, Kjúšú, Japonsko

Biografie

Nakašima Tecuja nestudoval na žádné filmové škole, na univerzitě se ale rozhodl navštěvovat filmový klub a natočil svůj první 8mm film a změnil si tak život. Začátek své režijní kariéry prožil jako tvůrce reklam, což ho mnohé naučilo: v 15-30 vteřinách si mohl provádět, co chtěl, pokud se mu povedlo zároveň doručit hlavní zprávu divákovi. V roce 2004 se proslavil kultovním KAMIKAZE GIRLS, ale opravdový mezinárodní ohlas získal až o šest let později.

Nakašima nepatří k příliš plodným tvůrcům, zato je každý jeho film jedinečný, protože, jak sám říká, režisér nemůže růst, pokud stále pluje ve stejných vodách a nevystavuje se novým výzvám a obtížím. Jestli se vám zdá, že je jeho novější tvorba stále pesimističtější a temnější, nejste od věci. Už jeho další (neméně úspěšný) snímek MEMORIES OF MATSUKO skrývá za vybarvičkovanou kamerou dramatický příběh. Přitvrdil v roce 2010 filmem CONFESSIONS o učitelce hledající pomstu, kde už své obvyklé jasné a veselé barvy vyměnil za studené modré odstíny. Tento film Nakašimovi přinesl obrovské mezinárodní uznání.

Ve svých filmech se zaměřuje na postavy, a to postavy se spoustou chyb či špatných vlastností. Říká: "Vždy jsem byl víc fascinován lidskými chybami než dobrem. Ne jen krutost, ale i slabosti, povrchnost, lehkovážnost apod., jsou fascinující." V jeho prozatím posledním filmu THE WORLD OF KANAKO aby člověk klasicky dobrého člověka pohledal. Tento film také výrazně rozdělil fanouškovskou základnu - jedni ho nazývají géniem, druzí ho pro tento snímek zatracují. Nakašima chce, aby divák nad jeho filmy sám zapřemýšlel a rozhodl se, jak si má celý film a postavy vyložit - zda jsou hodné zatracení, nebo je na nich i něco dobrého. "Myslím, že je úspěch, že se mi povedlo vytvořit postavy, které někteří diváci tak naprosto nesnáší, protože to ukazuje, že je donutily něco cítit. Chce to dobré publikum, aby nesnášeli tenhle film."

Omy

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Host

TV pořady

2011 Nippon Academy šó (TV pořad)

Fanoušci tvůrce