foto

Štěpán Zemánek

  • nar. 15.2.1908
    Osek nad Bečvou, Rakousko-Uhersko
  • zem. 4.11.1969 (61 let)
    Brno, Československo

Biografie

Štěpán Zemánek se narodil 15. února a nebo až 25. prosince 1908 v Oseku nad Bečvou u Přerova. Studoval reálku v Lipníku nad Bečvou, ale už v sedmnácti letech ze studií utekl ke kočovné divadelní společnosti ředitele J. Stehlíka. V letech 1925 – 1933 postupně hrál v dalších kočovných souborech ředitelů Václava Choděry, F. Veselého i Karla Rodena st. a krátce v holešovické Uranii v Praze. Po celkem krátkém angažmá v Českém divadle v Olomouci (1933 – 1937) působil jako herec a režisér na scéně plzeňského Městského divadla (1937 – 1948).

Je zajímavostí, že během převratných květnových událostí roku 1945 vystoupl Zemánek již 5. května na ochoz divadla a přítomným davům provolával slávu svobodné Československé republice. Nakonec Štěpán Zemánek na dlouhá léta zakotvil v činohře Státního divadla v Brně (1948 – 1969), kde setrval až do své náhlé smrti. Zpočátku byl představitelem hlavně mladých, hrdinných milovníků a taktéž noblesných světáků a podvodníčků.

K těmto rolím byl předurčován již svou štíhlou, mužnou a statnou postavou a zjevem, sonorním hlasovým projevem s výbornou artikulací, dikcí – a vše umocňoval svojí výraznou tváří. V pozdějších létech se cele přehrál do charakterních českých i světových klasických a moderních postav. Divadelní diváky přesně bavil v komediálních postavách se svou břitkou konverzací a současně dojímal i v tragických a tragikomických kreacích. Pracoval taktéž jako spíkr u dokumentů.

Během své kariéry se objevil např. v inscenacích „Olivová ratolest“ (Milo), „Stanice“ (Danil), „Ze života hmyzu“ (Ubytovatel), „Macbeth“ (Banquo), „Nebožtík Nasredin“ (Imám), „Hamlet“ (Velvyslanec), „Matka Kuráž a její děti“ (Zbrojmistr), „Herkules a Augiášův chlév“ (Kadmos), „Jindřich IV.“ (Worcester), „Ďábel a pánbůh“ (Schmidt), „Aretheios aneb Legenda o svaté Ancille“ (Hlídač), „Veselé windsorské paničky“ (Pistol), „Proces Muromských“ (Živec), „Pronásledování a zavraždění J. P. Marata“ (Učitel), „Romulus Veliký“ (Phylax), „Komedie o umučení“ (Hamata), „Les“ (E. A. Milonov), „Rembrandt neboli Návrat syna marnotratného“ (Slepec), „Návštěva staré dámy“ (Exekutor), „Královský hon na slunce“ (Náčelník), „Král Lear“ (Hrabě z Glostru), „Oliver Cromwell“ (Essex), „Čínská zeď“ (Pán), „Dundo Maroje“ (Augusta) atd.

Právě kvůli svým mimopražským angažmá se v pražských českých filmových ateliérech objevil pouze čtyřikrát. Poprvé debutoval až v 50. letech jako čtyřiačtyřicetiletý v úloze velitele pohraniční stráže ve snímku pro děti KONEC STRAŠIDEL (1952) Jana Matějovského a Jiřího Slavíčka.

Na drahnou řadu let se Štěpán Zemánek odmlčel. Před filmové kamery opět stoupil až o třináct let později, byl otcem Bertýny Petrželové (Iva Janžurová) zedníkem Josefem Petrželou v dramatu Karla Kachyni AŤ ŽIJE REPUBLIKA / JÁ A JULINA A KONEC VELIKÉ VÁLKY (1965). Ovšem tato postava znamenala ten pravý začátek Zemánkova filmového „opojení“.

Ve druhé polovině 60. let vytvořil dvě velké a titulní úlohy ve dvou stěžejních snímcích „československé nové vlny“. Po velmi výrazné úloze osobního řidiče předsedy ONV Arnošta Pánka (Július Pántik) Lojzy Pisingra v politickém dramatu STUD (1967) Ladislava Helgeho se představil v závažné kreaci hejtmana Vinarského v thrilleru Otakara Vávry KLADIVO NA ČARODĚJNICE (1969), který je povolán hraběnkou de Galle (Blanka Waleská) přivést do Velkých Losin inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga (Vladimír Šmeral) kvůli nastalým čarodějnickým procesům. Avšak i hejtman Vinarský se stane jejich obětí…

Avšak premiéry (23. ledna 1970) se již Zemánek nedožil a už neviděl svojí největší roli. Dál už natáčet nestihl. Velmi výrazně se uplatnil i na poli umělecké recitace (své recitační umění a zvláštní hřejivý hlas často uváděl např. v brněnském Domě umění a v Československém rozhlase v Brně).

Zahrál si i v pořadech a dramatizacích rozhlasových („Soročinský jarmark“, „Rub a líc“, „Člověk, který nezemřel“, „Útěk“, „Bolest pod zámkem“, „Čas na zázrak“, „Pouhé dva dny“, „Jezero Ukereve“, „Hejtman Šárovec“, „Pygmalión“, „Pod Mléčným lesem“ apod.) a televizních (NEBOŽTÍK NASREDIN či VÍNEČKO, NE VODA!). Krátce byl mj. manželem populární divadelní a filmové herečky Míly Myslíkové (1933 – 2005). Herec, divadelní režisér a recitátor Štěpán Zemánek zemřel 4. listopadu 1969 v Brně ve věku pouhých jednašedesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1969 Kladivo na čarodějnice
1967 Stud
1965 Ať žije republika
1964 Vdova Capetová (TV film)
1952 Konec strašidel

Divadelní záznam

1964 Nebožtík Nasredin (divadelní záznam)
1963 Totální kuropění (divadelní záznam)
1962 Kavkazský křídový kruh (divadelní záznam)

Host

TV pořady

1968 Vínečko, ne voda (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky