foto

Mercedes McCambridge

  • nar. 16.3.1916
    Joliet, Illinois, USA
  • zem. 2.3.2004 (87 let)
    La Jolla, California, USA

Biografie

Již třicetiletá, s bohatou minulostí rozhlasové herečky, avšak bez filmových zkušeností, se Mercedes úspěšně ucházela o roli Sadie Burke v adaptaci, Pulitzerovou cenou ověnčeného, románu Roberta Penna VŠICHNI JSOU ZBROJNOŠI KRÁLOVI(1949) režiséra Roberta Rossona. Film je příběhem populistického politika Willyho Starka (Broderick Crawford), jenž je zkažen systémem, který se pokusil porazit. Získal sedm oscarových nominací, z nichž tři, včetně té za nejlepší film roku, "proměnil." Samotné Mercedes se debut povedl na výbornou, když si za svoji postavu novinářky, která pomáhala budovat Starkovu popularitu, odnesla ocenění za nejlepší vedlejší herečku. I přes její úspěch se produkční společnost Columbia Pictures nerozhodla uplatnit vůči Mercedes opční právo a ona se po svém kratičkém období slávy objevila ve třech víceméně neúspěšných filmech, např. thrilleru THE SCARF (1951) United Artists, kde si zahrála postavu tvrdohlavé číšnice a k tomu si mohla zazpívat "Summer Rains."

Po krátké přestávce, kterou vyplnila prací pro rozhlas a televizi, se Mercedes podařil nezapomenutelný návrat ve westernu JOHNNY GUITAR Nicholase Raye (1954). O dva roky později ztělesnila dominantní sestru Rocka Hudsona Luz v epickém velkofilmu George Stevense OBR, z jehož deseti oscarových nominací jedna připadla i na ni. Tentokrát se však nejlepší vedlejší herečkou nestala.

V roce 1956 si výjimečně vyzkoušela úlohu hlavní hrdinky v televizním seriálu "WIRE SERVICE", který ale zanedlouho přestal být natáčen a Mercedes se mohla vrátit ke svým obvyklým vedlejším rolím. Jednu z nich - roli přísné ošetřovatelky Miss Van Campen - získala v adaptaci Hemingwayovy válečné prvotiny SBOHEM, ARMÁDO (1957). Následující rok si na ni vzpomněl starý kamarád z radia Orson Welles, když potřeboval drobnou roličku svém DOTEKU ZLA. V roce 1959 si zahrála matku Elizabeth Taylor v Mankiewiczově adaptaci SUDDENLY, LAST SUMMER Tennessee Williamse.

V průběhu šedesátých let se takřka úplně orientovala na divadlo a jejím největším filmovým přínosem tak bylo propůjčení svého hlubokého, chraplavého hlasu ďáblem posedlé dívce (zahrané Lindou Blair) ve Friedkinově thrilleru EXORCISTA(1973), jenž obdržel deset oscarových nominací a ta za vedlejší ženskou roli pro Lindu Blair byla jistě i zásluhou Mercedes McCambridge. Paradoxně je tak snad její nejvýraznější stopa ve světovém filmu zastřena závojem anonymity a jen málokdo si dnes pod jejím jménem vybaví, byť jen jedinou, z jejich rolí.

Od osmdesátých let žila Mercedes v tichém ústraní. Při příležitosti 30. výročí slavného EXORCISTY se objevila ve speciálním televizním pořadu a v roce 1998 byla jedním z čestných hostů výročního předávání nejslavnějších filmových cen. Zemřela 2. března 2002 v kalifornské La Jolla přirozenou smrtí.

Byla dvakrát vdaná. Z obou manželství si odnesla po dítěti. Její jediný syn John Lawrence Fifield v roce 1987 zabil svoji ženu, děti a poté i sebe sama.

Pohrobek

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2005 77. Annual Academy Awards (TV pořad)
1969 The David Frost Show (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace