foto

Klaus Pönitz

 • nar. 1940
  Dresden, Německá říše
 • zem. 6.7.2005
  Berlín, Německo

Diskuze k tvůrci (0)

  • 25.5.2016  01:22
  VandaT
  (hodnocení, komentáře)

  Před časem jsem zpracovala biografii, ale pořád tu není; tak ji pro zájemce alespoň vložím sem.

  Klaus Pönitz se narodil 1940 v Drážďanech (býv. NDR) a zemřel 6.7.2005 v Berlíně. Studoval technickou vysokou školu (měl být inženýrem), ale rozhodl se stát hercem a vystudoval Theaterhochschule v Lipsku. Hrál v divadlech v Rostocku a v Lipsku, natáčel v televizi, filmoval. Byl známý díky svým rolím ve filmech "Der rote Reiter", "Dornröschen", "Romeo und Julia auf dem Dorfe" und "Die Lügnerin". Jako docent působil na hereckých školách v Rostocku a v Lipsku. V roce 1993 ztvárnil v divadle v Lipsku titulní roli Řeka Zorby v muzikálu "Alexis Zorbas".

  Jeho nejpopulárnější rolí byl komisař Günther Sawatzki, spolupracovník komisaře Andrease Wolffa v seriálu Wolffův revír. Pönitzova účast v seriálu skončila v díle 99 nazvaném "Smrt a loučení" v roce 1999 v souvislosti s politikou televizní společnosti SAT 1 "omladit postavy" (to bylo kritizováno). Po odchodu ze seriálu už Pönitz žádné další herecké příležitosti nedostal, potýkal se zřejmě i s existenčními problémy a po několika letech musel vyhlásit i osobní bankrot.

  Klaus Pönitz měl dlouhodobě problémy s alkoholem, které se podepsaly i na jeho zdravotním stavu. Zemřel v osamění na zástavu srdce v červenci 2005 ve svém bytě na Bozener Straße.

  Odkazy, odkud jsem čerpala informace:
  http://www.imdb.com/name/nm0702526/?ref_=fn_al_nm_1

  http://www.berliner-zeitung.de/archiv/klaus-poenitz-starb-einsam-in-schoeneberg-schauspieler-lag-tagelang-tot-in-seiner-wohnung,10810590,10304164.html

  https://de.wikipedia.org/wiki/Klaus_Pönitz

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky