foto

Tony Burton

  • nar. 23.3.1937
    Flint, Michigan, USA
  • zem. 25.2.2016 (78 let)
    Menifee, Kalifornie, USA

Biografie

Anthony Burton se narodil 23. března 1937 v Michiganu. Byl úspěšným profesionálním sportovcem. Závodně se věnoval baseballu, americkému fotbalu a zejména boxu. V roce 1957 zvítězil na boxerském šampionátu v Arizoně v lehčí těžké váze. Nejdůležitější zápas kariéry však odboxoval o dva roky později proti legendárnímu Lamaru Clarkovi, držiteli světového rekordu v nejdelší sérii vítězných zápasů K.O. Tony jej sice také neporazil, ale vzdoroval mu až do šestého kola.

Po ukončení aktivní kariéry se začal věnovat filmovému herectví. Většinou hraje sice jen miniaturní role, zato v úspěšných snímcích uznávaných režisérů. Svoji asi nejslavnější postavu vytvořil v boxerské sérii ROCKY,kde ztvárnil Dukea Everse – trenéra Apollo Creeda, později i samotného Rockyho. Kromě Sylvestera Stallona a Burta Younga (představitel Paulieho) je jediným hercem co se objeví ve všech šesti dílech filmové ságy.

Z dalších projektů na nichž se podílel můžeme zmínit akční thriller Johna Carpentera PŘEPADENÍ 13. OKRSKU, Kubrickův slavný horor OSVÍCENÍ, americký remake francouzské smutné komedie HRAČKA, nebo rodinný snímek HOOK Stevena Spielberga. Hostoval i v několika seriálech.

Tony Burton je ženatý. K jeho zálibám patří také hra v šachy, v níž je velkým přeborníkem.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Herecká filmografie