Reklama

Reklama

Jaroslav Choc

Jaroslav Choc

nar. 20.03.1929
Praha, Československo

zem. 29.09.2011 (82 let)
Plzeň, Česko

Biografie

Jaroslav Choc se narodil 20. března 1929 v Plané nad Lužnicí. Nejprve vyrůstal v Děčíně, po roce 1938 v Praze. K herecké práci ho inspirovala herečka Terezie Brzková svým výkonem ve snímku BABIČKA (1940) Františka Čápa. V letech 1949 – 1953 vystudoval herectví na DAMU.

Během studií vystupoval v pražském DISKU a hostoval v Národním divadle a po vystudování si první profesionální jevištní praxi odbyl v Krajském krušnohorském divadle v Teplicích (1953 – 1956). Nakonec zakotvil v plzeňském Divadle J. K. Tyla (1956 – 2000), kde se stal významným členem místní činohry. Pravidelně však spolupracoval i s operetou. Plzeňské scéně však sloužil věrně přes čtyřicet let až do svého odchodu na penzi.

Ještě v pokročilém věku se uplatnil jako režisér v amatérském divadelním souboru v Plasech. Jaroslav Choc byl charakterním hercem, jenž dokázal ve svých velkých a větších českých i světových postavách přesně vystihnout charakter dané osoby a přesně spojit i rozpolcenost charakterových vlastností, jež tak tvořily jednolitý a promyšlený celek.

Velký důraz kladl na svůj charakteristický hlasový projev, který mu umožnil pozoruhodné výkony i v plzeňské operetě. Jak věrně, obětavě a vytíženě sloužil Jaroslav Choc divadlu je zcela zřejmě i z množství titulů, ve kterých se po celou dobu své kariéry objevil, v necelých dvou stech. Od „Zkrocení zlé ženy“ (Modista a Sluha) až po „Uherskou svatbu“ (Kancléř hrabě Kaunic).

Rozličné úlohy tak vytvořil v inscenacích „Jan Žižka“ (Čeněk z Vartenberka), „Babička“ (Pan otec), „Jan Hus“ (Albík), „Romeo a Julie“ (Baltazar), „Paličova dcera“ (Martin), „Podezřelá pravda“ (Don Sancho), „Zlý jelen“ (Prokop), „Dobrý voják Švejk“ (Vodička), „Večer tříkrálový“ (Tobiáš Říhal), „Ze života hmyzu“ (Parazit), „Hrátky s čertem“ (Sarka – Farka), „Manon Lescaut“ (Duval), „Veselé windsorské paničky“ (David Veleba), „Čarodějky ze Salemu“ (Pastor Parris), „Revizor“ (Zemljanika), „Ideální manžel“ (Sir Robert Chiltern), „Romeo a Julie“ (Kapulet), „Apartmá 719“ (Roy Hubley), „Idiot“ (Ferdyščenko), „Hamlet“ (Voltimand), „Hadrián z Římsů“ (Lepohlav), „Naši furianti“ (Jakub Bušek), „Coriolanus“ (Senátor), „Kat a blázen“ (Ibane), „Falstaff a králové“ (Rytíř John Falstaff), „Lucerna“ (Vrchní) i „Limonádový Joe“ (Grimpo).

Kvůli svému mimopražskému angažmá se do filmových ateliérů a před kamery dostal Jaroslav Choc jen ojediněle, po velkých pauzách a ještě v malých rolích. Debutoval po své třicítce jako televizní reportér, který zpovídá partu mladých lidí v jihočeském městečku v příběhu pro mládež OKURKOVÝ HRDINA (1963) Čestmíra Mlíkovského. Ovšem ještě deset let předtím namluvil s Vladimírem Brabcem komentář k Vovsově dokumentu NEBE PATŘÍ NÁM (1952).

Následovala téměř dvacetiletá proluka a do české kinematografie se Choc vrátil, tentokrát už i častěji, až v 80. letech. I v 80. letech se ale pro filmaře ukázal jen jako vhodný epizodkář, který ovšem dopomáhal svým hereckým uměním dokreslovat atmosféru a hereckou akcí kolorit daných snímků.

Osmdesátá léta obohatil Choc třemi úložkami tajemníka Káranského v dětské detektivce NEŘÍKEJ MI MAJORE! (1981) Jiřího Hanibala, strážného v Soukupově příběhu VÍTR V KAPSE (1982) a i kadeřníka v hudebním filmu Jaroslava Soukupa DISCOPŘÍBĚH (1987). Po roce 1989 na něho čekala už jen jedna jediná filmová postava, zato však největší a u diváků nejvýraznější.

Když po deseti letech sehrál herec Jaroslav Choc svérázného vesničana Hucka ve válečné komedii STŮJ, NEBO SE NETREFÍM! (1997) Jiřího Chlumského s Josefem Abrhámem, Jiřím Bartoškou, Ivanou Chýlkovou a Vladimírem Brabcem. Po zbytek svého života se už umělec před filmové kamery nepostavil. Nedostatek filmových rolí si však vynahradil divadlem, rozhlasem, televizí, pedagogickou a mimouměleckou činností.

Častěji než ve filmu se Choc uplatnil před rozhlasovým mikrofonem („Mikoláš Aleš“, „Kroky v tichu“, „Bouře nad ostrovy“, „Našlapuj tiše“, „Viktorie“, „Řetěz“ ad.) a v televizních inscenacích a v seriálech (SLITOVÁNÍ, SVĚTLANO!, KOLEČKÁŘI, VRAŽDA PŘED VEČEŘÍ, DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY, NÁVŠTĚVA STARÉ DÁMY, VĚRNÍ ABONENTI aj.).

Rovněž se věnoval pedagogické práci na Plzeňské konzervatoři a po roce 1989 (angažoval se i v listopadových událostech) i politické činnosti jako člen Zastupitelstva města Plzně, kulturní a finanční komise magistrátu. Jaroslav Choc zemřel 29. září 2011 v Plzni ve věku dvaaosmdesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
2001

Věrní abonenti (TV film)

1999

Návštěva staré dámy (TV film)

 

Velký případ (TV film)

1997

Stůj, nebo se netrefím!

1987

Discopříběh

1981

Neříkej mi majore!

1974

Kolečkáři (TV film)

1972

Vražda před večeří (TV film)

1963

Okurkový hrdina

Reklama

Reklama

1962

Slitování, Světlano! (TV film)

Seriály
1989

Dobrodružství kriminalistiky

 

Bertillonáž (S01E03)

1975

Matka

 

Útěk z domova (E01)

Dokumentární
1952

Nebe patří nám

Ovládací panel

Reklama

Reklama