foto

Cylk Cozart

  • nar. 1.2.1957 (63 let)
    Knoxville, Tennessee, USA

Biografie

Calvin Cylk Cozart je americký herec spíše vedlejších rolí, který se objevil ve více než 30 filmech a 20 televizních seriálech.

Cozart se narodil v Knoxville ve státě Tennessee, kde taky vyrůstal. Jeho otec je americký černoch a matka indiánského původu z kmene Čerokézů. Předtím než se stal hercem, působil úspěšně jako model v Miami na Floridě. Na střední škole byl docela úspěšným fotbalovým a basketbalovým hráčem. Navštěvoval Montreat-Anderson Jr.College v Black Mountain v Severní Karolíně aby následně díky basketbalovému stipendiu studoval na King College v Bristolu v Tennessee. Po univerzitě se profesionálně věnoval basketbalu a hrál NBA Pro Summer League v Los Angeles, nicméně po zranění nohy byl nucen se basketbalové kariéry vzdát.

Jeho filmovým debutem byla sportovní komedie BLUE SKIES AGAIN /1983/, s Mimi Rogers a Harrym Hamlinem v hlavních rolích. Něco z jeho basketbalového umu můžou filmoví diváci spatřit ve sportovní komedii WHITE MEN CAN'T JUMP /1992/ s Wesley Snipesem  a Woodym Harrelsonem, kde Cozart ztvárnil postavu Roberta. V roli Darryla hrál v akčním thrilleru ERASER /1996/ po boku Arnolda Schwarzeneggera a Vanessy Williams a s Melem Gibsonem a Julií Roberts účinkoval ve vedlejší roli agenta Lowryho v akčním krimi filmu CONSPIRACY THEORY /1997/.

Mezi jeho významější role lze zařadit postavu detektiva Jimmyho Mulveye z krimi thrilleru 16 BLOCKS /2006/ s Brucem Willisem, vedlejší roli v akčním thrilleru Stevena Spielberga EAGLE EYE /2008/ nebo v rodinném snímku ADRIFT. Cozart také spoluvytvářel a produkoval snímek "Spirit of Life" určený pro letní paralypmijské hry v Sydney 2000. Tento film získal cenu Videographer Award, Aurora Award, NY Film Festival Bronze Award a Telly Award.

V současnosti /2014/ je Cozart režisérem zábavného a vzdělávacího programu Keeping Dreams Alive jeho vlastní nadace zaměřující se na dohled a koučink teenagerů během jejich školního období. Je hráčem basketbalového týmu celebrit zvoucí se Hollywood Knights.

Lukáš "gatuso" Častulík

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky