foto

Tony Jaa

  • nar. 5.2.1976 (44 let)
    Surin, Thajsko

Biografie

Vlastním jménem Panom Yeerum se narodil 5. 2. 1976 v thajském Surinu. Jeho rodiče se živili jako pastevci slonů. Jako malý rád sledoval filmy s tématikou kung-fu a herci jako Bruce Lee, Jackie Chan nebo Jet Li se rázem stali jeho největšími vzory. Rozhodl se stát jejich následovníkem a začal trénovat bojová umění všeho druhu od Taekwon-da až po tradiční thajský box. Věnoval se též gymnastice. U filmu začal pracovat nejprve jako kaskadér. V náročných scénách zastupoval například Robina Shou při natáčení MORTAL KOMBAT 2.

Na konci 90. let si Tonyho všimnul začínající thajský režisér Prachya Pinkaew a obsadil jej do hlavní role svého připravovaného snímku ONG-BAK, vyprávějící o chudém vesnickém bojovníkovi, který je vyslán do města, aby od zločinců získal zpět ukradenou hlavu ze sochy Buddhy. Film, jehož příprava trvala neuvěřitelné čtyři roky, sice nemá nijak složitý děj, avšak akční scény v něm jsou naprosto jedinečné a nad kousky, které v něm Tony předvádí, zůstává rozum stát.

Po velkém komerčním úspěchu ONG-BAKU natočili Tony a Pinkaew další společný projekt s názvem TOM YUM GOONG. Příběh sice znovu výrazně ustupuje bojovým scénám, ale ty opět s Tonym v titulní roli nemají konkurenci. Tony Jaa je na dobré cestě stát se novým Brucem Lee. Stále trénuje bojová umění (údajně až 8 hodin denně) a jednou by chtěl stejně jako on prorazit i v Hollywoodu. Určitě o něm ještě uslyšíme.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2010 Ong Bak 3
2008 Ong bak 2: Pomsta

Scenáristická filmografie

Filmy

2010 Ong Bak 3

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(268)