foto

Dolores Fuller

  • nar. 1923
    South Bend, Indiana, USA
  • zem. 9.5.2011
    Las Vegas, Nevada, USA

Biografie

Narodila se jako Dolores Eble v městečku South Bend v Indianě. Poprvé ji napadlo, že by se chtěla stát herečkou, když se jako desetiletá objevila v komparzu v motelové scéně romantického komediálního dramatu STALO SE JEDNÉ NOCI (1934). Hrála v několika školních hrách, příležitostně se živila modelingem a prací v televizi. Na počátku 50. let se spolu se svojí kamarádkou – herečkou Monou McKinnon zůčastnila castingu, na kterém se seznámila s producentem a rezisérem Edwardem D. Woodem jr., kteý se brzy stal jejím partnerem.

Dolores si poté zahrála v několika filmech, které Wood produkoval nebo přímo režíroval – například jako Edova nastávající Barbara ve fiktivním dokumentu o transvestitismu a transsexualitě GLEN NEBO GLENDA (1953). Ve stejném roce si zahrála v mysteriózním film-noir Fritze Langa THE BLUE GARDENIA. V roce 1954 se opět objevil pod taktovkou Edwarda Wooda v krimidramatu JAIL BAIT a o rok později v mysteriózním sci-fi BRIDE OF THE MONSTER. Podle Dolores vytvořil Ed hlavní roli v tomto filmu původně pro ni, ale nakonec do ní obsadil Lorettu King a ona hrála jen menší roli. Poté ale jeho pití způsobilo rozpad vztahu.

Jejím posledním filmem v 50. letech byl muzikál THE OPPOSITE SEX. Dolores poté přesedlala na hudební dráhu a začala psát písně (mj. pro filmy Elvise Presleyho BLUE HAWAII nebo KID GALAHAD), založila svou vlastní nahrávací společnost Dee Dee Records a pomohla k hudební kariéře takovým hvězdám jako Johnny Rivers nebo Tanya Tucker. V autobiografickém snímku o Woodovi s názvem ED WOOD ji ztvárnila Sarah Jessica Parker. V srpnu roku 1988 se jejím manželem stal Philip Chamberlin, se kterým žije v nevadském Las Vegas dodnes. V roce 2008 vydala knižní autobiografii s názvem: A fuller life: Hollywood, Ed Wood and me.

ČSFD.cz