foto

Werner Jörg Lüddecke

  • nar. 10.6.1912
    Hannover, Německá říše
  • zem. 10.5.1986 (73 let)
    Ascona, Švýcarsko

Biografie

Německý spisovatel a scénárista. Jedná se o význačného autora německé krimi.

Začínal jako novinář v Kassele a Drážďanech. Za války byl údajně válečný reportér. V roce 1943 začal psát MORITURI (vydaná v roce 1963, v roce 1965 zfilmována Bernhardem Wickim). Po válce nastoupil do NWDR (Nordwestdeutscher Rundfunk, Severozápadní rozhlas). V padesátých letech společně s Wolfgangem Staudtem napsali roku 1951 scénář k SEKERA Z WANDSBEKU, podle románu Arnolda Zweiga. Roku 1955 následoval společně s Falkem Harnackem a Güntherem Weisenbornem scénář k DER 20. JULI. za který obdržel Stříbrný filmový pás. Dva roky poté následoval scénář k NOC, VE KTERÉ PŘIŠEL ĎÁBEL, věnovaný německému sériovému vrahovi Bruno Lüdkemu. V této souvislosti doporučuji přečíst si obsah filmu TATORT BERLIN - DER MASSENMÖRDR BRUNO LÜDKE.

Roku 1959 se s Theou von Harbou, což byla jedna z nejvýraznějších německých scénáristek, podílel na remake INDICKÝ HROB a TYGR Z EŠNAPURU. Roku 1964 přišel do kin HERRENPARTIE, směs politické satiry a tragédie. Do jugoslávské vesnice, kde žijí jen ženy, přijíždí němečtí turisté a ubytují se v penzionu. Zatímco muži zpívají po večerech vojenské písně, ženy přemýšlí, jestli mají hosty podřezat, nebo otrávit. Jejich muže jim za války zabil Wehrmacht.

Roku 1969 následovala gansterka DIE ENGEL VON ST. PAULI. St. Pauli je čtvrť uprostřed Hamburku, známá prostitucí, nelegálním obchodem a s tím spojenými zisky. Návštěvníci Hamburku totiž šířili o kriminalitě takové zkazky, že autoři filmu se jim rozhodli jejich přání vyplnit. Ve filmu se objevil celý ansámbl hamburského divadla Ohnsorg.

Roku 1976 se stává jedním ze scénáristů televizní série TATORT. K říjnu 2014 bylo natočeno 1 021 televizních epizod. Přičemž na počátku tohoto projektu stálo rádio - mezi lety 1985 až 1989 vyprodukovalo prvních třináct dílů Österreichische Rundfunk (ORF) a Bayerischen Rundfunk (BR).

O soukromém životě Wernera Jörga Lüddeckeho není nic známo.

skipi

Spisovatelská filmografie

Filmy

1965 Morituri - kniha

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1936 Meziaktí

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky