foto

Nate Dogg

  • nar. 19.8.1969
    Long Beach, California, USA
  • zem. 15.3.2011 (41 let)
    Long Beach, California, USA

Biografie

Nathaniel Dwayne Hale, lépe znám pod jménem Nate Dogg, byl americký zpěvák/rapper. Narozen 19. srpna 1969 v Long Beach, Kalifornii, mohl se pyšnit také tím, že byl bratrancem Snoop Dogga (mimo jiné rappery).

Jako kluk zpíval v pěveckém sboru baptistického kostela v Clarksdale, Mississippi, kde měl otce pastora. V šestnácti opustil střední školu, aby se přidal k armádě, kde zůstal tři roky. Roku 1991 vytvořil společně se Snoop Doggem a Warrenem G rapovou skupinu 213. Jejich demo se dostalo na domácí párty, kde jej zaslechl Dr. Dre. O rok později už se Nate Dogg objevil na debutovém albu Dr. Dre - The Chronic, kde předvedl zpěv, který se pro jeho kariéru stal typickým. Jeho vlastní debut, G-Funk Classics Vol. 1 & 2, spatřil světlo světa teprve roku 1998 po nesrovnalostech v Death Row Records. Jeho největší síla byla ale v participacích na albech ostatních rapperů. Spolupracoval s hvězdami jako je Xzibit, Ludacris, 2Pac, Obie Trice nebo Eminem. Velkým úspěchem pak byly singly Where I Wanna Be s Shade Sheistem a 21 Questions s 50 Centem.

Na filmovém plátně se objevil jen jednou a to v HLAVĚ STÁTU, ve které ovšem opět především zpíval. Nate Dogg byl také mluvčím tabákové společnosti Da Bomb Blunts. V rocích 2007 a 2008 prodělal dvě mozkové příhody. Ty vedly k vážnému zhoršení zdravotního stavu a přispěly k jeho smrti 15. března 2011. Příčinou byla městnavá srdeční zástava, která ho zastihla doma ve věku 41 let. Soustrast vyjádřili téměř okamžitě všichni jeho kolegové z hudební branže, rapper Game během 48 hodin dokonce nahrál píseň na památku.

Vilém "T-pack" Živný

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1995 The 1995 Source Hip-Hop Music Awards (TV pořad)

Scenáristická filmografie

Hudební videoklipy

2000 Dr. Dre ft. Snoop Dogg, Kurupt, Nate Dogg - The Next Episode (hudební videoklip)

Skladatelská filmografie

Hudební videoklipy

2000 Dr. Dre ft. Snoop Dogg, Kurupt, Nate Dogg - The Next Episode (hudební videoklip)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky