foto

Michail Romm

  • nar. 24.1.1901
    Irkutsko, Sibiř, Ruské impérium
  • zem. 1.11.1971 (70 let)
    Moskva, Rusko, Sovětský svaz

Biografie

Michail Iljič Romm se narodil v roce 1901 v Irkutsku. K filmu se dostal až počátkem třicátých let. Původně měl docela jiné zájmy a cíle. Nejvíce ho zajímala technika, ovšem překládal i francouzské klasiky a měl i zájem o umění - o sochařství, ale i o literaturu a divadlo. K divadlu přicházel jako nadšený ochotník a bylo jen otázkou času, kdy ho začne přitahovat i filmové řemeslo. Nejprve se zdálo, že jeho přístup k filmu bude ryze literární, že se stane scénaristou, ale počátek třicátých let rozhodl definitivně o jeho osudu. Tehdy se stal asistentem u režiséra Alexandra Mačereta.

Film se mu zdál jako nejlepší prostředek pro vyjádření pocitů moderního člověka dvacátého století. Ještě na konci němé éry se pokusil do filmové podoby převést svého oblíbence - Maupassanta. Šlo o mistrovskou KULIČKU. V roce 1937, k 20. výročí Říjnové revoluce, natáčí film LENIN V ŘÍJNU. O rok později pokračuje v leninovské tématice. Vzniká film NEZAPOMENUTELNÝ ROK, známý též jako LENIN V ROCE 1918. Ještě za války, v roce 1944, natočil snímek ČLOVĚK Č. 217, který zachytil osudy sovětských lidí zavlečených do nacistického Německa a koncentračních táborů. Poté na filmové plátno převedl hru RUSKÁ OTÁZKA od Konstantina Simonova. V roce 1961 vyhrává Velkou cenu v Karlových Varech za film DEVĚT DNÍ JEDNOHO ROKU. Za svou uměleckou dráhu stihl natočit nejen celovečerní filmy, ale i střihové dokumenty - v roce 1950 V. I. LENIN a v roce 1965 své vrcholné dílo OBYČEJNÝ FAŠISMUS.

Jako mnoho dalších sovětských režisérů, byl také pedagogem na VGIKu. K jeho žákům patřili například Čuchraj nebo umělecká dvojice - Danělija a Talankin. Začátkem listopadu 1971 přišla z Moskvy zpráva, že Michail Iljič Romm zemřel.

Tadeáš "ilDivino" Bognár

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1988 Ivan Groznyj III

Dokumentární

1965 Obyčejný fašismus - vyp.
1958 Sergej Ejzenštejn - a.z.
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace