foto

J.E. Freeman

  • nar. 2.2.1946
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 9.8.2014 (68 let)
    San Francisco, California, USA

Biografie

192 centimetrů vysoký J.E. Freeman je americký herec, často obsazovaný do rolí tvrdých záporáků. Zahrál si po boku takových hvězd jakými jsou Nicolas Cage, Laura Dern, Gabriel Byrne, John Turturro, Sigourney Weaver nebo Danny DeVito.
Svůj filmový debut si odbyl v roce 1981 po boku Chucka Norrise ve vedlejší roli řidiče náklaďáku. Freeman je známý především rolemi různých psychopatů a šílenců jakými jsou např. hrozivý gangster Marcello Santos ve filmu Davida Lynche - ZBĚSILOST V SRDCI (1990), vyšinutý mafián Eddie Dane v MILLEROVĚ KŘIŽOVATCE (1990) od bratrů Coenů, kde podal asi svůj nejlepší výkon a také nechvalně známý vědec Wren ve čtvrtém pokračování vetřelecké ságy - VETŘELEC: VZKŘÍŠENÍ (1997). 
Jeho další role zahrnují filmy jako např. komedie od bratrů Zuckerů - BEZCITNÍ LIDÉ (1986), akční thriller s Harrisonem Fordem - VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ (1992), thriller VRAŽDY PODLE PŘEDLOHY (1995) po boku Sigourney Weaver a Holly Hunter, které se snaží dopadnout masového vraha nebo krimi-komedie GO (1999) Douga Limana (Agent bez minulosti). 
Herectví se učil v Shelton Studios v San Francisco počátkem sedmdesátých let. Po režírování snímku Look Back In Anger (1979) se přestěhoval do Los Angeles s cílem rozvinout svou filmovou kariéru. Freeman je otevřený homosexuál. V roce 2009 zveřejnil dopis redaktorovi San Francisco Chronicle zachycující detailní vzpomínky na vzpouru homosexuálů z roku 1969 (Stonewall riots). Jeho koníčkem je také psaní poezie. 
J.E. Freeman již momentálně není herecky aktivní a užívá si důchod.