foto

Janet Gaynor

  • nar. 6.10.1906
    Filadelfie, Pennsylvania, USA
  • zem. 14.9.1984 (77 let)
    Palm Springs, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

"Samozřejmě, byla jsem nadšená, ale šlo o první ročník, ceny Akademie tehdy ještě neměly tu tradici a pozadí jako dnes. Kdybych tehdy věděla, jakého významu za pár let nabudou, jsem si jistá, že bych byla ohromena. V té době jsem, myslím, byla ale více rozechvělá ze setkání s Douglasem Fairbanksem."

Janet Gaynor, jedna z nejpopulárnějších představitelek éry němého filmu, se narodila jako Laura Augusta Gainor v americké Filadelfii (Pensylvánie) - její rodina se přestěhovala do San Francisca, když byla ještě dítě. Po střední škole (1923) se rozhodla věnovat herectví, a proto se přesunula do Los Angeles, kde se živila v prodejně obuvi – týdně si tak přišla na 18 dolarů. Dva roky procházela malými ”bezejmennými” rolemi (mj. pod taktovkou mladého Williama Wylera), než byla ve dvaceti vedle George O´Briena a Clarka Gablea konečně obsazena do vedoucí úlohy v němém filmu THE JOHNSTOWN FLOOD (1926). Ve stejném roce byla také vybrána mezi třináct tzv. “WAMPAS Baby Stars”. Svým vyjímečným projevem a také díky obvyklé vydatné mediální prezentaci ”Baby Stars”, upoutala pozornost producentů a během jediného roku se stala jednou z předních hollywoodských hereček.

Její role v romantickém dramatu V SEDMÉM NEBI (1927), prvním z jejích dvanácti filmů s Charlesem Farrellem, spolu s Murnauovým snímkem VÝCHOD SLUNCE (1927) a STREET ANGEL (1928) jí v roce 1928, ve dvaadvaceti letech, vynesly historicky vůbec první cenu Akademie pro ”nejlepší herečku”. Bylo to taky poprvé a naposledy v oskarové historii, kdy se cena udělovala za více rolí: byla výsledkem celoroční práce toho kterého herce a netýkala se pouze jedné produkce jako dnes. Gaynorová byla nejenom první, ale do roku 1986 (než Oskara převzala Marlee Matlinová) také nejmladší “nejlepší herečkou” oceněnou touto soškou.

Spolu s pouhou hrstkou jiných významných hereček úspěšně přestála nástup zvuku, řadu let byla důležitou postavou studia Fox, na plakátech dostávala první místa a mohla si vybírat nejlepší role. Zářila v muzikálech DELICIOUS (1931) a ADORABLE (1933), stejně jako v romantické komedii-dramatu MERELY MARY ANN (1931). Když však došlo ke sloučení mladého Zanuckova studia “20th Century Pictures” s ”Fox Film Corporation” a vzniku “Twentieth Century Fox”, dostala se Gaynorová do nejisté pozice, dokonce až za Lorettu Youngovou a Shirley Temple. Rozhodla se dát výpověď a v polovině 30. let podepsala producentu Davidu O. Selznickovi. V roce 1937 byla na cenu Akademie nominována opět, tentokrát za drama ZRODILA SE HVĚZDA (1937), kde byl jejím partnerem Fredric March. Po komediálním dramatu LÁSKA A MLÁDÍ (1938) se na dalších téměř dvacet let ze světa filmu stáhla, aby se naposled představila jako matka Pata Boonea v komedii BERNARDINE (1957).

Od 24.12.1964 až do své smrti byla Gaynorová provdaná za producenta Paula Gregoryho. Předtím žila dvacet let (1939 – 1959) s kostymérem studia MGM Adrianem, se kterým měla syna Robina Gaynora Adriana (1940) a několik let byla provdaná I za Jesse Lydell Pecka (1929 – rozvod 1933). Gaynorová byla blízkou přítelkyní herečky Mary Martinové (1913 – 1990) a spolu taky často cestovaly. Na jejím úmrtí v 77 letech se velkou měrou podepsaly následky dva roky staré dopravní nehody ze San Francisca, při které do jejich taxíku narazil řidič, který jel na červenou. Zraněn byl taky její manžel a Mary Martinová. Manažer Martinové zemřel. Gaynorová utrpěla mimojiné mnohočetné zlomeniny pánve, žeber a zhmoždění ledviny, prodělala několik operací, ale nikdy se už docela nezotavila. Jako "Janet Gaynor Gregory" byla pohřbena na ”Hollywood Forever Cemetery” hned vedle svého druhého muže, Adriana.

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace