foto

Leila Hatami

  • nar. 1970
    Teherán, Írán

Biografie

Leila Hatami je Íránská herečka, dcera režiséra Aliho Hatamiho a herečky Zari Khoshkam, provdaná za herce / režiséra / scénáristu Aliho Mosaffu. Po ukončení střední školy se Leila přestěhovala do Lausanne ve Švýcarsku a začala studovat elektrotechniku na Švýcarském federálním institutu technologie (EPFL). Po dvou letech změnila svůj hlavní obor na francouzskou literaturu. Po dokončení studií se přestěhovala zpět do Íránu. Mimo svůj rodný jazyk, perštinu, ovládá plynule francouzštinu, angličtinu a němčinu.

Do povědomí diváků se dostala filmem Leila (1997). Kritici její výjimečný výkon ocenili čestným diplomem pro nejlepší herečku na 15. Fajr filmovém festivalu (koná se každoročně 1.-11.2. již od roku 1982).

Během dětství se objevovala v Íránském velmi populárním seriálu Hezar Dastan, hrála i ve filmech Kamalolmolk nebo Deldhodegan (1991), kde jí byla svěřena role slepé turecké princezny. Za roli ve filmu Deserted station (Istgah-Matrouk, 2002) byla na 26. montrealském světovém filmovém festivalu oceněna jako nejlepší herečka. Objevila se ve dvou manželových filmech - Portrét neznámé ženy (2005) a Poslední krok (2012), pro který navrhla design a kostýmy, za což obdržela nominaci na Fajr filmovém festivalu. Film Rozchod Nadera a Simin (2011), kde ztvárnila hlavní ženskou roli, vyhrál Cenu akademie za nejlepší cizojazyčný film.

V roce 2014 byla pozvána do Cannes jako člen hlavní soutěžní komise. S Alim Mosaffou se vzali v roce 1999. Mají dvě děti - syn Mani (narozen v únoru 2007) a dcera Asal (říjen 2008).

jecmen2