foto

Martin McDonagh

  • nar. 26.3.1970 (50 let)
    Camberwell, Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Britský dramatik irského původu. Z Irska pocházejí oba jeho rodiče, kam se posléze také vrátili a zanechali šestnáctiletého Martina i jeho bratra v londýnské metropoli. Martin záhy opustil školu a dalších deset let strávil na podpoře. Oba sourozenci měli literární sklony, a když si starší ze sourozenců začal psaním vydělávat, Martin se po čase pozorování a vlastních literárních pokusů rozhodl jít stejnou cestou. Inspiraci pro svou tvorbu našel Martin McDonagh ve dvou zdrojích: v rodné zemi svých rodičů, Irsku a ve filmu.

V Irsku pobýval v létě na návštěvě u rodičů a místní dialekt i odpozorované svérázné typy domorodců se staly poznávacím znamením jeho stylu, stejně jako filmově klipový střih divadelních her, který nezapřel autorovu inspiraci ve filmové tvorbě. Martin McDonagh paradoxně neměl divadlo příliš rád a spoustu času svého období na podpoře strávil sledováním filmů, především těch s mafiánskou tematikou, plných násilí, ale i nadsázky a ironie. Nejvíce ho ovlivnili režiséři jako Martin Scorsese, David Lynch, Quentin Tarantino nebo Terrence Malick.

Jeho první literární povídky a televizní scénáře zmizely v propadlišti literárních dějin, ale poté již následovala divadelní hra Kráska z Leenane (1996), která si získala jak přízeň u kritiky, tak ohlas u publika. Hra dodnes patří mezi světově nejuváděnější hry současné dramatiky a stala se první z her tzv.Connemarské trilogie, kterou dále tvoří hry Lebka z Connemary (1997) a Osiřelý západ (1997). Na ni navázal tzv. Aranskou trilogií, kterou tvoří hry Mrzák Inishmaanský (1996), Poručík z Inishmooru (2001) a Smrtky z Inisheeru (nedokončena). Jeho poslední hra se jmenuje Pan Polštář (2003).

Všechny hry se dočkaly velkého diváckého úspěchu a podle některých zdrojů je Martin McDonagh v současnosti 2. nejhranějším dramatikem na světových divadelních scénách, hned po Shakespearovi. Jeho hry se vyznačují dokonale stylizovanými dialogy v úsporných větách, již zmiňovaným „filmovým“ střihem a scénami plnými explicitního násilí a černého humoru, který přechází do groteskní nadsázky. Autor vnímá svět jako kruté místo, kde neexistují žádné morální ani jiné hodnoty. Jeho postavami jsou obvykle primitivní figury ze dna společnosti, jejichž touhy jsou řízeny nenávistí, egoismem a vlastním pohodlím.

V roce 2006 dostal Oskara za svůj krátký film SIX SHOOTER a díky tomu mohl pro společnost Focus Featers natočit svůj první celovečerní film IN BRUGGES. V hlavních rolích se objevili Colin Farrell, Ralph Fiennes, a Brendan Gleeson. Film byl poprvé promítán na úvodním večeru filmového festivalu Sundance.

Martin "marvan" Vaněk

Scenáristická filmografie

Filmy

2021 The Banshees of Inisheer
2017 Tři billboardy kousek za Ebbingem
2012 Sedm psychopatů
2008 V Bruggách
2004 Šestiraňák

Divadelní záznam

2016 Hangmen (divadelní záznam)
2010 A Behanding in Spokane (divadelní záznam)
2003 The Pillowman (divadelní záznam)

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2013 Ok! TV (TV pořad)
The 2013 Film Independent Spirit Awards (TV pořad)
2009 Oscar's Red Carpet 2009 (TV pořad)
The 81st Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(607)