foto

Marjoe Gortner

  • nar. 14.1.1944 (74 let)
    Long Beach, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Marjoe Gortner (celým jménem Hugh Marjoe Ross Gortner, nar. 1944 v Long Beach v Kalifornii) se narodil do rodiny s dlouhou tradicí misijní a kazatelské činnosti. Jeho otec, protestantský kazatel, si v mládí všiml Marjoeova nebojácného vystupvání před dospělými a rozhodl se – poté co prý k tomu dostal od Boha znamení, když se chlapec koupal – z něj udělat „nejmladšího vysvěceného kazatele“. Koncem čtyřicátých let se Marjoe se svým horlivými výstupy umocněnými expresivními pohyby stal mediální senzací. Podle vlastních slov s ním jeho rodiče vydělavali velké sumy peněz, Marjoe však musel podstoupit velice drakonický trénink, ke kterému patřily tresty jako topení ve vodě (aby nebyly vidět rány).

Do svých šetnácti let Marjoe se svými rodiči objížděl křesťanská setkání, zlom přišel ve chvíli, kdy došlo ke sporu o peníze s otcem. Jeho otec odjel s penězi, které si on sám nárokoval, a tak se mladý Marjoe přestěhoval do San Francisca, kde do 20 let žil jako hippie. Ve svých dvaceti se kvůli finančnímu nedostatku rozodl opět kázat na setkáních letničního hnutí, a vydělávat si z příspěvků věřících a prodejem „magických“ či „léčebných“ předmětů. Využil technik naučených v dětství, ale svá vystoupení obohatil například pohyby odkoukané od Micka Jaggera. Marjoe Gortner asi pět let žil dvojím životem, kdy půl roku kázal po Státech, a půl roku z vydělaných peněz žil mezi hippies v Kalifornii.

V roce 1971 s Howardem Smithem a Sarah Kernochanovou natočil dokumentární film nazvaný MARJOE (podle jeho křestního jména, které je složené z jmen Maria a Josef), kde odhalil zákulisní praktiky v letničních církvích. Svolením k natočení filmu, který není jenom dokumentací letničního hnutí, ale také jeho intimní osobní zpovědí, se M. Gortner rozhodl ukončit svůj dvojí život a doufal, že se mu po natočení tohoto filmu otevřou dveře do světa herectví. Film MARJOE byl v roce 1972 oceněn Oskarem za nejlepší dokumentární film.

Gotner v se v sedmdesátých letech objevil v pilotním filmu k seriálu KOJAK, nebo ve filmu z roku 1974 ZEMĚTŘESENÍ s Charltonem Hestonem v hlavni roli. Pokusil se také natočit film o evangelickém kazateli volně inspirovaný vlastním životem, ale produkce zkrachovala. Jeho nevětší rolí koncem 70. let byla role drogového dealera ve filmu WHEN ARE YOU COMIN' BACK, RED RYDER? (1979). Během své kariéry se objevil v několika béčkových snímcích, například ve filmu HVĚZDNÁ SRÁŽKA (1978), nebo THE FOOD OF THE GODS (1976), AMERICKÝ NINJA 3 (1989). V 80. letech hrál teroristického kněze ve filmu AIRWOLF (1984), objevil se v několika serálech a televizních pořadech a moderoval televizní pořad SPEAK UP, AMERICA. Svoji hereckou kariéru ukončil po natočení filmu DIVOKÝ BILL (1995), kde se příznačne objevil v roli kazatele.

Martin "KlonyIlony" Pank

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace