foto

Robin Shou

  • nar. 17.7.1960 (59 let)
    Hong Kong

Biografie

Dalším ze zástupu hongkongských hereckých hvězd je Robin Shou. Jeho životopis se však trochu liší od jeho ostatních kolegů. Narodil se 17.července 1960 v Hong Kongu jako čtvrtý potomek krejčího a hospodyně. Když mu, ale bylo jedenáct let, celá jeho rodina se přestěhovala do Spojených států Amerických, konkrétně do Los Angeles. Robin záhy také přijal americké občanství. Zajímavostí je, že bojové umění začal studovat až ve svých 19-ti letech, kdy během studia stavebního inženýrství na kalifornské státní univerzitě chodil na lekce karate. To jej však plně neuspokojovalo. Zásadní změna nastala až v r.1981 kdy shlédl exhibici čínského Wu Shu a rozhodl se mu věnovat.

Tento nový styl jej uchvátil natolik, že mu naprosto propadl. Opustil školu, prodal své auto a bez vědomí rodičů se sám vrátil do Číny, aby mohl trénovat pod vedením nejlepších mistrů. Později se do USA vrátil a studium dokončil. Jeho práce jej ovšem příliš nebavila a tak znovu přesídlil do Hong Kongu. V té době byl už ve světě bojových umění známý jako uznávaný mezinárodní šampion. Získal například zlatou a stříbrnou medaili na mistrovství Číny, v letech 1982-83 byl členem čínského národního Wu Shu týmu a čtyřikrát zvítězil na šampionátu v Kalifornii. Není proto divu, že mu byla brzy nabídnuta práce filmového kaskadéra. A odtud už byl jen krůček k prvním filmovým rolím v nízkorozpočtových akčních kung-fu snímcích, zatím výhradně z hongkongské produkce.

První velkou příležitostí pro něj byl televizní snímek FORBIDDEN NIGHTS z roku 1990. Skutečný zlom v jeho kariéře, který jej katapultoval mezi nejznámnější asijské akční ikony, však přišel až v roce 1995 s hlavní rolí v dnes již kultovním filmu natočeném podle populární počítačové hry MORTAL KOMBAT. Na tomto díle bylo především unikátní, že ačkoli se jednalo o americký film, poprvé se zde proti sobě v roli ústředního hrdiny a záporáka postavili dva asijští herci (tím druhým byl Cary-Hiroyuki Tagawa). Na komerční úspěch Mortal Kombatu se Robin pokusil o dva roky později navázat méně zdařilým pokračováním. Při natáčení si ovšem poranil žebra a v některých náročných scénách musel být proto zastoupen dublerem (jímž byl mladý thajský kaskadér jménem Tony Jaa). V r. 2006 se objevil v další adaptaci počítačové hry s názvem DOA: NA ŽIVOT A NA SMRT.

Přestože se Robinovi dosud nepodařilo svůj nejslavnější film Mortal Kombat překonat, už teď zůstane navždy zapsán v paměti fanoušků kung-fu žánru a třeba nás ještě v budoucnu něčím překvapí.

TongPo

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace