foto

Talisa Soto

  • nar. 27.3.1967 (54 let)
    Brooklyn, New York, USA

Biografie

Exotická bondgirl Lupe Lamora, princezna Kitana z filmových Mortal Kombatů, comicsová Vampirella – to jsou role, kterými se do povědomí diváků z celého světa zapsala latinsko-americká kráska Talisa Soto. Narodila se v newyorském Brooklynu, kam se její rodiče přestěhovali v 50. letech z Portorika a když byla ještě dítě, rodina se přestěhovala podruhé, tentokrát do Northamptonu v Massauchusetts. Kvůli předsudkům okolí vyrůstala Talisa jako samotářka.

Od patnácti se věnovala modelingu, ale když se později snažila dostat do jedné z agentur, byla odmítnuta s tím, že vypadá příliš „latinsko-americky“. Odjela pak tedy do Evropy, kde se vypracovala v jednu z top modelek 80. let a objevila se na titulních stránkách řady prestižních magazínů jako Vogue, Elle či People, který ji v roce 1990 zařadil do svého seznamu 50 nejkrásnějších lidí na světě. Fotit pro Playboy v souvislosti s její rolí bondgirl v bondovce Povolení zabíjet, ale odmítla.

Na filmovém plátně debutovala v druhé polovině 80. let vedlejší rolí v komedii SPIKE OF BENSONHURST (1988) se Sashou Mitchellem. Po ní následovalo zmíněné POVOLENÍ ZABÍJET (1989), poslední bondovka Timothyho Daltona i producenta série Alberta R. Broccoli před jeho smrtí v roce 1996. Mimochodem role Lupe Lamory, sexy přítelkyně hlavního padoucha, byla ještě před Talisou nabídnuta jiné snědé krasavici populární v 80. letech, Marii Conchitě Alonso.

Po několika televizních filmech zase začala šplhat nahoru vedlejšími rolemi v romantických filmech KRÁLOVÉ MAMBA (1992) s Antoniem Banderasem či DON JUAN DEMARCO (1995) s Johnny Deppem. Na roli hlavní dosáhla do té doby jen jednou, v průměrném špionážním thrilleru RUKOJMÍ (1992) se Samem Neillem. Pak ale přišla její zatím nejslavnější role „více než 10 000 let staré“ princezny Kitany ve filmové adaptaci populární počítačové hry MORTAL KOMBAT (1995) Paula W.S. Andersona.

Z filmu s rozpočtem 20 milionů a obratem 122 milionů se vyklubal kasovní hit, doprovázený nezbytným, již zdaleka ne tak úspěšným pokračováním natočeným o dva roky později. Talisa pak spojila síly s béčkovým králem Jimem Wynorským na filmové adaptaci kultovního comicsu Forresta J. Ackermana VAMPIRELLA (1996), kde ztvárnila titulní postavu hodné upírky. Ultralevný film, který navíc naplno odkryl její velké herecké rezervy, si ale za rámeček jistě nedala.

I do budoucna prokládala vedlejší role v lepších filmech (AGENT WC 40, kde zparodovala svou bondgirl, Ciminova CESTA ZA SLUNCEM) s hlavními ve špatných (OSTROV SMRTI) a jejím zatím posledním filmem je úsměvný akčňák TĚLO NA TĚLO (2002). V roce 1997 se vdala za herce Costase Mandylora, s nímž se o tři roky později rozvedla. Při natáčení dramatu PIŃERO (2001), za které byla nominována na American Latino Media Arts Award, se seznámila se svým současným manželem Benjaminem Brattem, s nímž má dvě děti.

Josef "choze" Blažek

Herecká filmografie

Host

Fanoušci tvůrce