foto

Dorothy Dandridge

  • nar. 9.11.1923
    Cleveland, Ohio, USA
  • zem. 8.9.1965 (41 let)
    Západní Hollywood, California, USA

Biografie

„Kdybych byla bílá, ovládla bych svět“.

Celým jménem Dorothy Jean Dandridge se narodila v Clevelandu ve státě Ohio. Její otec Cyril byl uměleckým truhlářem a duchovním, matka Ruby se snažila prorazit jako kabaretní a varietní umělkyně. Její rodiče se od sebe odstěhovali krátce před jejím narozením. Ruby poté vzala Dorothy a její sestru Vivian na turné po jižní části USA. Na turné strávily nepřetržitě asi pět let a během této doby obě dívky zřídka chodily do školky a do školy. Ruby následně přesídlila s dcerami do New Yorku, kde se jí podařilo najít stálou práci v rádiu a získala také několik menších televizních rolí. Dorothy se poprvé objevila na obrazovce v roce 1935 v malé roli v krátkometrážním snímku OUR GANG. O dva roky později si zahrála v komedii Sama Wooda KOBYLKÁŘI. V roce 1940 si zahrála vražedkyni v krimifilmu z prostředí závodů FOUR SHALL DIE. Všechno to byly typické role, které ve filmech ztvárňovali afroameričané, ale její pěvecké schopnosti a vzhled jí přinesly popularitu při vystupování v nočních klubech. Během té doby se Dorothy objevila také v několika klipech, které byly zobrazovány na jukeboxech.

To, že byla nejen talentovanou herečkou, ale i zpěvačkou se projevilo ve filmech, ve kterých si Dorothy zahrála během 40. let – zejména v muzikálu ATLANTIC CITY z roku 1944 a o rok později v komedii PILOW TO POST. Tyto role jí umožnily naplno ukázat pěvecký talent a přinesly jí vystoupení ve vyhlášených nočních klubech v New Yorku, Miami, Chicagu a Las Vegas. V září roku 1942 se provdala za tanečníka a umělce Harolda Nicholase a o rok později porodila své jediné dítě, dceru Harolyn Suzanne. Dcera se ale narodila s poškozeným mozkem a manželé se v roce 1951 rozvedli.

Velký zlom a současně největší role její kariéry přišla v roce 1954, kdy ji režisér Otto Preminger obsadil do titulní role svého muzikálového dramatu CARMEN JONES. Její pěvecký hlas byl v tomto filmu bohužel nadabován operní pěvkyní Marilyn Horne. Po uvedení v roce 1955 získal film výborné kritiky, Dorothy si díky němu vysloužila přezdívku „černá Carmen“ a díky tomuto filmu se stala první afroameričankou, která byla nominována na Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli. Oscara ale nakonec toho roku získala Grace Kelly. Od úspěchu v Carmen delší dobu žádná role nepřišla, až v roce 1958 si zahrála v italském historickém dramatu TAMANGO. V roce 1959 si zahrála v romantickém muzikálu PORGY AND BESS a za herecký výkon v tomto muzikálu byla nominována na zlatý Globus pro nejlepší herečku v kategorii komedie/muzikál. Jejím vůbec posledním snímkem, ve kterém se objevila, bylo kriminální drama THE MURDER MEN z roku 1961.

V červnu roku 1959 se jejím druhým manželem stal Jack Denison, ale i s ním se rozvedla – důvodem bylo domácí násilí a finanční problémy. V té době Dorothy zjistila, že lidé, kteří měli na starosti její finance, ji podvedli a okradli o 150.000,- dolarů, což byla nyní velikost jejího dluhu na daních. Dluhy ji přinutily prodat její hollywoodský domov a umístit svou dceru do zařízení pro mentálně postižené děti. Poté se přestěhovala do malého bytu v západním Hollywoodu. Dorothy zůstala sama, bez filmových a hereckých příležitostí, což vedlo k jejímu nervovému zhroucení. Její manažer Earl Mills ale začal chystat její návrat, ke kterému již bohužel nedošlo. V září roku 1965 ji našel v jejím bytě mrtvou a pitva stanovila jako příčinu smrti předávkování antidepresivy. Dorothy tak zemřela ve věku pouhých 42 let.

Mnoho let ještě uplynulo do doby, než filmový a zábavní průmysl docenil přínos této herečky a zpěvačky. V roce 1999 si ve filmu INTRODUCING DOROTHY DANDRIDGE zahrála její roli Halle Berry a získala za ni mj. cenu Emmy a Zlatý Globus. Za svůj přínos filmu a hudbě má i Dorothy hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Kdyby se Dorothy narodila o nějakých 20 let později, velmi pravděpodobně by se stala jednou z nejznámějších hereček filmové historie.

ČSFD.cz

Host

TV pořady

1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace