foto

Jiří Koutný

  • nar. 16.2.1930
    Újezd u Brna, Československo
  • zem. 3.1.2010 (79 let)
    Praha, Česko

Biografie

Operetní herec a zpěvák Jiří Koutný byl především dlouholetým sólistou Karlínského divadla, k jehož oporám patřil několik desetiletí, několika drobnějšími postavami ve filmu se ale uvedl i na stříbrném plátně. Pocházel z Újezda u Brna, ale později se rodina přestěhovala do severních Čech. Koutný od dětství hrál ochotnické divadlo, s oblibou také zpíval, recitoval a přispíval i literárně do školních časopisů. Jeho cesta k profesionálnímu divadlu byla nakonec složitější a Státní konzervatoř hudby absolvoval až v roce 1958. Následovala vojenská služba strávená v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého (1958-1961). Tehdy jeho kroky směřovaly ještě k opeře, kterou studoval na konzervatoři a také se úspěšně zúčastnil mezinárodní pěvecké soutěže ve Vídni. Nakonec se jeho osudem ale stala opereta, k čemuž napomohlo setkání s režisérem Rudolfem Vedralem.

Od roku 1961 spojil Jiří Koutný svůj profesní život natrvalo s Hudebním divadle v Karlíně, kde působil až do odchodu do penze. V šedesátých letech se objevoval i na jevišti scény Fidlovačka v Nuslích, které tehdy bylo ke Karlínskému divadlu přidruženo. Zvláště v této počáteční době své kariéry slavil Koutný značné úspěchy, mimo jiné absolvoval turné s písňovými pásmy významných skladatelů po řadě evropských zemí, například v Británii nebo na Islandu. Z jeho rolí je na místě připomenout muzikál Hello, Dolly, v němž v průběhu let vystřídal dvě úlohy (za ztvárnění Burnabyho získal Cenu Českého literárního fondu), dále například oblíbenou českou operetu Na tý louce zelený nebo světoznámé muzikály Někdo to rád horké a Zvonokosy, osobně si Koutný cenil Gogolovy Ženitby, v níž vystoupil po boku Oldřicha Nového. Z kolegů z karlínského jeviště Koutný často a rád vzpomínal na Laďku Kozderkovou, která mu od své předčasné smrti citelně chyběla.

Přes nesporný význam Jiřího Koutného v oblasti operetního a muzikálového žánru byl k jeho umění film značně skoupý a nabídl mu jen několik málo rolí s velkými časovými odstupy. Filmová kamera jej zaznamenala poprvé jako Pepíka v komedii BÍLÁ PANÍ (1965). V bezejmenné roli strážného se pak objevil v další slavné komedii FANTOM MORRISVILLU (1966) a jako policistu jej můžeme zachytit ve filmu ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU (1970). V sedmdesátých letech se pak mihnul v několika dalších komediích kolísavých uměleckých kvalit, za zmínku stojí jeho spolupráce s Věrou Chytilovou (PANELSTORY ANEB JAK SE RODÍ SÍDLIŠTĚ, 1979; KALAMITA, 1980). Definitivně naposledy hrál v diskutabilním televizním seriálu GOTTWALD (1986), kde díky fyziognomii získal roli politika Vlada Clementise. Ještě v 70. letech ale vstoupil do širšího povědomí diváků postavou vzteklého souseda Tomečka v dodnes populární komedii DRAHÉ TETY A JÁ (1974).

Ani po odchodu z Karlína nerezignoval Koutný na umělecké působení; vracel se například do kraje svého dospívání a pohostinsky vystupoval v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a v Severočeském divadle v Ústí nad Labem, úspěchy slavil také v Městském divadle v Mladé Boleslavi, kde hrál v představení Stará historie. Poslední léta musel kvůli zdravotnímu stavu své aktivity omezovat, pomáhal ale vytvářet kulturní život v Mníšku pod Brdy, kde trvale žil. Jiří Koutný zemřel po dlouhé nemoci v Praze 3. ledna 2010 ve věku nedožitých osmdesáti let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1984 Tabákový kapitán (TV film)
1982 Giuditta (TV film)
1980 Kalamita
Orfeus v podsvětí (TV film)
Perly panny Serafinky (TV film)
Zlatá slepice
1979 Panelstory aneb Jak se rodí sídliště
1975 Král tuláků (TV film)
Ženitba (TV film)
1974 Drahé tety a já
Hvězda padá vzhůru
1973 Krásná Helena (TV film)
1972 Vinobraní (TV film)
1971 Klíč
1970 „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“
1966 Fantom Morrisvillu
1965 Bílá paní

TV seriály

1988 Malé dějiny jedné rodiny (TV seriál)
1986 Gottwald (TV seriál)

Divadelní záznam

1972 Na tý louce zelený (divadelní záznam)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky