foto

Lenka Kubálková

  • nar. 1982
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Lenka Kubálková byla dětská herečka, v současné době se věnuje práci s dětskými herci. Narodila se v březnu roku 1982 v Praze, na filmovém plátně se poprvé objevila v roce 1986 kde si jí do svého filmu, podle scénáře Haliny Pawlovské a Milana Štaindlera, MŮJ HŘÍŠNÝ MUŽ, vybral režisér Václav Matějka. Byly jí teprve 4 roky a už v té době si zahrála hlavní dětskou roli po boku svých filmových rodičů Dagmar Veškrnové-Havlové a Oldřicha Kaisera, zkušenosti k dětskému herectví tedy nabrala u těch nejpovolanějších, mnohé také mohla pochytit od takových hereckých kolegů jako byla například Jiřina Jirásková, Květa Fialová, Jiří Kodet, Radovan Lukavský a Petra Janů, se kterými si v tomto filmu společně zahrála. "K filmu jsem se dostala ve čtyřech letech, dělala jsem sportovní gymnastiku a jednoho dne si lidi od filmu přišli vybrat malou, blonďatou a ukecanou holčičku která by byla podobná Dáše Veškrnové do filmu Můj Hříšný Muž. Poslali mě na konkurs, kde byl strašný nával. Jedna z mnoha částí konkurzu byl telefonní rozhovor. Jelikož mám starší sestru, která i s mojí maminkou doma věčně vysedávala na telefonu, nebyl tento úkol pro mě žádný problém, ráda jsem je kopírovala" vzpomíná Lenka na své dětské herecké začátky.

V roce 1990 měl premiéru film SKŘIVÁNČÍ TICHO režiséra Antonína Máši kde si Lenka Kubálková, tehdy jako osmiletá holčička, zahrála sourozence s další dětskou filmovou hvězdičkou Janem Kalousem, tentokrát si rodiče zahráli neméně známí herci Naďa Konvalinková a Vítězslav Jandák. V této době se Lenka začala pohybovat před kamerou čím dál častěji, byla vybraná k účinkování v různých dětských pořadech jako bylo Studio Kamarád nebo se pravidelně objevovala po boku Pavla Zedníčka a Jitky Molavcové v pořadu Malý Televizní Kabaret. Poté přišla spolupráce s idolem dětských srdcí Dádou Patrasovou. Lenka se objevovala nejen v jejich pořadech Babystudio ale Dáda si jí vybrala i do několika svých videoklipů. V těchto letech si Lenka také poprvé vyzkoušela i dabingovou zkušenost, kdy její hlas byl vybrán pro roly Lucy do seriálu Letopisy Narnie – Lev, Čarodějnice a Skříň, podle slavné předlohy C. S. Lewise.

V letech 1991-1995 se Lenka ocitla v pohádkovém světě princezen, čarodějnic, mluvících zvířat a dalších nadpřirozených bytostí, když byla obsazena do jedné ze svých největších filmových rolích a to do série pěti Italských koprodukčních fantasy filmů, nejznámější Italské pohádky pod názvem PRINCEZNA FANTAGHIRO. V prvním díle se objevila jako malá princezna Carolina, sestra Fantaghiry, na konci dílu se ale z malých princezen stanou dospělé ženy a po Lence převzala tuto roli herečka Kateřina Brožová. Známý italský režisér Lamberto Bava se ale s mladou českou herečkou nechtěl rozloučit a proto se po roce vrátil zpět do České Republiky a rozhodl se pro neobvyklost, Lence svěřil novou roli Bolt/Šíp. Tato role je popisována jako miniatura Černé Čarodějnice kterou hrála populární americká herečka Brigitte Nielsen (Roky IV. ,Policajt z Beverly Hills atd.). Lenka o své roli mluví jako o pravém opaku Černé čarodějky. "Šíp se vždy snažila být na straně dobra a pomáhat Fantaghiře. Má schopnost převtělit se v opravdový šíp a umí létat".

Princezna Fantaghira je dodnes v Itálii tou nejpopulárnější pohádkou ale nejenom tam, odvysílána byla ve více než deseti světových jazycích a získala si fanoušky po celém světě. V Čechách jsme ji mohli vídat pravidelně o Vánocích na televizních obrazovkách po několik let. A jak na natáčení vzpomíná Lenka Kubálková? "Natáčení mě opravdu bavilo, kterému dítěti by se nelíbilo ocitnout se v říši pohádek? S kamarádem Jakubem Zdeňkem (role Blesk) jsme se dobře bavili i když natáčení bylo někdy hodně náročné. Nejvíc jsem si ale užívala natáčení filmových triků, kterých bylo v této pohádce hodně. Nikdy nezapomenu na bezvadný štáb a úžasné herecké kolegy, jakou je třeba Brigitta Nielsen, která se o mě perfektně starala a já se od ní hodně učila."

V roce 1993 si Lenka Kubálková stihla, i přes časově náročné natáčení pohádky Princezna Fantaghiro, zahrát v i českém pohádkovém seriálu režiséra Václava Vorlíčka, ARABELA SE VRACÍ ANEB RUMBURAK KRÁLEM ŘÍŠE POHÁDEK, který je pokračováním pohádkového seriálu Arabela z roku 1979. V tomto novém pokračování si s Lenkou zahrálo i spoustu dalších dětských hvězdiček jako třeba Lucie Vondráčková, Jana Kimlová, Matouš Soukénka, Jan Kalous, Jakub Zdeněk, Tomáš Staňek a další. Se známou herečkou Dagmar Veškrnovou-Havlovou se Lenka opět potkává na place v seriálu KDYŽ SE SLUNCI NEDAŘÍ který režíroval Hynek Bočan v roce 1995.

Známý český režisér Jaroslav Dudek natočil v roce 1995-1996 šestidílný seriál ANETA, kde můžeme Lenku Kubálkovou vidět v roli fintivé Markéty, jednu ze dvou nejlepších kamarádek hlavní představitelky Anety. Režisér Dudek opět vsadil na "bandu" v té době současných dětských hvězd, jakou byl například Radek Kuchař, Jan Dolanský, Tatiana Vilhelmová, Pavel Mang, Lenka Kubálková, Jana Kimlová a Jan Kalous. Dětské herce doplnili takové herecké Esa jakou je Viktor Preiss, Jana Štěpánková a Jana Švandová. Režisér Martin Dolanský si v roce 1997 do svého filmu KRAJINA PŘED BOUŘÍ vybral na hlavní role Lenku Kubálkovou a známou herečku Ljubu Krbovou. "S Ljubou se mi hrálo moc dobře a navíc skoro celý film se točil v areálu Bohnické léčebny, kdo má takové štěstí se tam jen tak podívat, že?" Se smíchem vzpomíná Lenka na natáčení.

Tragikomická televizní inscenace ZA ZDÍ byla natočena režisérem Ivanem Pokorným v roce 1998, kde si Lenka zahrála po boku Zlaty Adamovské. Maminka se svou šestnáctiletou dcerou prochází náročným obdobím svého života jako je puberta, žárlivost i ztráta svých nejbližších. Lenka se ukázala ve Francouzském snímku KOMISAŘ MAIGRET, v americkém filmu NEHYNOUCÍ LÁSKA režiséra Bernarda Rose. Měla možnost si zkusit funkci takzvanou stand-in za americkou herečku Heather Graham a to při natáčení filmu Z Pekla (From Hell-USA), v hlavní roli s Johnnem Deppem.

Lenka si také nejednou vyzkoušela jak se točí reklama, tou nejznámější je první reklama v ČR na mobilní síť Oskar, reklama byla natočena formou sitcomu, režisérem Milanem Steindlerem. V rodince Telefonováku si zahrál s Lenkou i známý herec a komik Tomáš Hanák. "Když se začala reklama vysílat, ze všech stran na mě lidi pokřikovali, kde máš plesový šaty??? V jedné ze scén této reklamy Tomáš Hanák, v roli tatínka, říká své dceři, která padá s obrovským batohem ze schodů 'Kromě koberce, umyvadla a plesových šatů máš snad sbalené všechno.' A já s úlekem vykřiknu...Plesový šaty!" vysvětluje Lenka. Režisér Milan Steindler použil Lenku Kubálkovou také ve svém novém filmu z roku 2001 PERNÍKOVÁ VĚŽ, kde si zahrála malou ale obtížnou roli sebevražedkyně.

Jak jsme se mohli přesvědčit Lenka není jen televizní a filmová herečka ale také zakusila i slavná prkna co znamenají svět. A to hned přímo v muzikálu. V režii Jana Zemana a choreografa Ladislava Berana byla dne 6.9.2001, v divadle Spirála na pražském Výstavišti, premiéra muzikálu Brouci - evangelium podle Beatles, kde se Lenka představila v roli Lucy.

Po návratu se Lenka k filmu opět vrátila ale tentokrát z druhé strany kamery, začala se věnovat práci s dětskými herci, pracuje v herecké agentuře A-casting a v létě se účastní, v pozici režisérky, Letní Herecké Školy . Od té doby se před kamerou ukázala jen párkrát, například v Nováckém seriálu ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ, kde si zahrála s hercem Ladislavem Potměšilem nebo v POJIŠŤOVNĚ ŠTĚSTÍ s Terezou Kostkovou.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Filmy

2002 Perníková věž
2000 Dopisy v krajkách (TV film)
1998 Za zdí (TV film)
1993 Princezna Fantaghiró 3 (TV film)
1992 Princezna Fantaghiró 2 (TV film)
1991 Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (TV film)
1986 Můj hříšný muž

TV seriály

2013 Špačkovi v síti času (TV seriál)
Tatínek na objednávku (E04)
2011 4teens (TV seriál)
2005 Ordinace v růžové zahradě (TV seriál)
1997 Zdivočelá země (TV seriál)
1995 Aneta (TV seriál)
1993 Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace