foto

Noah Baumbach

  • nar. 3.9.1969 (51 let)
    Brooklyn, New York City, New York, USA

Biografie

Narodil se 3. září 1969 v New Yorku v městské části Brooklyn do rodiny spisovatele a novinářky jako třetí ze čtyř sourozenců. Po střední škole získal titul bakaláře umění na soukromé elitní škole Vassar College.

Jeho filmová tvorba vychází převážně z jeho zázemí a zabývá se intelektuální střední třídou. Debut jako režisér a scénárista natočil v 26 letech. KICKING AND SCREAMING pojednává o skupině čtyř absolventů vysoké školy, kteří řeší dilemata ohledně vstupu do života. O dva roky později natočil s částí předchozího osazení komedii MR. JEALOUSY.

První výraznější úspěch zaznamenal v roce 2005 s autobiografickým filmem SQUID AND THE WHALE za který dostal velké množství ocenění a nominací jak za režii tak scénář. Následoval další film balancující na hranici žánrů komedie a dramatu MARGOT AT THE WEDDING, který byl již hvězdně obsazený v hlavní roli s Nicole Kidman.

Zatím posledním Baumbachovým filmem je GREENBERG, který popisuje problémy neúspěšného muzikanta čtyřicátníka jež se vyrovnává sám se sebou a hledá priority v životě ve věku kdy by měl mít již zásadní otázky zodpovězeny.

V současné době se Baumbach rozvádí s herečkou Jennifer Jason Leigh s kterou má syna. Je tedy možné, že se do budoucna dočkáme dalšího autobiografického filmu inspirovaného režisérovým životem.

ČSFD.cz

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2004 Život pod vodou
1997 Highball
Pan Žárlivý
1995 Kopanec a křik

Dokumentární

2020 Adam Sandler: Funny Guy (TV film) - a.z.

Host

TV pořady

2020 77th Golden Globe Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(64)