foto

Richard Balducci

  • nar. 10.2.1929
    Paříž, Francie
  • zem. 8.12.2015 (86 let)

Biografie

Richard Balducci se do historie francouzské kinematografie zapsal především tím, že jako scénárista přivedl na svět slavného četníka ze St. Tropez, rádius jeho uměleckých aktivit byl ale širší, byl též spisovatelem a několikrát se pokusil i o filmovou režii. Richard Balducci pochází z Paříže a po druhé světové válce začínal jako novinář, později se v různých profesích uplatňoval v šoubyznysu a deset let byl tiskovým mluvčím slavné pařížské Olympie.

V polovině padesátých let byl přizván poprvé ke spolupráci s filmem, jako agent pro styk s médii byl angažován pro Ophülsův film LOLA MONTEZOVÁ (Lola Montès, 1955), na podobné pozici pak pro různé režiséry pracoval několik let, příležitostně se dostal i k menším rolím, například v Godardově slavném filmu U KONCE S DECHEM (À bout de souffle, 1959). Ke svému herectví sám později řekl, že pokud se výjimečně postavil před kameru, bylo to vždy jen v případě, kdy musel někoho zaskočit. Začalo jej ale lákat především psaní scénářů a jako tiskový agent je naposledy uveden v titulcích u prvních dvou částí romantické ságy o krásné Angelice.

Jako scénárista měl Balducci poprvé podíl na komedii NEVIŇÁTKA (Les saintes nitouches, 1962), o rok později napsal scénář k úspěšné hudební komedii HONBA ZA KYTARAMI (Cherchez l’idole, 1963). Teprve pak se dostavily první velké úspěchy, které měly počátek ve skutečném zážitku. Když Balducci pobýval na dovolené v jižní Francii, byl mu ukraden fotoaparát a zkušenost s místními četníky jej inspirovala k napsání scénáře. Ve spolupráci s režisérem Jeanem Giraultem měl i jasnou představu o hlavní roli pro Louise de Funèse, s nímž se znal již z dřívějška. Nad všechna očekávání se ČETNÍK ZE ST. TROPEZ (Le gendarme de Saint-Tropez, 1964) stal obrovským úspěchem a s osmi milióny diváků v kinech největším trhákem za rok 1964.

Balducci pak napsal scénáře ke všem dalším dílům četnické série, mezitím v polovině 60. let natočil i několik vlastních krátkých filmů. K režii celovečerních filmů se odhodlal koncem šedesátých let a s herci, s nimiž se již dobře znal, realizoval komedii HANBA RODINY (La honte de la famille, 1969) s Michelem Galabru v hlavní roli. Z jeho další vlastní tvorby připomeňme komedii MOC HEZKÉ NA TO, ABY BYLY POČESTNÉ (Trop jolies pour être honnêttes, 1972) zaplněnou krásnými ženami. Pro Jacquese Besnarda napsal scénář k válečné komedii SLAVNÝ DEN (Le jour de gloire, 1976) s Jeanem Lefebvrem.

Právě s Lefebvrem později počátkem osmdesátých let natočil několik filmů (MÁŠ ROLLS… A VYTAHUJEŠ SE! – Prends ta Rolls… et va pinter, 1981; SALUT LA PUCE, 1983), znovu přizval ke spolupráci i Michela Galabru (NAZÝVÁ SE TO KATASTROFA – On l’appelle catastrophe, 1983), jiného oblíbeného komika Paula Préboista obsadil do titulní role komedie LISTONOŠ ZE ST. TROPEZ (Le facteur de St. Tropez, 1985). Nutno dodat, že Balducciho vlastní filmy byly spíše průměrné co do kvalit i úspěchů u diváků, nadšena z nich nebyla ani kritika. Sám Balducci k tomu ale řekl, že kdyby měl dát na názor odborníků, musela by slavná četnická série skončit hned s prvním filmem.

Svůj poslední film natočil Richard Balducci v roce 1986, od té doby se věnuje psaní knih.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1983 Salut la puce - kniha

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky