foto

Ernest Cline

  • nar. 29.3.1972 (48 let)
    Ashland, Ohio, USA

Biografie

Ernest Christy Cline se narodil 29. března 1972 v Ashlandu, stát Ohio. Ernie je především spisovatel, scénárista, táta a geek na plný úvazek. V současné době žije v Austinu v Texasu společně s manželkou Cristin O'Keefe Aptowicz (také spisovatelka), dcerou, vozem DeLorean cestujícím v čase a velkou sbírkou klasických videoher.

Ernie vystřídal v minulosti řadu povolání – živil se jako kuchař v bufetu, kuchal ryby, pracoval ve videopůjčovně pro náročné diváky i jako počítačový technik. Duší ho to ale vždycky táhlo jinam, a tak nakonec pustil všechny tyto slibné profesní dráhy k vodě, aby naplno vyjádřil svou lásku k popkultuře a začal o ní psát. Výsledkem byl román Ready Player One, který zaznamenal fenomenální úspěch a zaujal i filmové tvůrce – adaptaci příběhu připravuje na jaro 2018 oscarový režisér Steven Spielberg a na scénáři se podílí i sám Ernest společně s Ericem Easonem a Zakem Pennem.

Scenáristicky se Ernest Cline prosadil už v roce 2009 ve filmu Fanboys, kde opět vyjádřil svou lásku k popkultuře a děj zasadil do prostředí geeků a nadšenců Hvězdných válek. Mimo jiné se Ernie objevil i v několika dokumentárních filmech převážně s tematikou videoher. Cline je také hrdým vlastníkem automobilu DeLorean (ECTO88), který dobře známe z filmu Návrat do budoucnosti.

Kynglar

Spisovatelská filmografie

Filmy

2018 Ready Player One: Hra začíná - kniha

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1952 Today (TV pořad)