foto

Persis Khambatta

  • nar. 2.10.1950
    Bombaj, Maharaštra, Indie
  • zem. 18.8.1998 (47 let)
    Bombaj, Maháráštra, Indie

Biografie

Krásná Persis Khambatta byla indická modelka a herečka, která se narodila 2. října roku 1950 v Bombaji v indickém státě Maharashtra.

Ve svých 13 letech začala s modelingem a v 15 letech, roku 1965, se stala Miss Indie. Částečně kvůli svému "západnímu" vzhledu ale nedosáhla v indickém Bollywoodu slávy a popularity, proto začátkem 70. let odešla do USA do Hollywoodu, kde stala známou herečkou. Její nejslavnější rolí je Ilia, mimozemšťanka z planety Delta v kultovním filmu STAR TREK: THE MOTION PICTURE. Pro tuto roli krásné navigátorky se Khambatta skvěle hodila a kvůli této roli se také nechala ostříhat, neboť scénář vyžadoval, aby Ilia měla holou hlavu. Režisér Robert Wise později poznamenal, že stříhání vlasů Persis velmi vzalo, ale brzy to vzala jako naprostá profesionálka, což dokazuje tato skvěle zahraná role.

STAR TREK: THE MOTION PICTURE se stal jejím "prokletím", protože se již nikdy nedokázala vymanit z této role, nicméně za zmínku stojí její další snímky- akční sci-fi MEGAFORCE (1982, režie Hal Needham), WARRIORS OF THE LOST WORLD (1985) nebo NIGHTHAWKES (1981). Roku 1985 se vrátila do Indie znovu to zkusit v Bollywoodu, ale její film SHINGORA nebyl příliš úspěšný. Khambatta se tedy znovu vrátila do Hollywoodu a v malých rolích se objevila v několika seriálech. Za zmínku stojí MACGYVER nebo v roli indické velvyslankyně v jednom dílu populárního seriálu SUPERMAN v hlavní roli s Deanem Cainem.

Co se týče jejího osobního života, prožila si krátké vztahy s herci Sylvesterem Stallonem, Rutgerem Hauerem, Kabired Bedi (Sandokan) či se senátorem Tedem Kennedym. Za svého života byla Persis zastánkyní indické političky Indíry Gándíové, což se jí možná stalo osudným. Roku 1998 byla převezena do nemocnice v Bombaji, kvůli bolestem na hrudi. V nemocnici zemřela na infarkt. Její pohřeb se konal 19. srpna 1998. Zemřela ve věku pouhých 49 let.

Zemřela údajně přirozeně. Tato zpráva se ale nelíbila jejímu bývalému přiteli Edwardu Lozzimu, který si najal soukromého detektiva v Bombaji, aby příčiny smrti prošetřil. Místo toho se však dozvěděl, že její tělo bylo již spáleno a lékařské spisy se někam ztratily. Úředníci pak odmítli poskytnout jakékoliv informace. Na základě těchto údajů vydal Lozzi svou vlastní zprávu, kde uvěřejnil, že se Persis mohla stát nepohodlnou pro některé politické skupiny v Indii a to právě proto, že hlasitě podporovala Gándíovou před i po její smrti. Pravdu se již zřejmě nikdy nedozvíme. Roku 1998 ale svět přišel o zajímavou a krásnou herečku, která bohužel nikdy nepřekonala jednu slavnou roli.

FujDabing!

Herecká filmografie

Filmy

1988 Smrtící diamant
1987 Phoenix the Warrior
1986 Shingora (TV film)
1985 First Strike
Moje krásná prádelnička
1983 I predatori dell'anno omega
1982 Megaforce
1981 Noční dravci
1979 Star Trek: Film
1977 Man with the Power, The (TV film)
1975 Nevhodné chování
Spiknutí
1969 Kamasutra - Vollendung der Liebe
1968 Bombai Raat Ke Bahon Mein

TV seriály

1998 Not a Nice Man to Know (TV seriál)
1993 Superman (TV seriál)
Nový Superman (S01E01)
1986 MacGyver (TV seriál)
Být mužem (S01E17)
1984 Hunter (TV seriál)
Mike Hammer (TV seriál)
1983 Casablanca (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace