foto

Ivy Ling Po

  • nar. 16.11.1939 (79 let)
    Šan-tchou, Čína

Biografie

Čínská herečka, zpěvačka a producentka Ivy Ling Po začínala jako domácí služka a její matka jí přinutila vstoupit do hongkongského filmového průmyslu a rovněž jí přinutila vdát se už v 16 letech. Manželství ze kterého vzešlo i dítě však vydrželo jeden rok. Už jako dítě byla objevena režisérem Li Han-hsiangem. Během 60. let nastoupila k Shaw Brothers a získala mnoho nominací a cen za nejlepší herečku a bylo ji přezdíváno Královna asijského filmu. Roku 1966 se podruhé vdala a z manželství, které trvá dodnes vzešly dvě děti. Stala se vůdčí postavou v operním žánru a byla obvykle obsazována do mužských rolí. Každý rok bez výjimky byla Ivy na seznamu Top 10 Stars v hongkongských průzkumech časopisů a novin. Ve skutečnosti byla Top 1 po mnoho let v ročních průzkumech časopisu Cinemart.

V 70. letech sice pocítila těžkou ženskou konkurenci, ale její oblíbenost neklesala a roku 1975 získala Zlatého koně za vedlejší roli ve snímku Father, Husband, Son (1975), i když na plátně strávila jen málo času. Ke konci 80. let, kdy ukončila svou filmovou kariéru emigrovala s rodinou do kanadského Toronta. Roku 2002 slavila comeback songem Butterfly Lovers s jevištní verzí cestovala po celém světě a také snímkem Rice Rhapsody (2004). Během své padesátileté kariéry natočila Ivy Ling Po více než 100 filmů.

Grand "Epistemolog" Master

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace