foto

Courtney Love

  • nar. 9.7.1964 (55 let)
    San Francisco, California, USA

Biografie

Courtney Michelle Harrison se narodila 9. července 1964 v San Franciscu do rodiny hippies. Její otec Hank Harrison byl spolupracovníkem a obdivovatelem skupiny Grateful dead a její matka Linda Caroll byla psycholožkou. Rodiče se rozvedli, když byla Courtney ještě velmi malá a ona nadále vyrůstala s matkou a jejími novými nápadníky. Rodina se potloukala po různých hippie komunitách v Oregonu a osud jí nakonec zavál až na Nový Zéland. Courtney se již v poměrně raném věku rozhodla být muzikantkou a věnovala se psaní poezie. V patnácti letech se začala ubírat svou vlastní cestou, opustila rodinu a procestovala USA, Velkou Británii a Irsko. V té době žila ze svěřeneckého fondu, který pro ní založili adoptivní rodiče její matky. Nějaký čas pobývala v Liverpoolu, kde se stala známou tváří na rockových koncertech. Po skončení této cestovatelské etapy se vrátila do domovského Oregonu, jmenovitě do Portlandu. Živila se vším možným, mj. jako striptýzová tanečnice a stále snila svůj sen o velké kariéře rockerky. I v Portlandu se ochomejtala kolem rockových kapel a zakrátko začala chodit se zpěvákem tehdy nejznámější portlandské kapely Theatre of Sheep, Rozzem Rezabekem.

„Já nejsem ženská, já jsem přírodní síla.“

Courtney po rozchodu s Rozzem znovu cestovala, objevovala se např. v San Franciscu, kde chvíli působila jako zpěvačka začínajících Faith no more. V roce 1987 se v Los Angeles seznámila s muzikantkou Kat Bjelland, s kterou založila či působila v několika kapelách. Každá z nich měla jepičí život až na nejúspěšnější z nich Babes in Toyland. Z té však byla Courtney rychle vyhozena i kvůli tomu, že vztahy mezi oběma hudebnicemi se dramaticky zhoršily. V roce 1989 si Courtney dala inzerát do losangeleského punkového fanzinu Flipside, na který odpověděl kytarista Eric Erladson a vznikla kapela Hole. Jejich první album „Pretty on inside“, které produkovala Kim Gordon ze Sonic Youth zaznamenalo v alternativních vodách nemalý úspěch. Courtney pronikala do vyšších kruhů a zajistila si známost např. s Michaelem Stipem z R.E.M. či Billym Corganem ze Smashing pumpkins. V roce 1990 však potkala v jednom z Portlandských klubů tu nejzásadnější známost - zpěváka tehdy také v podstatě začínající kapely Nirvana, Kurta Cobaina. Ten odolával nějaký čas jejím svodům a nabídkám, znovu se setkali až na jaře 1991 v Los Angeles. To už však byla tzv. „ruka v rukávě“. Zakrátko Courtney zjistila, že je těhotná a v únoru 1992 se na Havaji konala svatba. Z jejího manžela se mezitím díky nebývalému úspěchu alba „Nevermind“ stala rocková ikona světového formátu. Osmnáctého srpna 1992 se jim narodila dcera Frances Bean, pojmenovaná podle herečky Frances Farmer, jejíž osud Cobaina fascinoval (některé zdroje však mluví spíše o inspiraci jménem zpěvačky anglické skupiny Vaselines – Francis McKee). Její kmotrou byla herečka Drew Barrymore.

„Kokain je takové opravdu zlé kafe.“ (na otázku co řekla své dceři o drogách)

Zpočátku idylický vztah se začal po čase rozkládat kvůli rozdílnosti povah obou aktérů a samozřejmě také drogovým excesům. Čtyři dny před vydáním druhého a velmi úspěšného alba Hole „Live through this“ byl Kurt nalezen mrtvý v jejich domě v Seattlu. O dva měsíce později zemřela na předávkování heroinem basistka Hole Kristen Pfaff, která byla později nahrazena Mellisou auf der Maur (mj. členka Smashing pumpkins). V září 1994 skupina vyrazila na úspěšné světové turné. V roce 1997 vyšlo předposlední album Hole – „My body, the hand grenade“ složené z různých raritních nahrávek z minulosti. V roce 1998 kapela uvedla svoji poslední studiovou desku Celebrity Skin, za kterou byla v několika kategoriích nominována na cenu Grammy, a na které se podílel Billy Corgan. V roce 2002 skupina ohlásila rozpad. Courtney však s muzikou neskončila a v roce 2004 vydala sólové album „America´s sweetheart“, které si však komerčně nevedlo vůbec dobře a i reakce kritiky byly rozporuplné. V roce 2008 by mělo vyjít její druhé album „Nobody´s Daughter“.

„Už nehodlám nikoho napadat, kromě toho kokota co o mě pořád píše písničky“ (interview u Howarda Sterna na adresu bubeníka Nirvany a zpěváka Foo fighters Davida Grohla)

Co týče herecké kariéry, tak ta u Courtney Love započala v roce 1986, kdy se objevila v biografickém filmu SID A NANCY. Courtney se ucházela o roli Nancy, ale nakonec se musela spokojit s menší rolí Gretchen. Režisér Alex Cox jí pak svěřil roli i ve svém dalším filmu – v některých kruzích kultovní krimi parodii na westerny STRAIGHT TO HELL. Film mj. proslul právě obsazením, např. muzikantů jako Joe Strummer a Elvis Costello nebo v roli zločineckého bosse Jim Jarmusch. V roce 1988 se ještě mihla v komedii TAPEHEADS. Pak přišla pauza až do veleúspěšného roku 1996. V tomto roce se mihla v dalším životopisném filmu BASQUIAT a ve filmu LÍBÁNKY BEZ ŽENICHA. Především jí ale objevil Miloš Forman, který se rozhodl jí obsadit do role Althey, manželky Larryho Flynta v připravovaném snímku LID VERSUS LARRY FLYNT. Kvůli její bouřlivácké pověsti si ji musel Forman trochu vyvzdorovat a především částka její pojistky byla tak vysoká, že jí studio odmítlo zaplatit – složili se na ní Forman, producent Oliver Stone a představitel hlavní role Woody Harrelson. Courtney se role zhostila na výbornou a otevřely se jí tím dveře do Hollywoodu. Její výkon byl oceněn nominací na Zlatý glóbus, několik dalších cen dokonce vyhrála, např. Cenu newyorských filmových kritiků. V roce 1999 se objevila ve snímku 200 CIGARET a v dalším Formanově filmu MUŽ NA MĚSÍCI. O rok později si zahrála v dalším životopisném filmu BEAT, tentokrát o spisovateli Williamu Burroughsovi (Kiefer Sutherland). Love ztvárnila roli Burroughsovi manželky Joan. Za roli lesbičky v dramatu JULIE JOHNSON získala cenu na festivalu L.A. Outfest (Los Angeles gay and lesbian film festival). V roce 2002 si zahrála únoskyni spolu s Kevinem Baconem ve filmu V PASTI / HRA O DÍTĚ. Posledním ohlášeným filmem je další biografie LOVELACE, tentokrát by Courtney měla ztvárnit legendární pornohvězdu Lindu Lovelace. Každopádně Love už nikdy nezopakovala úspěch z Larryho Flynta a nechme se překvapit, kam se její herecká kariéra bude dále ubírat.

„V rockovém průmyslu jste nicka, pokud jste neměli potyčku se mnou nebo jste nespali s Winonou Ryder.“

Courtney Love proslula celou řadou skandálů a je pod stálým dohledem bulváru. Známé jsou její aférky se známými celebritami – zpěváci Billy Corgan, Trent Reznor či Evan Dando, ale také herec Edward Norton, s kterým žila dva roky. Drogové úlety jí provázejí celý život, za činy spáchané v souvislosti s užíváním drog již byla několikrát postavena před úřední orgány. V roce 2003 jí dokonce byla odebrána dcera Frances, kterou po nějaký čas vychovávala Cobainova matka Wendy. Proslula také násilnickým chováním, když mnohokrát napadla jiné osoby, často novináře. Na závěr je ještě nutné zmínit, že se poměrně často spekuluje o tom, že svého manžela Kurta nechala zabít (či ho k sebevraždě přiměla svým chováním). Tyto teorie jsou shrnuty v dokumentu KURT AND COURTNEY od Nicka Broomfielda. Dokonce její vlastní otec, s kterým se Love již dlouho nestýká, vydal na toto téma již dvě knihy. A motiv? Říká se, že manželé Cobainovi měli před rozvodem. Dosti materiálně založená Courtney by si sice přišla i tak na slušné peníze, ale takto drží ve svých rukách úplně vše, včetně celého zlatého bonusu jménem Nirvana. Mimochodem v roce 2006 prodala 25% svých práv za 50 miliónů dolarů. V témže roce také vydala svůj životopis pod názvem Dirty Blonde.

Josef "J.Connor" K

Herecká filmografie

Filmy

2019 The Long Home
2018 Jeremiah Terminator LeRoy
2017 A Midsummer's Nightmare (TV film)
Menendez: Blood Brothers (TV film)
2010 Straight to Hell Returns
2009 Turn of the Century
2005 Trailer for a Remake of Gore Vidal's Caligula
2002 24 hodin
2001 Julie Johnson
2000 Krvavé tajemství
1999 200 cigaret
Muž na Měsíci
1996 Basquiat
Lid versus Larry Flynt
Líbánky bez ženicha
1994 No Alternative Girls
1988 Tapeheads
1987 Přímo do pekla
1986 Sid a Nancy

TV seriály

2015 Empire (TV seriál)
Our Dancing Days (S01E07)
Out, Damned Spot (S01E06)
Pomsta (TV seriál)
Two Graves (S04E23)
Plea (S04E22)
Clarity (S04E18)
2014 Zákon gangu (TV seriál)
Suits of Woe (S07E11)
Faith and Despondency (S07E10)
The Separation of Crows (S07E08)
další epizody (4)
1998 Herkules (TV seriál)

Dokumentární

2017 Tower of Song: A Memorial Tribute to Leonard Cohen (koncert)
2016 Franca: Chaos and Creation
L7: Pretend We're Dead - a.z.
2015 Kurt Cobain: Montage of Heck
2014 Fall Out Boy: The Young Blood Chronicles
R.E.M. by MTV
2012 Hit So Hard
Sunset Strip
2011 Bob and the Monster
2007 The Last 48 Hours of Kurt Cobain (TV film) - a.z.
2006 Kurt Cobain - About a Son
2003 Mayor of the Sunset Strip
2002 Back to Hell
2001 Eminem: Behind the Mask
Last Party 2000
2000 Bounce: Behind the Velvet Rope
Man on the Moon: Behind the Moonlight
1999 Clara Bow: Discovering the It Girl (TV film)
1998 Kurt & Courtney
Prostory Theodora Pištěka
Righteous Babes, The (TV film)
1997 Behind the Music (TV seriál)
Off the Menu: The Last Days of Chasen's
1996 Not Bad for a Girl
1994 Nirvana Live! Tonight! Sold Out!! (koncert) - a.z.
1992 1991: The Year Punk Broke

Hudební videoklipy

2014 Courtney Love - You Know My Name (hudební videoklip)
Fall Out Boy ft. Courtney Love - Rat A Tat (hudební videoklip)
Fall Out Boy ft. Elton John - Save Rock And Roll (hudební videoklip)
2010 Hole - Samantha (hudební videoklip)
2004 Courtney Love - Mono (hudební videoklip)
1998 Hole - Awful (hudební videoklip)
Hole - Celebrity Skin (hudební videoklip)
Hole: Malibu (hudební videoklip)
1996 Hole: Gold Dust Woman (hudební videoklip)
1994 Hole - Doll Parts (hudební videoklip)
Hole - Miss World (hudební videoklip)
Hole - Violet (hudební videoklip)

Host

TV pořady

2010 The BRIT Awards 2010 (TV pořad)
2009 RuPaul's Drag Race (TV pořad)
2008 Pamela - žiju si, jak chci (TV pořad)
2005 Comedy Central Roast of Pamela Anderson (TV pořad)
2003 Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
2002 Conversations from the Edge with Carrie Fisher (TV pořad)
2001 Crossover (TV pořad)
Friday Night with Jonathan Ross (TV pořad)
1999 Exclusif (TV pořad)
1998 The Howard Stern Radio Show (TV pořad)
1997 The View (TV pořad)
1996 Show Rosie O'Donnellové (TV pořad)
1994 Howard Stern (TV pořad)
1993 Noční show Davida Lettermana (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1975 Good Morning America (TV pořad)
Saturday Night Live (TV pořad)
1964 Top of the Pops (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(76)