foto

Nancy Olson

  • nar. 14.7.1928 (92 let)
    Milwaukee, Wisconsin, USA

Biografie

Nancy se narodila v Milwaukee ve státě Wisconsin. Její otec Henry byl fyzikem. Nancy studovala na wisconsinské univerzitě. Krátce poté, co se tato blondýnka s broskvovými tvářemi začala objevovat na divadelních jevištích, s ní v roce 1948 uzavřela kontrakt společnost Paramount a ještě v témže roce záskala vedlejší roli ve snímku PORTRAIT OF JENNIE a již o rok později přišla další role ve filmu CANADIAN PACIFIC.

Zlomový okamžik v její herecké kariéře přišle v roce 1950, kdy dosud relativně neznámá hvězdička získala svoji životní roli Betty Schaeferové, která přitahuje nepříliš úspěšného spisovatele v podání Williama Holdena, ve filmové klaisce SUNSET BLVD. Za výkon v tomto snímku získala Nancy zcela zaslouženě nominaci na Oscara pro herečku ve vedlejší roli. Její herecké spojení s Holdenem zafungovalo natolik dobře, že byli společně angažováni i do několika dalších filmů jako UNION STATION, FORCE OF ARMS a SUBMARINE COMMAND. K jejím dalším hereckým protějškům v tomto období patřili John Wayne jako BIG JIM MCLAIN, Sterling Hayden v SO BIG (to byla podle kritiků jedna z jejích nejlepších rolí po účinkování v SUNSET BLVD.) nebo Will Rogers Jr. v THE BOY FROM OKLAHOMA.

Nancyina stoupající herecká hvězda přestala stoupat na počátku 60. let poté, co se provdala za uznávaného textaře Alana Jaye Lerniera. Alan je napříkald autorem muzikálu MY FAIR LADY z roku 1956, který věnoval právě své ženě Nancy. Herectví se pro ni octlo takříkajíc na druhé koleji a Nancy dala přednost výchově svých dvou dcer Lizy a Jennifer. Když se manželé v roce 1957 rozvedli, rozhodla se Nancy vrátit se k filmování na plný úvazek. Návrat však nebyl tak jednoduchý.

Až na počátku 70. let jí dalo příležitost Studio Disney v rodinné fantasy komedii ROZTRŽITÝ PROFESOR, kde ztvárnila profesorovu snoubenku Betsy a v další rodinné sci-fi komedii SON OF FLUBBER. V obou těchto filmech byl jejím hereckým protějškem Fred MacMurray. Nancy se poté podílela i na dalších filmech z produkce Studia Disney jako POLLYANA a SNOWBALL EXPRESS, ve kterém hrála hlavní roli. Poslední příležitostí, kdy mohli diváci vidět Nancy na filmovém plátně, byl snímek FLUBBER z roku 1997, kde si zahrála společně s Robinem Williamsem. Nancy odváděla výbornou práci také na broadwayských divadelních prknech v hrách jako THE TUNNEL OF LOVE, SEND ME NO FLOWERS a MARY, MARY. Její druhé manželství, které uzavřela roku 1962 s Alanem Livingstonem, trvalo až do Alanovy smrti v roce 2009. Jejich syn Christopher je příležitostným filmovým režisérem.

ČSFD.cz

Herecká filmografie