foto

Rena Owen

  • nar. 22.7.1962 (55 let)
    Bay of Islands, Nový Zéland
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

"Moje motto: Miluj to, co děláš, a dělej to, jak nejlépe umíš“.

Rena se narodila a vyrůstala v novozélandském městečku Bay of Islands. Její otec byl maorsko-welšského původu, matka byla Evropanka. Rena měla celkem osm sourozenců. Od útlého dětství se věnovala umění. Ve věku pouhých osmi let vyhrála národní soutěž zaměřenou na dětskou poezii a její básně byly publikovány. Brzy začala vystupovat v Maori Culture Club, kde zpívala a tancovala. V 15 letech zaznamenala svůj divadelní debut ve hře Calamity Jane. Přestože Rena věděla, že má talent a její vášní je umění, studium umění zatím nepovažovala za reálnou kariéru, a tak v 18 letech přesídlila do novozélanského hlavního města Aucklandu, aby tam studovala zdravotnickou školu. O tři roky později studium ukončila jako kvalifikovaná všeobecná sestra. V roce 1983 se vydala na zkušenou za oceán a zakotvila v Londýně. Velké město se zářivými světly zábavního světa ji rychle uchvátilo a na nějakou dobu svedlo k drogám. Současně jí ale tato životní zkušenost přivedla zpět na správnou cestu k jejímu snu - stát se umělkyní. V roce 1985 vstoupila do londýnského Actors Institute. Během několika let hrála v divadle a napsala svou první divadelní hru. V roce 1989 se vrátila na Nový Zéland, kde pokračovala v kariéře jako herečka a autorka her pro divadlo a televizi. Hrála v Maori Theater, režírovala divadelní hry a psala a četla krátké povídky pro místní rádio.

Její první filmovou hereckou příležitostí byla vedlejší role v akčním dramatu Kevina Reynoldse RAPA NUI z roku 1994. V témže roce ztvárnila roli Beth Heke v adaptaci kontroverzního bestselleru maorského autora Alana Duffa KDYSI BYLI BOJOVNÍKY. Tento film byl promítán v 66 zemích světa, získal více než 30 mezinárodních ocenění a umožnil Reně vstup na mezinárodní filmové jeviště – Rena získala za roli v tomto filmu cenu pro nejlepší herečku na filmových festivalech v Montrealu a San Diegu. Místo toho, aby pracovala na své slibně se vyvíjející filmové kariéře v Hollywoodu, se však Rena vrátila k novozélandskému divadlu.

Přicházely však také další filmové a televizní role. Rena si zahrála například roli vrchní sestry v australské verzi seriálu POHOTOVOST. Dostalo se jí cti zahrát si roli Rix ve filmu jednoho z nejznámějších australských režisérů Rolfa de Heera DANCE ME TO MY SONG, který soutěžil na jednom z festivalů v Cannes a vynesl jí nominaci na cenu AFI (Australian Film Institute). V roce 1999 si zahrála hlavní ženskou roli v dramatu JAK DOPADAJÍ ZOUFALCI? Rena je také jedním z pouhých šesti herců, kteří spolupracovali jak s režisérem Georgem Lucasem (STAR WARS), tak se Stevenem Spielbergem (A.I. UMĚLÁ INTELIGENCE). Zastávala také úlohu porotkyně na mnoha mezinárodních filmových festivalech. V roce 2000 se Lena usadila v Los Angeles, aby se naučila více o filmařině a pokračovala v herectví jak v mezinárodních projektech jako již zmíněné STAR WARS nebo A.I., tak i rolemi v nízkorozpočtových nezávislých filmech.

ČSFD.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace