foto

Temuera Morrison

  • nar. 26.12.1960 (58 let)
    Rotorua, Severní ostrov, Nový Zéland

Biografie

Temuera Morrison se může pochlubit napjatě dobrým vzhledem, který mu umožnil hrát jak nervózní hrdiny, tak hrůzostrašné padouchy. Je to jeden z nejvíce známých herců Nového Zélandu a možná nejvíce viditelný maorský umělec na světě.

Narodil se v turistické obci Rotorua, jeho umělecké instinkty přišly přirozeně, vzhledem k hudební kariéře jeho otce a skutečnosti, že jeho strýc, sir Howard Morrison, byl jeden z nejmilovanějších bavičů národa. Po absolvování vysoké školy krátce pracoval se strýcem, ale netrvalo dlouho a rozhodl se začít s herectvím. Jeho první filmová role byla v dramatu OTHER HALVES a v roce 1988 se objevil v parodii Jamese Bonda, NEVER SAY DIE.

V roce 1993 byl najat jako Maorský dialogový poradce na mezinárodní hit THE PIANO, ale velký zlom přišel až o rok později, kdy byl obsazen jako Jake Heke, alkoholický a zneužívající maorský manžel a otec v uznávaném dramatu ONCE WERE WARIORS. V roce 1994 vyhrál trofej nejlepšího herce na filmových a televizních cenách Nového Zélandu a začal věnovat pozornost Hollywoodu. Jeho původní americké role byly rádoby senzace, nicméně dopadl lépe v roce 2000 s filmem VERTICAL LIMIT a rok předtím udělal triumfální návrat na Nový Zéland, aby hrál v pokračování ONCE WERE WARIORS, WHAT BECOMES OF THE BROKEN HEARTED? Film nezískal stejný stupeň mezinárodní pozornosti jako originál, ale byl populární a dobře hodnocený na Novém Zélandu a Morrison podruhé zase jako Jake získal další cenu nejlepšího herce na filmových a televizních cenách Nového Zélandu.

Největší hit jeho kariéry byl v roce 2002, kdy ho obsadili jako Jango Fetta v netrpělivě očekávaných STAR WARS: EPISODE TWO - ATTACK OF THE CLONES.

Lukáš "Alert" Kravčuk

Host

TV pořady

2014 Happy Hour (TV pořad)
1992 Mai Time (TV pořad)

Fanoušci tvůrce