Reklama

Reklama

Maria Procházková

nar. 24.01.1975 (46 let)
Praha, Československo

Biografie

Maria Procházková se narodila a žije v Praze. Vzhledem ke spisovatelské tradici rodiny Procházků není divu, že už jako dítě projevovala umělecké sklony. Svého dědečka, spisovatele Jana Procházku, autora scénářů k filmům UCHO, KOČÁR DO VÍDNĚ a dalších, nepoznala, narodila se totiž až čtyři roky po jeho předčasné smrti. Nicméně přímému uměleckému vlivu své matky, Lenky Procházkové, české spisovatelky a dramatičky (Růžová dáma, Smolná kniha, Beránek...), očividně neunikla. Vztah k literatuře, daný spisovatelským prostředím, se ovšem mísil s fascinací filmem a potřebou výtvarného vyjádření, a tak se rozhodla pro vlastní směr zahrnující všechny tyto aspekty - animovaný film. Studium na FAMU zakončila doktorskou prací na téma Člověk v animovaném filmu.

Prvním významným počinem v animované tvorbě se stal její bakalářský film STOPÁŽ. Tato animace písku získala cenu na Mezinárodním filmovém festivalu ART FILM v Trenčianských Teplicích. Absolventský film PŘÍUŠNICE byl oceněn hlavními cenami na Festivalu FAMU '99, ZLÍN '99 a PRIX DANUBE '99 a čestným uznáním za scénář a režii od Českého filmového a televizního svazu a NADACE ŽIVOT UMĚLCE. Film vypráví příběh z deníčku šestileté holčičky a nijak nezakrývá podobnost hlavní hrdinky se samotnou autorkou snímku. Kreslená animace je kombinovaná s papírkovou a konfrontovaná se stylizovanými reálnými záběry a pixilací. Další film PIKTOGRAMY, poetická obrazová koláž podtržená hudbou Zděňka Bíny - frontmana skupiny -123 min. - zachycuje jeden obyčejný den ve městě, lidské pocity a vnitřní monology rezonující v dekoracích reálného světa. Film získal v r. 2001 Kristiána - cenu českých filmových a televizních kritiků za nejpozoruhodnější animovaný film roku.

Maria Procházková se ve své tvorbě nezaměřuje pouze na animaci, věnuje se také režii a scenáristice hraného filmu, publicistice, dokumentu, výrobě klipů, spotů, znělek a koláží. Její první celovečerní hraný film ŽRALOK V HLAVĚ využívá v některých scénách animované postupy a opět je zde kladen důraz na hudbu. Tentokrát autorka oslovila skladatele J.P. Muchowa, což se ukázalo jako začátek dlouhodobější spolupráce. V hlavní roli příběhu o setkáních a míjeních vyniká Oldřich Kaiser, který nechává diváka nahlédnout nejen do šera svého přízemního bytu, ale především hluboko do své hlavy.

V současnosti spolupracuje Maria Procházková především s redakcí dětské tvorby České televize, kde natáčí animované videoklipy s použitím dětských kreseb. Prvky animace nebude postrádat ani další připravovaný celovečerní hraný film s názvem O ČERVENÉ TEREZCE.

. "Rema" .

Scenárista

Filmy
2008

Kdopak by se vlka bál

2005

Žralok v hlavě

TV seriály
2018

Když se řekne naše země

 

Hymna do kufříku (E03)

 

Znak ve skoku (E02)

 

Vlajka není šátek (E01)

2010

Kriminálka Anděl

 

Otázka víry (S02E06)

 

Lidská skládačka (S02E02)

2001

Geschichten von überall

Pořady
2019

Skobičiny

Krátkometrážní
2002

Bubáci

1998

Bibliofil (studentský film)

Režisér

Filmy
2008

Kdopak by se vlka bál

2005

Žralok v hlavě

TV seriály
2018

Když se řekne naše země

 

Hymna do kufříku (E03)

 

Znak ve skoku (E02)

 

Vlajka není šátek (E01)

2008

Evropské pexeso

2001

Geschichten von überall

Dokumentární
2005

Fenomén Večerníček (TV film)

Pořady
2019

Karaoke čtení

 

Skobičiny

2016

LOGOhrátky

2008

Děti kreslí písničky

Krátkometrážní
2011

České pexeso (TV seriál)

2009

Zrcadlo (TV film)

2002

Bubáci

2000

Piktogramy

1998

Bibliofil (studentský film)

 

Příušnice (studentský film)

Host

Herec

TV seriály
2019

Modrý kód

 

Kdo lže, ten krade (S04E10)

Ovládací panel

Fanklub

(9)

Reklama

Reklama