foto

Milena Zahrynowská

  • nar. 10.11.1941
    Praha, Protektorát Čechy a Morava
  • zem. 5.12.1986 (45 let)
    Praha, Československo

Biografie

Milena Zahrynowská se narodila 10. listopadu 1941 v Praze. Po studování tanečního, kompozičního a dirigentského oddělení roku 1962 absolvovala pražskou Státní konzervatoř. Již během studií se stala elévkou, tanečnicí, herečkou a zpěvačkou Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a Divadla Na Fidlovačce. A až do své náhlé smrti byla operetní sólistkou Hudebního divadla v Karlíně a v Nuslích (1963 – 1986).

Současně s úspěchem hostovala v Semaforu (kde se uplatnila i jako choreografka, např. „Sekta“), ve Viole, v Paravanu (opět jako choreografa: „Těpick Shakespeare“), v Divadle Rokoko a nebo v Divadle Jiřího Wolkera. Na divadelní scéně nejen zpívala, ale také tančila, hrála a okouzlovala. Byla oblíbenou a vynikala jako temperamentní herečka s výbornými tanečními, hereckými a pěveckými dovednostmi.

Svojí přirozenost, roztomilost a atraktivní zjev, příjemný obličej, výrazné krásné oči, milý kouzelný úsměv uplatňovala v rozverných operetách, konverzačních hrách, komediích a tingl tanglech. Byla provdána jako Milena Sychrová a měla dvě děti. Jejím synem byl herec, zpěvák a moderátor Filip Sychra (*1972). Postupně, ale ojediněle, byly některé její písně vydány, např. na gramofonové desce „Václav Hybš a jeho hosté“ (1976) a na DVD „Největší hity Semaforu 2“ (2007) zpívala „Písničku pro kočku“.

Milena Zahrynowská se objevila například v inscenacích, hrách a titulech „Rose Marie“ (Wanda), „Malý pan Albert“ (První sestra), „Trampoty profesora Prilta“ (Koka), „Chan & Son Company“ (Tanečnice), „Sekta“ (Eva), „Divotvorný hrnec“ (Susan Rychtariková), „Tři mušketýři“ (Cikánka), „Otec, matka, Jan a Katka“ (Monika), „Julie, ty máš nápady!“ (Alice Crichtonová), „Uličnice“ (Bessie), „West Side Story“ (Milá Anita), „Hledá se panic“ (Růžena Ribotová), „Šach jeho veličenstvu“ (Neteř Mary Suffolková), „Nejlíp je u nás“ (Dcera Pavla Ctiradová), „Ples v hotelu Savoy“ (Komponistka Mustafa Daisy Parker), „Šest žen“, „Jonáš a tingl tangl“, „Zlatý zub“ a další.

V českém filmu zazářila v menších i větších postavách během 60. a 70. let. Nejdříve se objevovala jako tanečnice v baru v Brynychově SMYKU (1960), nevěsta v dramatickém KŘIKU (1963) Jaromila Jireše, tanečnice v Trigger Whisky Saloonu ve slavné Lipského parodii LIMONÁDOVÝ JOE ANEB KOŇSKÁ OPERA (1964), tanečnice v Roháčově a Svitáčkově hudební féerii KDYBY TISÍC KLARINETŮ (1964), tanečnice Ester Nakoncová v povídce JAK SE KOUPE ŽENA Ladislava Rychmana z triptychu ZLOČIN V DÍVČÍ ŠKOLE (1965), Esther v Krškově POSLEDNÍ RŮŽI OD CASANOVY (1966) a jako recepční Kolářová v rámcové povídce FABRICIUS A ZUZANA Miloše Makovce z PRAŽSKÝCH NOCÍ (1968).

Od konce 60. let byla ještě tanečnicí Věrou Bendovou v Gajerově FLIRTU SE SLEČNOU STŘÍBRNOU (1969), Dominikou v podobenství Pavla Juráčka PŘÍPAD PRO ZAČÍNAJÍCÍHO KATA (1969), maminkou malé Claudie (Veronika Renčová) v Polákových dětských PAN TAU A TAXIKÁŘ (1972) a PAN TAU A TISÍC KOUZEL (1972), dělnicí Marií v krátké agitce SOKYNĚ (1974) Miroslava Soboty a naposledy po pětileté přestávce byla sedm let před smrtí zpěvačkou v grotesce Tomáše Svobody HODINÁŘOVA SVATEBNÍ CESTA KORÁLOVÝM MOŘEM (1979).

Však u diváků nejznámější filmovou postavou Mileny Zahrynowské se stala svůdná žena Itala Pistoria (Lubomír Kostelka) Sofie, která se stane milenkou krále Jana Lucemburského (Miloš Kopecký) ve Steklého historické komedii SLASTI OTCE VLASTI (1969).

Působila taktéž jako herečka v rozhlase („Máj“ atd.), dabingu (ZLATÉ ČASY VE SPESSARTU apod.), televizních inscenacích (SVATEBNÍ CESTA ANEB JEŠTĚ NE, EVŽENE!, PAPÁ OFFENBACH, SEDM ŽEN ALFONSE KARÁSKA, BALKÓN ad.), seriálech (DREYFUSOVA AFÉRA aj.) a na gramofonových deskách. Hrála i v zahraničních produkcích (tř. východoněmecký seriál DAS UNSICHTBARE VISIER).

Velmi často vystupovala a zpívala v televizních hudebních pořadech a revuí (VYDRŽTE AŽ DO PŮLNOCI, KABARET U DOBRÉ POHODY, CO NEODNESL ČAS, KALEIDOSKOP DOBRÉ POHODY, TO JE TA PRAHA… ANEB HYBŠ HRAJE HAŠLERA, DOSTAVENÍČKO V KRKONOŠÍCH, PROGRAM ORCHESTRU KARLA VLACHA a nebo BÍLÝ AKÁT). Herečka a zpěvačka Milena Zahrynowská bohužel zemřela předčasně 5. prosince 1986 v Praze ve věku pouhých čtyřiceti pěti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Host

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace