foto

Claire Stansfield

  • nar. 27.8.1964 (55 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Claire Stansfield se narodila 27. srpna v Londýně, v Anglii. Její otec je Angličan, matka Němka. Když byla hodně malá, přestěhovala se s rodiči do Kanady. Přestože má britský pas, cítí se být Kanaďankou. Chodila do školy v Torontu a vyrůstala v okolí High Parku. Jako teenager zkoušela pracovat v modelingu, ale brzy toho nechala (zkušenosti z té práce nicméně zužitkovala v některých svých oblíbených rolích). Také hodně cestovala se svou matkou, která pracovala jako letuška u Air Canada. Obzvlášť miluje Austrálii, mluví německy a podle své babičky z jednoho malého města poblíž Kolína nad Rýnem pojmenovala svou vlastní produkční společnost Kai Production.

V 80. letech se na dva roky opět usadila v Londýně a studovala na Central School of Drama. Poté odešla do Kalifornie a rozhodla se zkusit štěstí v Hollywoodu. Celá 90. léta pak prožila jako vycházející královna akčních B filmů. V televizi debutovala ovšem už krátce po svém románku s frontmanem skupiny Duran Duran Simonem Le Bonem malou rolí v seriálu HOT SHOTS. Novou dekádu zahájila ve slavném MĚSTEČKU TWIN PEAKS jako Sid, asistentka soudce Sternwooda. Dále byla jedním z členů filmové společnosti Andyho Warhola v THE DOORS a jako kyborg Alpha v THE FLASH si poprvé zkusila žánr akčních seriálů, který se jí nakonec stal osudným.

Při hostování v DENÍCÍCH ČERVENÝCH STŘEVÍČKŮ se spřátelila s Davidem Duchovnym a znovu ho potkala při práci na AKTECH X, kde si zahrála proslulého Jerseyského ďábla. Bylo to štěstí v neštěstí, protože pouze za DENÍKY se z celé své kariéry sama dodnes stydí, ale AKT X si právem považuje, protože je to její druhá nejznámější role.

Ve výsledku se jí bohužel vůbec nevyplatila dvojice filmů s Lorenzo Lamasem MUŽ S MEČEM a GLADIÁTOR COP, ve kterých hrála jeho přítelkyni. V době natáčení druhého dílu měla sice k produkci své povinnosti, ale mezitím se vyšvihla na vyšší laťku, než jakou jí role Julie nabízela. Udělala si dobré jméno hostováním v sitcomu FRASIER (líbilo se jí hrát modelku Kristinu Harper a tak návrat k této roli po sedmi letech byl nakonec to poslední, co v životě jako herečka natočila) a jako hlavní ženská záporačka Kara v akčním hitu Wesley Snipese ZÓNA ÚNIKU. Hollywoodského lesku se částečně dotkla v jedné produkci s Bradem Pittem – FAVORIT sice nepatří mezi zázračné filmy, ale tehdy to minimálně na papíru vypadlo lépe než dnes.

Společně s POŽÍRAČEM MOZKŮ prožila na place svůj jediný filmový románek - zamilovala se do Lance Henriksena. Temný příběh Wese Cravena sliboval v první fázi něco jiného, než jak celý projekt nakonec dopadl a na Claire to pak ve výsledku mělo velice špatný vliv. Najednou už své volné chvíle nevyplňovala hraním pro radost, ale čekaly na ni jen role "pro peníze“. Dodnes vzpomíná, jak si ji přátelé dobírali kvůli nahé scéně v POCITU. Naštěstí ale vydržela tohle špatné období a přes pár dalších sitcomů (mimo jiné to byl i kasaštik Cybill Shepherd nebo sester Olsenových), comicsových a akčních béček (svůj poslední film ODSTŘELOVAČ natočila po boku Dolpha Lundgrena) se dostala ke konkurzu na roli Morrigan v páté sérii HERKULA s Kevinem Sorbo. Tu sice nedostala, ale hned vedle se obsazovala čtvrtá série XENY a tam to Claire vyhrála na celé čáře - získala roli svého života - šamanku severních amazonek Alti. V průběhu 4 let se k roli ještě 4x vrátila a vždy ji čekaly skvělé ohlasy.

V seriálu nahradila v jeho druhé půlce první oblíbenou zápornou postavu Callisto (v podání úžasné Hudson Leick) a dodala svým příběhem XENĚ více hloubky. Její epizody vždy vynikaly exotickou výpravou a skvělou temnou atmosférou. Jaké to pak ale bylo překvapení, když směla v této poloze natočit i jeden komediální střihový díl. Společně s Alti se Claire dostala mezi elitu seriálu na fanouškovských setkáních a dodnes si na své příznivce ráda udělá čas. V posledních letech sice už nejezdí na cony pravidelně, ale nikdy nezůstává mimo moc dlouho.

Bezprostředně po Xeně měla Claire různá profesní přání, ale ta se ne zcela ve všech ohledech realizovala. Jako režisérka udělala vlastně jen pár kratších videí (většinou pro internet), jeden nezávislý film, reklamy, klipy (kupříkladu pro písničku TABOO své kamarádky Claudie Christian) a angažovala se také v různých benefitech plynoucích z její Alti popularity.

Naposledy se pak proměnila v zakládající osobu nové oděvní značky ve stylu 70. let. Spolu s Cheyann Benediktovou pojmenovaly svou společnost C & C California a staly se velice oblíbenými. Například Sofia Coppola na jejich oblečení nedá dopustit. Dnes je Claire Stansfield šťastnou manželkou a matkou dvou dětí.

Markéta "NinadeL" Nedvědová

Herecká filmografie

Filmy

2002 At Last... (amatérský film)
At Last... Part 2 (amatérský film)
1998 Odstřelovač
1997 Darkdrive
Supertajná zbraň
1995 Gladiator Cop
Požírač mozků
1994 Bullet for Breakfast
Favorit
Pocit
Zóna úniku
1993 Karate tiger 6: Nejlepší z nejlepších 2
1992 Muž s mečem
Tikot
1991 The Doors

TV seriály

2001 Xena (TV seriál)
Když sudičky narazí (S06E18)
Pošlete klony (S06E16)
Frasier (TV seriál)
Pekelná muka dona Juana 2/2 (S09E02)
1999 Xena (TV seriál)
Ty kosti, ty kosti (S05E05)
Mezi liniemi (S04E15)
1998 Two of a Kind (TV seriál)
Xena (TV seriál)
Dobrodružství v obchodu s hříchem 2/2 (S04E02)
Dobrodružství v obchodu s hříchem 1/2 (S04E01)
1995 Cybill (TV seriál)
Ned a Stacey (TV seriál)
Platypus Man (TV seriál)
1994 Frasier (TV seriál)
Akce starý mládenec (S01E14)
1993 Akta X (TV seriál)
Čert z Jersey (S01E05)
Good Advice (TV seriál)
Route 66 (TV seriál)
1992 Deníky červených střevíčků (TV seriál)
Raven (TV seriál)
1991 Sibs (TV seriál)
1990 Dvanáctý kanál (TV seriál)
Flash (TV seriál)
Městečko Twin Peaks (TV seriál)
The Orchid's Curse (S02E05)
Laura's Secret Diary (S02E04)
1986 Hot Shots (TV seriál)

Dokumentární

2012 From the Mouths of Babes (TV seriál)
2004 Dvojí výzva
Frasier - analýza smíchu (TV film)

Video kompilace

1995 Red Shoe Diaries 5: Weekend Pass (video kompilace)

Režijní filmografie

Filmy

2002 At Last... (amatérský film)
At Last... Part 2 (amatérský film)
1999 Lovely Leave, The

Hudební videoklipy

1998 Claudia Christian: Taboo (hudební videoklip)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky