foto

Roman Kačanov

  • nar. 25.2.1921
    Smolensk, Rusko, Sovětský svaz
  • zem. 4.3.1993 (72 let)
    Moskva, Rusko

Biografie

„Co ty jsi zač, takový … Čeburaška,“ pronese na adresu podivného ušatého stvoření prodavač v obchodě s ovocem a zeleninou a diváci poprvé spatří budoucí ikonu animovaného filmu – ani medvěda, ani jiné známé zvíře, jediného svého druhu, zkrátka Čeburašku. Otcem této nezapomenutelné loutky a dětské vzpomínky nejednoho z dnešních třicátníků byl Roman Abelevič Kačanov.

Tvůrčí život Romana Kačanova byl, jako u mnoha jiných režisérů animovaných filmů, úzce spjat s filmovým studiem Sojuzmultfilm. V roce 1938 ukončil studium na umělecké škole Labrenta v rodném Smolensku. Na jaře roku 1939 byl povolán do služby v Rudé armádě. Dostal se na letecké učiliště v Krasnojarsku; létal na stíhačkách jako kopilot. V roce 1940 mělo letadlo, se kterým letěl, těžkou havárii, pilot zahynul a sám Kačanov utrpěl vážná zranění. Velení vyzvalo jeho blízké, otce a straší sestru Marii, aby se přijeli rozloučit. K setkání rodiny již nedošlo, Romanův otec i sestra byli zabiti ve Smolensku během německé okupace. V roce 1941 Kačanov nastoupil na Moskevský institut dopravního inženýrství. Na začátku války byl odveden do armády, sloužil jako výsadkář v Čkalově u Moskvy. V letech 1941-1945 sloužil u jednotek VDV, byl instruktorem výsadkářů a podílel se na operacích za nepřátelskými liniemi. Na konci války měl hodnost seržanta.

Před demobilizací se rozhodl pracovat ve filmu, byl přeložen do filmových studií ministerstva obrany v Bolševu, následovalo studium kurzu animátorů při Sojuzmultfilmu, které ukončil v roce 1946. V následujícím desetiletí spolupracoval jako umělec animátor a pomocník režie s dalšími čelními osobnostmi ruského animovaného filmu – s Dmitrijem Babičenko, Lvem Atamanovem, sestrami Brumbergovými a Ivanem Ivanovem-Vano. V roce 1958 debutoval jako režisér s filmem STAŘEC A JEŘÁB; u tohoto filmu, stejně jako u následujícího poetického snímku ZAMILOVANÝ OBLAK (1959), režijně spolupracoval s Anatolijem Karanovičem. Tento film získal mnohá ocenění na filmových festivalech, a to např. na festivalu v Annecy, Bukurešti a Oberhausenu.

Tyto dva první filmy a jejich úspěch byly dobrým odrazovým můstkem pro další Kačanovu režijní a scenáristickou kariéru. Jeho filmy jsou plné jemného humoru, laskavosti a víry v přátelství všech živých bytostí. S režijním přístupem Romana Kačanova se nelze divit, že pohádka MÁŠENKA A MEDVĚD (1960) nekončí tím, že se Máša dostane zpátky domů, ale tím, že dědeček s babičkou a Mášou zvou medvěda na další návštěvu. Potřeba blízkého tvora, která se promítá i ve filmu VAREŽKA (1967) se poprvé jako námět objevuje ve filmu LJAGUŠONOK IŠČET PAPU (Žabák hledá tatínka 1964). Tento film byl také prvním, kde Kačanov spolupracoval s Klarou Rumjanovou, známým hlasem animovaných pohádek. Byla to právě Klara Rumjanová, kdo dal hlas nejznámější z Kačanových postaviček Čeburaškovi. Čeburaška se se svým kamarádem, krokodýlem Geňou, poprvé setkal v roce 1969 ve filmu KROKODÝL GEŇA. Báječný krokodýl, který hraje na tahací harmoniku a mluví a zpívá hlasem Vasilije Livanova (vzhled této postavičky byl uzpůsoben podobě Sherlocka Holmese, kterého v několika filmech výborně ztvárnil právě Vasilij Livanov), se s Čeburaškou potkal ještě třikrát a to ve filmech ČEBURAŠKA (1971), ŠAPOKLJAK (1974) a po dlouhé pauze ve filmu ČEBURAŠKA JDE DO ŠKOLY (1983).

Roman Kačanov se ve svých filmech nedržel jen Země, nebál se stoupat ke hvězdám. V roce 1981 tak vznikl film TAJEMSTVÍ TŘETÍ PLANETY podle literární předlohy Kira Bulyčova, o vesmírných dobrodružstvích Alenky Selezněvové, dcery ředitele moskevské zoologické zahrady.

Roman Kačanov získal 26. 10. 1972 ocenění zasloužilý činitel umění RSFSR a 4. 8. 1981 se stal Národním umělcem RSFSR. Roman Kačanov zemřel 4. 7. 1993, je pohřben na Trojekurovském hřbitově v Moskvě. S jeho smrtí však jméno Kačanov neodešlo z ruského filmu zcela, ve filmařské tradici pokračuje jeho syn, Roman Kačanov mladší, který je hercem a režisérem hraného filmu.

Eva "Jezinka.Jezinka" Nováková

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky