Reklama

Reklama

Ludvík Toman

Ludvík Toman

nar. 19.08.1920
Praha, Československo

zem. 04.09.1988 (68 let)
Karlovy Vary, Československo

Zajímavosti (10)

Nejistá sezóna (1987)

  • Herec Jaroslav Vozáb se sice premiéry snímku dožil, zemřel však pouhé dva dny po ní, 3. dubna 1988. V září téhož roku pak skonal také Ludvík Toman, dlouholetý barrandovský ústřední dramaturg, ve své době postava nenáviděná herci i režiséry a opředená mnoha mýty, včetně spolupráce s KGB a osobních vazbách na Leonida Brežněva. Ve filmu si zahrál (ovšem v době, kdy už svou funkci opustil) zcela příznačně jednoho z členů hodnotící komise. (curfew77)

Nejistá sezóna (1987)

  • Režisér Ladislav Smoljak chtěl, aby vše bylo co nejvíce autentické. Roli organizátorky Strašnického divadla Markové hrála tehdejší ředitelka, neherečka Jana Vokrojová. Ředitele agentury ztělesnil Ludvík Toman, který rok před natáčením skončil ve funkci ústředního dramaturga Filmového studia Barrandov. (Mertax)

Upír z Feratu (1981)

  • Po dotočení film prodělal těžké cenzorní zásahy pod přímým dohledem tehdejšího vedoucího dramaturga Barrandova Ludvíka Tomana. Po řadě úprav byla odstraněna většina scén považovaných za "ohrožení morálky komunistického lidu", ať už se jednalo o nahotu, provokativní západní elementy, krvavé scény a scény se záběry na vnitřnosti Feratu. Vystřižené scény se nedochovaly. Režisér dodnes považuje tento film za své "nejzmrzačenější" dílo. (BoredSeal)

Postřižiny (1980)

  • Prase, které se chystají porazit, oslovují Ludvíčku. Je to Menzelova poťouchlost na tehdejšího ředitele Barrandova Ludvíka Tomana, kterému až do své smrti nemohl přijít na jméno. (sator)

Vrchní, prchni! (1980)

Páni kluci (1975)

  • V písni „Nestůj a pojď“ byl původně verš „My jsme ti tři jak se patří, výkvět a smetánka“. Na zásah ústředního dramaturga Ludvíka Tomana musel být text změněn na „My jsme ti tři jak se patří, nápadů studánka“, protože v socialismu prý „žádný výkvět a smetánka není“. (Zany)

Tři oříšky pro Popelku (1973)

  • Pred natáčaním rozprávky rozhodovali o výbere režiséra traja ľudia, ale navrhnutého Jiřího Menzela schválili iba dvaja - riaditeľ Československého filmu Jiří Purš a riaditeľ filmových štúdií Barrandov Miloslav Fábera. Tretím bol dramaturg FSB Ludvík Toman, ktorý nesúhlasil, pretože režisér dovtedy nevykonal verejnú sebakritiku za film Skřivánci na niti a navyše mu osobne povedal, že by radšej točil látku zo súčasnosti. Toman preto ponúkol Menzelovi ako náhradu scenár Petra Ruttnera "Zítra duha", ku ktorého sfilmovaniu však nikdy nedošlo. (Raccoon.city)

Petrolejové lampy (1971)

  • Cenzura při schvalování hotového filmu nařídila vystřihnout scénu, kde Štěpa (Iva Janžurová) táhne ze skal na zádech svého těžce nemocného manžela (Petr Čepek) poté, co nedokázal spáchat sebevraždu. Ústřednímu dramaturgovi Ludvíku Tomanovi totiž připadalo, že postavy spolu souloží. (BoredSeal)

Herec

Scenárista

Filmy
1977

Hněv

1975

Borisek, malý seržant

1973

Větrné moře

1948

Návrat domů

Dokumentární
1959

Dávným Egyptem

1958

Betatron

Krátkometrážní
1948

Křižovatka života

Režisér

Ovládací panel

Reklama

Reklama