foto

Karel Postranecký

  • nar. 7.2.1898
    Baumgartenberg, Rakousko-Uhersko
  • zem. 4.11.1974 (76 let)
    Praha, Československo

Biografie

Karel Postranecký se narodil 7. února 1898 v Praze. Vystudoval medicínu a stal se z něho vojenský lékař. Od roku 1925 hrál ve svém prvním angažmá, v Divadle Vlasty Buriana, kam se dostal díky náhodě. Jednou Vlasta Burian potřeboval v divadelní hře latinský proslov. Byl mu doporučen Postranecký, který jako lékař latinu ovládal. Buriana zaujal natolik, že mu nabídl trvalé angažmá. Kromě Divadla Vlasty Buriana spolupracoval Postranecký také s experimentální scénou Moderní studio (1929) a krátce také s Moderním studiem (1939). Po válce se na divadelních prknech již neobjevil.

Jeho největší herecký růst však spadá do jeho účinkování v Burianově divadle. Díky svému neměnnému herectví se skvěle hodil jako přihrávač Burianovu spontánnímu a improvizačnímu humoru. Jeho práce s mimikou, bujarost očí, posazení mírného hlasu a vojenské držení těla ho uváděli do různých rolí úředníků, policistů, sluhů, důstojníků ad. Za své herectví byl Postranecký Burianem obdařen zlatou tabatěrkou s věnováním.

Ve filmu se objevil poprvé roku 1931 ve snímcích SKALNÍ ŠEVCI (důstojník vojenské posádky), MILÁČEK PLUKU (desátník), KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ (vrchní oficiál) a v české i německé verzi špionážního dramatu AFÉRA PLUKOVNÍKA REDLA (zapisovatel u soudu). V českém filmu hrál až do roku 1941. Pro filmové plátno navždy zůstane jako skvělý představitel výrazných epizodních rolí a roliček ve více jak šedesáti snímcích.

Nejčastěji hrál roličky policistů a vojáků (PÍSNIČKÁŘ, VRAŽDA V OSTROVNÍ ULICI, ROZPUSTILÁ NOC, JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ, VESELÁ BÍDA, STUDUJEME ZA ŠKOLOU, SRDCE V CELOFÁNU, HOTEL MODRÁ HVĚZDA), číšníků a vrchních (KOMEDIANTSKÁ PRINCEZNA, SVATEBNÍ CESTA, ULIČNICE, U SVATÉHO MATĚJE, CESTOU KŘÍŽOVOU), učitelů a profesorů (PŘED MATURITOU, POZDNÍ MÁJ, SEXTÁNKA, ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA!), lékařů a psychiatrů (DIAGNIOZA X, JEDNA Z MILIONU, AŤ ŽIJE NEBOŽTÍK, MANŽELSTVÍ NA ÚVĚR, VDOVIČKA SPADLÁ S NEBE) a úředníků (KRB BEZ OHNĚ, DĚTI NA ZAKÁZKU), tajemníků (ARMÁDNÍ DVOJČATA, BÍLÁ VRÁNA), vrátných (DIVOCH, ZA TICHÝCH NOCÍ), tesařů (PANTÁTA BEZOUŠEK) či klientů (ADVOKÁTKA VĚRA).

Rozsahem větší role Postranecký získal ve filmech svého zaměstnavatele Vlasty Buriana, který si ho prosazoval do svých snímků: dvojrole číšníka a důstojníka královské gardy v Lamačově LELÍČKOVI VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE (1932), čekatel ve FUNEBRÁKOVI (1932), polský přítel Rudolfa Špelce ve Fričově frašce ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC (1932), velitel roty v české i německé verzi filmu POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI (1933), topič Balvan v komedii HRDINNÝ KAPITÁN KORKORÁN (1934) Miroslava Cikána, dvojrole strážníka a amerického konzulátního úředníka v Lamačově komedii NEZLOBTE DĚDEČKA (1934), věřitel Elvíry v HRDINOVI JEDNÉ NOCI (1935), komorník Vilém ve filmu DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ (1938) Karla Lamače, nafoukaný doktor v komedii U POKLADNY STÁL (1939), policejní inspektor v ULICI ZPÍVÁ (1939) režisérů Buriana, Šlégla a Broma, lovčí v BARONU PRÁŠILOVI (1940) Martina Friče a revizor Šajn ve Svitákově PŘEDNOSTOVI STANICE (1941).

Filmová dráha Karla Postraneckého se znenadání utnula roku 1941, kdy ještě sehrál role ve čtyřech snímcích (TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA, PANTÁTA BEZOUŠEK, PŘEDNOSTA STANICE a HOTEL MODRÁ HVĚZDA), z nichž v komediální kriminálce TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA Martina Friče, kde hrál klenotníka Jana Klementa, se objevil divákům naposledy.

Za války se zkompromitoval v nacistických propagandistických rozhlasových skečích (např. „Hvězdy nad Baltimore“), za což byl po válce vyšetřován lidovým soudem (zřejmě mu byla zakázána umělecká práce).

O dalších osudech Karla Postraneckého mnoho informací nemáme. Na poválečné veřejné scéně se již neuplatnil. Zemřel osamocen a bezdětný 4. listopadu 1974 v Praze ve věku sedmdesáti šesti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1941 Hotel Modrá hvězda
Pantáta Bezoušek
Přednosta stanice
Těžký život dobrodruha
1940 Druhá směna
Když Burian prášil
To byl český muzikant
Vy neznáte Alberta?
Za tichých nocí
1939 Paní Kačka zasahuje...
Paní Morálka kráčí městem
Srdce v celofánu
Studujeme za školou
Svátek věřitelů
Teď zas my
U pokladny stál...
U svatého Matěje
Ulice zpívá
Venoušek a Stázička
Veselá bída
1938 Bílá vrána
Cestou křížovou
Ducháček to zařídí
Děti na zakázku
Hrdinové hranic
Milování zakázáno
Neporažená armáda
Svatební cesta
Včera neděle byla
Škola základ života
1937 Advokátka Věra
Armádní dvojčata
Batalion
Krb bez ohně
Rozvod paní Evy
Vdovička spadlá s nebe
Žena pod křížem
1936 Divoch
Komediantská princezna
Manželství na úvěr
Sextánka
Tři muži ve sněhu
Ulička v ráji
Uličnice
Vzdušné torpédo 48
1935 Ať žije nebožtík
Hrdina jedné noci
Jedenácté přikázání
Jedna z milionu
První políbení
1934 Hrdinný kapitán Korkorán
Nezlobte dědečka
Pozdní máj
Rozpustilá noc
Tři kroky od těla
V cizím revíru
V cizím revíru (rakouská verze)
Za řádovými dveřmi
Žena, která ví, co chce
1933 Diagnosa X
Pobočník Jeho Výsosti
Pobočník Jeho Výsosti (německá verze)
Vražda v Ostrovní ulici
1932 Anton Špelec, ostrostřelec
Děvčátko, neříkej ne!
Funebrák
Kantor Ideál
Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa
Písničkář
Před maturitou
1931 Aféra plukovníka Redla
Aféra plukovníka Redla (německá verze)
Karel Havlíček Borovský
Miláček pluku
Skalní ševci

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky