foto

Jiří Hron

  • nar. 18.4.1904
    Praha, Rakousko-Uhersko
  • zem. 12.11.1977 (73 let)
    Praha, Československo

Biografie

Jiří Hron, vlastním jménem Jiří Michálek (někdy byl v titulkách uváděn jako Jiří Hron – Michálek), se narodil 18. dubna 1904 v Praze. Informace o jeho životě jsou však velmi strohé. Bez hereckých průprav se okamžitě upsal filmovému umění, kterému zůstal věren až do svých čtyřiceti let.

Před filmovou kamerou se poprvé uvedl v roce 1924 rolí hráče rulety v bláznivé komedii Karla Lamače CHYŤTE HO! a současně jako Kovářský učeň Václav v dramatu LEŠETÍNSKÝ KOVÁŘ režisérů Seidla a Měšťáka.

Pro svůj atraktivní zjev, vysokou postavu, melancholický výraz a jímavou mimiku byl vyhledávaným představitelem rozličných milovníků, nápadníků, snoubenců, ženichů, synů a šoférů vystupujících často v komickém hávu a v hlavních rolích.

Tyto role vytvořil například ve snímcích JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ (profesor Beránek), DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK a ŠVEJK V RUSKÉM ZAJETÍ (jednoročák Marek), OTEC KONDELÍK A ŽENICH VEJVARA I. a II. (ženich František Vejvara), FALEŠNÁ KOČIČKA (lékař v sanatoriu), ŠVEJK V CIVILU (Aninčin milý), SEXTÁNKA (technik Mírný), MILENKY STARÉHO KRIMINÁLNÍKA (Fifin ctitel), LUPIČ (milovník), Z ČESKÝCH MLÝNŮ (Karel Sezima), EROTIKON (železničář), TCHÁN KONDELÍK A ZEŤ VEJVARA (František Vejvara), PRADLENKA JEHO JASNOSTI (myslivec František) či VENDELÍNŮV OČISTEC A RÁJ (Vendelín Hrom) a další.

Na začátku zvukové éry vytvořil také rozsahem svoji největší a nejznámější postavu poručíka Rudyho Eberleho, jehož strýček (Vlasta Burian) se vydává za inspekčního polního maršálka a dopomůže mu ke kariéře a k plukovníkově dceři Lili (Mána Ženíšková) v Lamačově úspěšné komedii C. A K. POLNÍ MARŠÁLEK (1930). Pro Jiřího Hrona to však byla poslední výrazná role. Jeho hlasový projev se na zvukový materiál nehodil, a proto pro něj čeští režiséři našli pouhé epizodní roličky, zato však i v deseti snímcích ročně.

Ztvárňoval redaktory (JEDNA Z MILIONU, ŠVADLENKA), úředníky (DOBRÝ TRAMP BERNÁŠEK, POZDNÍ LÁSKA), prodavače (ŽIVOT JE PES), blázny (NEZLOBTE DĚDEČKA), hosty (STRÝČEK Z AMERIKY, ŽIVOT VOJENSKÝ, ŽIVOT VESELÝ, ZLATÁ KATEŘINA, VYDĚRAČ, SLEČNA MATINKA, TŘI MUŽI VE SNĚHU, SLÁVKO, NEDEJ SE!, DĚTI NA ZAKÁZKU, MOŘSKÁ PANNA), četníky (ZTRATILA SE BÍLÁ PANÍ, LOJZIČKA) a myslivce a lokaje (ZAPADLÍ VLASTENCI, NA TÝ LOUCE ZELENÝ), vojáky (SKALNÍ ŠEVCI, SKŘIVÁNČÍ PÍSEŇ).

Blízkému mu byly také kreace barmanů a číšníků (SŇATKOVÁ KANCELÁŘ, PÍSEŇ DROŽKÁŘE, MALOSTRANŠTÍ MUŠKETÝŘI, KARIÉRA MATKY LÍZALKY, DŮVOD K ROZVODU), nápadníků a přátel (OKÉNKO, STUDENTSKÁ MÁMA, DIVOCH, ADVOKÁTKA VĚRA, DĚVČE Z PŘEDMĚSTÍ ANEBO VŠECKO VYJDE NAJEVO) nebo různých zaměstnanců (ON A JEHO SESTRA, PÁN NA ROZTRHÁNÍ, ZA ŘÁDOVÝMI DVEŘMI, MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK, ULIČNICE, NA TÝ LOUCE ZELENÝ, SVĚT PATŘÍ NÁM, MUŽ Z NEZNÁMA, MADLÁ ZPÍVÁ EVROPĚ) ve více jak padesáti filmech.

Pro Jiřího Hrona poslední roli číšníka připravil režisér Otakar Vávra v poetickém snímku POHÁDKA MÁJE (1940) s Natašou Gollovou a Svatoplukem Benešem v hlavních rolích Helenky a Ríši. Film. Po roce 1940 se Jiří Hron záhadně vytratil z československé kinematografie a veřejného života.

Víme pouze, že později pracoval jako horník. I když často hrál v epizodních rolích i ve snímcích nejnižší úrovně, jeho podíl na rozvíjející se československé kinematografii je již neodmyslitelný. Filmový herec Jiří Hron zemřel 12. listopadu 1977 v Praze ve věku třiasedmdesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1940 Konečně sami
Madla zpívá Evropě
Okénko do nebe
Pohádka máje
Prosím, pane profesore!
1939 Bílá jachta ve Splitu
Děvče z předměstí anebo Všecko příjde najevo
Lízino štěstí
Mořská panna
Muž z neznáma
Tulák Macoun
U svatého Matěje
Veselá bída
1938 Bláhové děvče
Bílá vrána
Cikánská láska
Druhé mládí
Děti na zakázku
Panenka
Slečna matinka
Slávko nedej se!
Svatební cesta
Třetí zvonění
1937 Advokátka Věra
Děvčátko z venkova
Důvod k rozvodu
Falešná kočička
Jan Výrava
Karel Hynek Mácha
Kariéra matky Lízalky
Krb bez ohně
Lízin let do nebe
Píseň drožkáře
Svět patří nám
Vyděrač
Ztratila se Bílá paní
1936 Divoch
Irčin románek
Lojzička
Na tý louce zelený
Páter Vojtěch
Rozkošný příběh
Srdce v soumraku
Tři muži ve sněhu
Uličnice
Vojnarka
Švadlenka
1935 Jedna z milionu
Milan Rastislav Štefánik
Pozdní láska
Studentská máma
1934 Dokud máš maminku
Hej-rup!
Nezlobte dědečka
Pokušení paní Antonie
Pán na roztrhání
Tři kroky od těla
Za řádovými dveřmi
Zlatá Kateřina
Život vojenský - život veselý
1933 Dobrý tramp Bernášek
Mámino srdce
Okénko
Skřivánčí píseň
Strýček z Ameriky
Život je pes
1932 Malostranští mušketýři
Sňatková kancelář
Vězeň na Bezdězi
Zapadlí vlastenci
1931 On a jeho sestra
Skalní ševci
Svět bez hranic
Třetí rota
1930 C. a k. polní maršálek
C. a k. polní maršálek (německá verze)
Opeřené stíny
Opeřené stíny (francouzská verze)
Pradlenka Jeho Jasnosti
Vendelínův očistec a ráj
1929 Erotikon
Horské volání S. O. S.
Neviňátka
Pražské švadlenky
Tchán Kondelík a zeť Vejvara
Z českých mlýnů
1928 Po čem jsem vždy toužil
Známosti z ulice
Životem vedla je láska
1927 Dům ztraceného štěstí
Lupič
Milenky starého kriminálníka
Sextánka
Švejk v civilu
1926 Dobrý voják Švejk
Otec Kondelík a ženich Vejvara I.
Otec Kondelík a ženich Vejvara II.
Válečné tajnosti pražské
Švejk v ruském zajetí
1925 Jedenácté přikázání
1924 Chyťte ho!
Lešetínský kovář
Nemodlenec

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky