foto

Karel Schleichert

  • nar. 28.1.1865
    Schwarzkosteletz (Černý Kostelec), Rakouské císařství
  • zem. 7.2.1940 (75 let)
    Písek, Protektorát Čechy a Morava

Biografie

Karel Schleichert se narodil 28. ledna 1865 v Praze jako Karel Veliký Vacslav Schleichert. Sám tvrdil, že jeho předkové byli šlechtici von Wiesenthal (v rodu měli Pipina Krátkého). Zprvu působil jako poštovní zřízenec a přes cirkusy, okrajové, kočovné a malé kabaretní scény a divadla se dostal až k filmu. Stal se jedním z nejobsazovanějších filmových herců v němém období československé kinematografie.

Již od začátku se svým mohutným a patriarchálním zjevem představoval různé otce, pány z vyšších i nižších společností a strýce. Jeho profesionální herecká dráha byla zejména v němém období filmu, kdy se musel spoléhat na svůj výrazný výraz a mimiku obličeje. Pro režiséry se tak stal opravdu velmi nepostradatelným hercem a pomocníkem při natáčení a ztvárňování rozličných postav a kreací.

S kinematografií přišel poprvé do styku již roku 1919 jako Marynin (Míla Holeková) otec, statkář, ve Slavínského autorském filmu DIVOKÁ MARYNA. Ještě tentýž rok stvořil starého továrníka Jarýna ve zfilmovaném románu „Jindra, hraběnka Ostrovínová“ Ivana Klicpery JINDRA režiséra Oldřicha Kmínka, ředitele cirku Luciana Astora v dramatu Roberta Zdráhala PROBUZENÉ SVĚDOMÍ, staršího pána v Machatého komedii TEDDY BY KOUŘIL a správního radu Hockeho v dramatu AKCIE P. Ž. H. režiséra a herce Jiřího Schreinzera.

Okamžitě získal další nabídky na filmování. Hrál například bohatého sedláka (TAM NA HORÁCH), šéfa obchodu (MAGDALENA), ředitele divadelní společnosti (KOMEDIANTKA), Jánošíkova (Theodor Pištěk) otce (JÁNOŠÍK), starého vysloužilce (CIKÁNI), strážníka (DRVOŠTĚP), radního (TU TEN KÁMEN ANEB KTERAK LÁSKOU MOŽNO V MŽIKU VZPLANOUT TŘEBA K NEBOŽTÍKU), četníka (BÍLÝ RÁJ), konšela (VYZNAVAČI SLUNCE), starého pána (HRABĚNKA Z PODSKALÍ), vrátného (ANIČKO, VRAŤ SE!), metaře Podhajského (PRAŽSKÝ FLAMENDR), hajného Metudu Vejvodu (V PANSKÉM STAVU), faráře Kalinu (NEMODLENEC), pošťáka Krušinu (KVĚT ZE ŠUMAVY), kněze (JEJÍ PRINC), pašeráka Sršáně (POHORSKÁ VESNICE), stárka (PÁTER VOJTĚCH), posádkového kuráta Voneše (JMÉNEM JEHO VELIČENSTVA), Praotce Čecha (ZLATÝ KVĚT), výměnkáře Čecha (Z ČESKÝCH MLÝNŮ), vévodu Arnulfa (SVATÝ VÁCLAV), hajného Ryzku (ADJUNKT VRBA), faráře (ČERNÉ OČI, PROČ PLÁČETE…?) či dvojroli vrátného v hotelu a pacienta (OPEŘENÉ STÍNY).

Ke konci němého období vytvořil Schleichert svoji bezesporu nejvýznamnější postavu starého a velmi dobráckého traťového hlídače v Machatého slavném dramatu EROTIKON (1929), kterýžto se svoji dcerou Andreou (Ita Rina) poskytne nocleh světákovi Sydneyovi (Olaf Fjord), který jeho dceru svede. Starému a utrápenému hlídačovi nezbývá nic jiného, než snášet potupný posměch celé vesnice.

Ve třicátých letech byl ve zvukovém filmu dále vyhledávaným ztvárňovatelem různých epizodních a často němých postav ve snímcích C A K. POLNÍ MARŠÁLEK (člen Napoleonovi družiny ve snu), ON A JEHO SESTRA (čtenář novin v autoklubu), PSOHLAVCI (starý Přibek), KARIÉRA PAVLA ČAMRDY (Petrnoušek), KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ (porotce), ŠENKÝŘKA „U DIVOKÉ KRÁSY“ (bača), PENÍZE NEBO ŽIVOT (člen městské delegace), LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE (dvořan), ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC (soudní přísedící), U SNĚDENÉHO KRÁMU (soused), ŘEKA (hráč karet), DIAGNOSA X (sluha Jan), POSLEDNÍ MUŽ (bývalý spolužák), TATRANSKÁ ROMANCE (bača), HEJ – RUP! (nocležník v noclehárně), STUDENTSKÁ MÁMA (člen akademického senátu), JANA (hospodský), CÁCORKA (zedník), AŤ ŽIJE NEBOŽTÍK (pacient) a GOLEM (alchymista).

Svoji poslední úlohu starého bači ve Fričově dramatu HORDUBALOVÉ (1937) podle námětu Karla Čapka sehrál ve svých jednasedmdesáti letech. Na začátku 20. let se pokusil se svoji rodinou napsat, hrát a financovat film PROBUZENÉ SVĚDOMÍ (1919), což však nedopadlo nejlépe.

Často užíval pseudonymu Karel Schleichert – Loukodolský či Karel Šlajchert – Loukodolský. Na něho samotného s láskou a rád vzpomínal herec, režisér a scenárista Václav Wasserman ve vzpomínkové knížce „Václav Wasserman vypráví o starých českých filmařích“ (1958). Karel Schleichert zemřel v chudobě a osamocení 7. února 1940 v Písku ve věku sedmdesáti pěti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1937 Hordubalové
Švanda dudák
1936 Golem
1935 Ať žije nebožtík
Cácorka
Jana
Jedna z milionu
Jánošík
Maryša
Studentská máma
1934 Hej-rup!
Hudba srdcí
Polská krev
Poslední muž
Tatranská romance
Za ranních červánků
1933 Diagnosa X
Mámino srdce
U snědeného krámu
Řeka
Štvaní lidé
1932 Anton Špelec, ostrostřelec
Děvčátko, neříkej ne!
Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa
Peníze nebo život
Pepina Rejholcová
Píseň o velké lásce
Písničkář
Sňatková kancelář
Vězeň na Bezdězi
Zapadlí vlastenci
Šenkýřka „U divoké krásy“
1931 Dobrý voják Švejk
Karel Havlíček Borovský
Kariéra Pavla Čamrdy
Miláček pluku
On a jeho sestra
On a jeho sestra (německá verze)
Poslední bohém
Psohlavci
1930 C. a k. polní maršálek
C. a k. polní maršálek (německá verze)
Chudý otec, bohatý syn
Když struny lkají
Opeřené stíny
Černé oči, proč pláčete...?
1929 Adjunkt Vrba
Andělíčkářka
Boží mlýny
Chudá holka
Džungle velkoměsta
Erotikon
Horské volání S. O. S.
Hříchy lásky
Jinak otcové - jinak děti
Loretánské zvonky
Svatý Václav
Z českých mlýnů
Zlatý květ
Znáš onen malý domek u jezera?
1928 Jménem Jeho Veličenstva
Kedlubnový kavalír
Pohorská vesnice
Páter Vojtěch
1927 Bahno Prahy
Dům ztraceného štěstí
Její princ
Květ ze Šumavy
Provaz z oběšence
V panském stavu
1926 Aničko, vrať se!
Pražský flamendr
1925 Do panského stavu
Hraběnka z Podskalí
Vdavky Nanynky Kulichovy
Vyznavači slunce
1924 Bílý ráj
Lešetínský kovář
Nemodlenec
1923 Kterak láskou možno v mžiku vzplanout třeba k nebožtíku
1922 Dejte se omladit
Drvoštěp
Mrtví žijí
Poslední polibek
1921 Cikáni
Jánošík
Manželé paní Mileny
Roztržené foto
1920 Komediantka
Magdalena
Odplata
Setřelé písmo
Tam na horách
1919 Akcie P. Ž. H.
Divoká Maryna
Jindra
Probuzené svědomí
Teddy by kouřil

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky