foto

Thea Červenková

  • nar. 27.5.1882
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 1961
    São Paulo, Brazílie

Biografie

Historicky druhá česká filmová režisérka Thea Červenková (někdy uváděna i jako Tea Červenková) se narodila 27. května 1882 v Praze jako Terezie Císařová (některé prameny uvádějí její původní jméno jako Tereza Červenková) do rodiny pražského řezníka a majitele domu č. 13 v Klicperově (Záhřebské) ulici na Vinohradech. Měla se vzdělávat v cizině (prý i u režiséra Maxe Reinhardta).

Nejprve projevovala literární vlohy a ambice. Napsala vzpomínkovou knížku „Toulky moravským Slovenskem“ (1917) a také se pokoušel o dramatizace literárních předloh (například román „Hřích paní Hýrové“ od Václava Štecha, uvedlo pražské divadlo Uranie v úpravě Červenkové v roce 1915).

Ovšem záhy se začala zajímat o filmové umění. Prý už roku 1914 měla se svým pozdějším nejčastějším spolupracovníkem kameramanem Josefem Brabcem (1890 – 1977) natočit film LÁSKA A DŘEVÁKY / LÁSKA A DŘEVÁČKY (1914). Ovšem podíl Červenkové na tomto nedochovaném filmu není potvrzen a jako tvůrce a režisér je uváděn jen Josef Brabec.

Začínala jako filmová teoretička a kritička, přispívala mj. v letech 1919 – 1920 př. do časopisu „Československý film“ (uveřejnila zde své články „Film, jeho význam a národnost“, „Naše filmová dramaturgie“, „Prvá čs. soutěž na domácí libreta“), kde bojovala i za zvýšení úrovně českého filmu.

Ihned po vyhlášení samostatnosti v roce 1918 byla Thea Červenková obviněna, že natáčela v Praze dokumentární záběry z říjnového převratu, které měla vyrobit pro vídeňskou firmu, čímž „měla pomáhat rakouské firmě zaujmout v mladé republice pevné pozice“. Po tomto měla natočit dva zkušební filmy NÁMĚSÍČNÍK a MONARCHISTICKÉ SPIKNUTÍ V PRAZE.

Avšak, že by tyto filmy vůbec kdy existovaly, není dodnes prokázáno. Historicky doložený je až další projekt. Ještě roku 1918 se spojila s výrobní firmou Slaviafilm, pro kterou nejprve podle námětu Jaro Kruise napsala scénář k filmu Karla M. Klose LÁSKO TŘIKRÁT SVATÁ (1918). I kopie tohoto filmu je dnes už ztracená.

Ihned o rok později debutovala i jako režisérka (historicky první režisérkou je Olga Rautenkranzová, jež s režisérem J. S. Kolárem natočila roku 1918 dva hrané filmy). Za spolupráce s kameramanem Josefem Brabcem a Slaviafilmem natočila podle svých námětů a scénářů filmy BYL PRVNÍ MÁJ / BYL PRVNÍ MÁJ, BYL LÁSKY ČAS (1919) a ZLODĚJ (1919). Ve filmu ZLODĚJ si Červenková i sama zahrála úlohu služebné.

Ještě tento rok se podepsala svým námětem a scénářem pod komedií Slaviafilmu a režiséra Ady Karlovského ADA SE UČÍ JEZDIT (1919), kde si režisér Karlovský zahrál i titulní roli. Ale po úpravě Slaviafilmu na pouhou půjčovnu, založila s Brabcem výrobní firmu Filmový ústav (červen 1920 – 1923).

Tímto založením Thea Červenková proklamovala svojí snahu o vyšší umělecký film, který bude vznikat podle hodnotných literárních děl. V rámci své firmy založila Červenková ve svém domě na Vinohradech výrobnu, malý ateliér a laboratoř. Ovšem všechny pokusy Červenkové, ač měly vznešené a dobré cíle, většinou ztroskotávaly na technické a finanční skromnosti, kterými režisérka disponovala.

Problémem byla i režisérčina nevysoká vzdělanost ve filmovém oboru a praxi, kterou se snažila vykompenzovat svým nadšeným zápalem o český film. Podle svých námětů či scénářů natočila nedochovanou KOŠILI ŠŤASTNÉHO ČLOVĚKA (1921) a první zfilmování románu podle Boženy Němcové BABIČKA (1921).

Také své dva poslední hrané filmy natočila podle svých scénářů a podle námětů Jaroslava Kvapila TY PETŘÍNSKÉ STRÁNĚ / BLUDIČKA (1922) a J. K. Tyla PALIČOVA DCERA (1923), ve které se objevili manželé Antonie a Jiří Nedošínští. Filmový ústav natáčel i dokumenty a kulturní snímky (tř. HAVLÍČEK, JEHO ŽIVOT A LITERÁRNÍ VÝZNAM, KŘEST SV. VLADIMÍRA) a debutoval v něm i režiséři J. T. Shaw filmem RYTÍŘ BLEDÉ RŮŽE (1921) a Václav Wasserman fejetonem Jana Nerudy KAM S NÍM? (1922).

Filmový ústav nakonec zanikl (plánovala natočit i POHORSKOU VESNICI) a Červenková nakonec po těchto zkušenostech odešla z republiky. S největší pravděpodobností odjela za svým vlastním bratrem do Brazílie. Zde tato průkopnice, režisérka, scenáristka a herečka The Červenková zemřela roku 1961 (ale den a měsíc neznáme; některé prameny uvádějí i rok 1957) v brazilském São Paulu ve věku 79 let.

Jaroslav "krib" Lopour

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1919 Zloděj

Scenáristická filmografie

Filmy

1919 Ada se učí jezdit

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky