Reklama

Reklama

Elsa Vetešníková

Elsa Vetešníková

nar. 04.01.1904
Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko

zem. neznámo kde a kdy

Biografie

Herečka Elsa Vetešníková se narodila v Praze na Smíchově jako Barbora Marie Vetešníková. Narodila se do rodiny klempíře Josefa Vetešníka a jeho ženy Kateřiny. Měla ještě dva starší bratry a tři starší sestry. Bohužel informací o jejím životě je velice málo, zřejmě nikdy nehrála v divadle, její civilní povolání bylo úřednické. Jak se dostala k filmu, a kde byla zaměstnána jako úřednice, bohužel nevíme.

Poprvé zavítala do filmových ateliérů v roce 1926, tedy ještě v němé éře filmu. V tomto roce si zahrála epizodku děvečky ve filmu Lásky Kačenky Strnadové (1926), a lehkou holku ve filmu Pohádka máje (1926). V dalším roce si zahrála epizodku Apačky ve filmu Milenky starého kriminálníka (1927) a ve filmu Bahno Prahy (1927) si zahrála svojí častou roli, lehkou holku.

Po roční pauze si v roce 1929 zahrála epizodku herečky ve filmu Hříchy lásky a němou éru ukončila svojí největší rolí v kariéře, kdy ve filmu Dítě periférie sehrála sirotka Pepču, partnerem ve filmu jí byl herec L. H. Struna.

S příchodem zvukového filmu sice rolí přibylo, ale jejich velikost se nezměnila, dál hrála jen pouhé epizodky, někdy i němé a většinou různé lehké holky, drbny, sousedky či služky. Zatímco v němém filmu, sehrála šest rolí, ve zvukovém filmu jich bylo přes 30.

Poprvé ve zvukovém filmu si zahrála v roce 1931, film se jmenoval Karel Havlíček Borovský a Elsa v něm sehrála epizodku služky. Z jejích o něco výraznějších rolí, stojí za připomenutí naivní dcera houpačkářky ve filmu Dobrý tramp Bernášek (1933), zvědavá sousedka pana Mráčka ve filmu Andula vyhrála (1938), kuchařka Terka ve filmu Poznej svého muže (1940).

Ve zvukovém filmu sehrála i dvě výraznější role, avšak zase epizodního ražení. Tou první byla mazaná a vypočítavá animírka v baru ve filmu Otakara Vávry, Panenství (1937) a tou druhou neodbytná milenka pana Rabase ve filmu Ducháček to zařídí (1938).  Rok 1941 jí nabídl poslední tři role, pekařkou dělnici ve filmu Turbína, animírku ve filmu Preludium a opět svojí nejčastější filmovou roli animírky, ve slavném filmu Noční motýl.

Po tomto roce se z filmového světa ztrácí a nemáme žádné informace co se s ní dál stalo. Víme pouze to, že v roce 1941 byla ještě svobodná a bezdětná.

Ačkoliv je dnes tato ryze filmová herečka zapomenutá, zanechala nám tu po sobě na 40 filmových roliček, i když  jen epizodek, stojí zato si jí občas připomenout.

JA.RO.KO.

Ovládací panel

Reklama

Reklama