foto

Hugo Kraus

  • nar. 28.2.1894
    Martínkov, Rakousko-Uhersko
  • zem. 8.11.1961 (67 let)
    Praha, Československo

Biografie

Hugo Kraus, operetní herec, divadelní režisér a divadelní ředitel se narodil poblíž Moravských Budějovic. Studoval nižší gymnázium a hospodářskou školu. Své první herecké zkušenosti získával u venkovských divadelních společností, Roku 1914 odešel do Prahy, kde pak do konce nacistické okupace vystřídal řadu operetních scén (smíchovská Aréna, Uranie, Vinohradská zpěvohra, Tylovo divadlo v Nuslích, Komická zpěvohra v Karlíně, Velká opereta).

Jeho činnost vyvrcholila ve Velké operetě, kdy zprvu působil jako komerční tajemník (od 1929) a následně se stal ředitelem (1934 - 1945). Zároveň zastával po celou dobu svého působení mladokomický obor v rozsáhlém repertoáru. Když se po válce na jaře 1947 ocitla ve vážných ekonomických potížích Komická zpěvohra v Karlíně, stal se Hugo Kraus krátce jejím ředitelem. Zavedl zde úsporný režim, zredukoval soubor a navzdory oficiálním požadavkům uváděl osvědčené operety v tradičním pojetí. Nedlouho po únoru 1948 byl sesazen, divadelní prostředí opustil a svůj herecký talent věnoval kinematografii.

Bohužel však v této oblasti herecky příliš aktivní nebyl. Vystoupil ve čtyřech němých filmech: DÉMON RODU HAKENŮ (1918), BOBY NESMÍ KOUŘIT (1919), TITIMEKŮV NÁHRDELNÍK (1919), IRČIN ROMÁNEK I. a II. (1921) a natočil dva snímky zvukové. V Innemannově komedii SŇATKOVÁ KANCELÁŘ (1932) se objevil jako ředitel hotelu, hlavní roli profesora Sedláčka hrál v Martenově frašce RŮŽOVÉ KOMBINÉ (1932). Když ukončil svou hereckou kariéru, pracoval jako vedoucí půjčovny krojů a masek Služby lidové tvořivosti v Praze. Zemřel v šedesáti sedmi letech.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky