foto

Jaroslava Vacková

  • nar. 13.6.1890
    Praha, Rakousko-Uhersko
  • zem. neznámo kdy a kde

Biografie

Herečka Jaroslava Vacková se narodila 13. června roku 1890, v Praze Holešovicích, její otec byl tovární dělník a jmenoval se Josef Vacek, matka se jmenovala Anna, která však zemřela, když bylo Jaroslavě pouze pět let. Měla ještě sice tři sourozence, ale dva z nich zemřeli jako děti. 

Jaroslava celý život prožila v Holešovicích, a tak není nic překvapujícího, že zakotvila v divadle Uránie, kde hrála (divadlo sídlilo v Praze - Holešovicích). Bohužel informace z jejího profesního života, jsou velmi strohé. Když divadlo po roce 1945 vyhořelo, našla Jaroslava Vacková, útočiště v Československém rozhlase, kde působila jako herečka.

Na filmovém plátně se však moc neohřála, zažila dvě různé epochy své film. kariéry, ta první byla v němé éře filmu, kdy brzy po sobě natočila dvě role. Tou první byla herečka ve filmu Plameny života 1920, druhou byla postava Slávinky Černé, ve filmu Černí myslivci 1921.  

Po těchto rolích, se z filmu na dlouhých 17 let odmlčela, aby se do něho vrátila na konci 30 let, v té době si zahrála v několika epizodkách, kam ji většinou obsadil herec a režisér Čeněk Šlégl, jelikož v té době, hostovala v divadle Vlasty Buriana.

Diváci kin jí, tak mohly spatřit jako tetu hlavní hrdinky (Jiřina Štěpničková) ve filmu Co se šeptá 1938, vdavekchtivá slečna Anna ve filmu Děti na zakázku 1938, úřednice ve filmu Teď zas my 1939, přísná vychovatelka v polepšovně ve filmu Paní Morálka kráčí městem 1939, aj.

Po roce 1940 si však již ve filmu nezahrála, dnes víme jen to, že v roce 1950 byla ještě naživu, svobodná a bezdětná. Další informace, a ani datum jejího úmrtí nám není zatím známo.

JA.RO.KO.

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky