foto

Josef Zora

  • nar. 17.8.1894
    Modřany u Prahy, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 2.11.1971 (77 let)
    Praha, Československo

Biografie

Josef Zora se narodil 17. srpna 1894 v Modřanech u Prahy jako Josef Tanciburek. Vystudoval a stal se učitelem. Během zaměstnání ještě studoval varhany na Státní konzervatoři a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy.

Při své práci se také začal věnovat aktivní herecké práci na různých pražských scénách a divadlech (Uranie, Pištěkovo divadlo, Revoluční scéna) a krátce hrál v Divadle v Národním domě v Moravské Ostravě (1918 – 1919). S Jindřichem Honzlem založil amatérský kolektiv (takzvané proletářské divadlo) Dědrasbor (1920 – 1922), kde také režíroval. Věnoval se recitační a sbormistrovské činnosti, pomáhal v letech 1919 – 1921 vést kulturní akce pro pražské dělníky.

Jistě nejvýraznější událostí byla jeho režie a příprava masové divadelní scény s několika tisíci statisty na 1. dělnické spartakiádě v Praze na Maninách (1921), která symbolizovala vítězství revoluce a její sepětí s lidem a kde stvořil velkou úlohu Vůdce revoluce. Dále nacházel Zora obživu inzertními akvizicemi pro odborné technické časopisy. Začátkem 20. let poprvé vstoupil i do českého filmu.

V letech 1920 – 1923 stvořil několik menších i větších rolí v němých filmech ČERVENÁ KARKULKA (otec Karkulky), ZELENÝ AUTOMOBIL (člen bandy), LÁSKA SLEČNY VĚRY (profesor chemie), VENOUŠEK A STÁZIČKA (otec Venouška), PRODANÁ NEVĚSTA (principál) a taktéž i ÚNOS BANKÉŘE FUXE (strážník). Ve dvou filmech hrál muže (KORYATOVIČ a KOMPTOIRISTKA).

Po osmi letech se ještě v letech 1931 až 1932 a 1936 – 1938 objevil v několika epizodkách psychiatra (DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK), záložníka (MILÁČEK PLUKU), dvorního lékaře (LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HELMESE), kulového krále (NAČERADEC, KRÁL KIBICŮ), bolševického komisaře (JÍZDNÍ HLÍDKA), detektiva Lecocqa (TŘI VEJCE DO SKLA), hudebníka Zimáka (LUCERNA), nápovědy Chudoby (SLÁVKO, NEDEJ SE!) a sám sebe – zvukaře (DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ a dokumenty JAK SE DĚLÁ FILM, TOVÁRNA NA ILUZE).

Ale jeho hlavní význam pro naší kinematografii tkví v pozici zvukového mistra. Toto zaměstnání provozoval ve filmu s různými přestávkami a intenzitou v letech 1931 – 1959. Hlavně ve 30. letech byl Zora jedním z nejvytíženějších zvukařů hraných i dokumentárních krátkých a dlouhých snímků (roku 1932 pracoval dokonce na osmnácti filmech).

Často a hlavně výrazně pracoval pro Martina Friče (např. DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK, ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC, REVIZOR, U SNĚDENÉHO KRÁMU, TŘI VEJCE DO SKLA, EVA TROPÍ HLOUPOSTI), Svatopluka Innemanna (KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ či PŘED MATURITOU), Jindřicha Honzla (PENÍZE NEBO ŽIVOT), Gustava Machatého (NAČERADEC, KRÁL KIBICŮ, EXTASE), Karla Lamače (třeba LELÍČEK VE SLUŽBÁCH SHERLOCKA HOLMESE, FUNEBRÁK, NEZLOBTE DĚDEČKA, DUCHÁČEK TO ZAŘÍDÍ, U POKLADNY STÁL…).

Dále také pro Václava Kubáska (SVÍTÁNÍ), Josefa Rovenského (ŘEKA, MARYŠA), Vladislava Vančuru (MARIJKA NEVĚRNICE), Miroslava Cikána (BATALION), Otakara Vávru (PANENSTVÍ, CECH PANEN KUTNOHORSKÝCH, HUMORESKA), Rudolfa Hrušínského (JARNÍ PÍSEŇ), Vladimíra Slavínského aj.

Po několikaleté poválečné přestávce se zapojil jako zvukař do znárodněného filmu, ale už jen na deseti projektech především znova režiséra Martina Friče (PYTLÁKOVA SCHOVANKA ANEB ŠLECHETNÝ MILIONÁŘ, PĚTISTOVKA, ZOCELENÍ, PAST, TAJEMSTVÍ KRVE, PSOHLAVCI a NECHTE TO NA MNĚ) a ve druhé polovině 50. let nově pro mladého Jaromíra Pleskota (ROBINSONKA), Karla Steklého (POSLUŠNĚ HLÁSÍM) a naposledy roku 1959 pro Vladislava Delonga (DŮM NA OŘECHOVCE).

Za války dělal zvukaře i na německých titulech (DER HERR IM HAUS, KAMERADEN, JENNY UND DER HERR IM FRACK, DAS GROßE SPIEL, PETERLE nebo ICH BITTE UM VOLLMACHT). Stejnou práci si vyzkoušel i v televizi (např. NÁMLUVY). Pro téměř všechny filmy (kromě dvou), ve kterých hrál, dělal i zvukaře.

Sám také uveřejňoval odborné články z technické a zvukařské oblasti a ze svých studií v SSSR, kam jako levicově zaměřený jel nadšeně. Mistr zvuku, herec, režisér, sbormistr a recitátor Josef Zora zemřel po několika letech na penzi, v ústraní a v zapomenutí 2. listopadu 1971 v Praze ve věku nedožitých sedmasedmdesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Zvukařská filmografie

Filmy

1961 Námluvy (TV film)
1959 Dům na Ořechovce
1957 Poslušně hlásím
1956 Robinsonka
1955 Nechte to na mně
Psohlavci
1953 Tajemství krve
1951 Pohádka o stromech a větru
1950 Past
Zocelení
1949 Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář
Pětistovka
1944 Jarní píseň
1941 Brigita řádí
Familienanschluß
1940 Dva týdny štěstí
Štěstí pro dva
1939 Děvče z předměstí anebo Všecko příjde najevo
Eva tropí hlouposti
Humoreska
Osmnáctiletá
U pokladny stál...
V pokušení
Veselá bída
Věra Lukášová
1938 Andula vyhrála
Bílá vrána
Cech panen kutnohorských
Ducháček to zařídí
Holka nebo kluk?
Jarka a Věra
Krok do tmy
Lucerna
Neporažená armáda
Panenka
Pán a sluha
Slečna matinka
Svatební cesta
Svět kde se žebrá
Včera neděle byla
1937 Advokátka Věra
Armádní dvojčata
Batalion
Děvčátko z venkova
Důvod k rozvodu
Důvod k rozvodu (německá verze)
Falešná kočička
Harmonika
Jan Výrava
Jarčin profesor
Karel Hynek Mácha
Lidé na kře
Matčina zpověď
Mravnost nade vše
Panenství
Tři vejce do skla
Vyděrač
Žena pod křížem
1936 Děti velké lásky
Komediantská princezna
Rozkošný příběh
Sextánka
Sextánka (německá verze)
Srdce v soumraku
Tři muži ve sněhu
Uličnice
Velbloud uchem jehly
Vojnarka
Švadlenka
1935 Jedna z milionu
Král ulice
Maryša
První políbení
Studentská máma
Vdavky Nanynky Kulichovy
Výkřik do sibiřské noci
1934 Dokud máš maminku
Hudba srdcí
Marijka nevěrnice
Matka Kráčmerka
Nezlobte dědečka
Pokušení paní Antonie
Polská krev
Polská krev (německá verze)
Pán na roztrhání
Tatranská romance
Tři kroky od těla
Z bláta do louže
Za řádovými dveřmi
1933 Dobrý tramp Bernášek
Jindra, hraběnka Ostrovínová
Jsem děvče s čertem v těle
Perníková chaloupka
Revizor
S vyloučením veřejnosti
Sedmá velmoc
Skřivánčí píseň
Strýček z Ameriky
Svítání
U snědeného krámu
Řeka
1932 Anton Špelec, ostrostřelec
Děvčátko, neříkej ne!
Extase
Funebrák
Kantor Ideál
Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa
Malostranští mušketýři
Načeradec král kibiců
Peníze nebo život
Pepina Rejholcová
Právo na hřích
Píseň o velké lásce
Před maturitou
Sestra Angelika
Sňatková kancelář
Tisíc za jednu noc
Zapadlí vlastenci
Zlaté ptáče
Šenkýřka „U divoké krásy“
1931 Dobrý voják Švejk
Karel Havlíček Borovský
Kariéra Pavla Čamrdy
Obrácení Ferdyše Pištory
Skalní ševci
1930 Lidé v bouři

Dokumentární

1951 Skupinové vlastnosti krevní

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky