Reklama

Reklama

Marie Holanová

Marie Holanová

nar. 13.02.1887
Praha, Rakousko-Uhersko

zem. neznámo kde a kdy

Biografie

Marie Holanová byla nejenom filmová herečka, ale také divadelní herečka, zpěvačka a později i kostymérka. Ačkoliv její jméno je dnes již pozapomenuto, zanechala nám tu po sobě mnoho rolí, a tak stojí zato, si o jejím životě něco přečíst.

Její otec se jmenoval Ferdinand Hollan, matka Josefa Hrdličková. Marie měla ještě tři bratry – Josefa, Václava a Antonína.

O její divadelní kariéře však není mnoho informací. Víme, že hrála u několika venkovských společností a po vzniku republiky se vrátila do Prahy, kde vystupovala pod jmény Mája či Máňa Holanová v kabaretech vedených Josefem Wattnerem. Zpívala v jeho Babyloně, v kabaretu De Paris a v kabaretu Montparnass. Diváci jí mohli slyšet zpívat jak kuplety, tak také koncertní písně, a dokonce i árie z operet a oper.

Po roce 1927 se však již na divadelních a kabaretních prknech neobjevila. V té době měla působit jako kostymérka u našeho filmu. Z jejího osobního života je známo, že v roce 1906, se jako 19letá provdala za Aloise Růžičku, ale manželství bylo v roce 1932 rozvedeno.

Do české kinematografie vstoupila velmi nenápadně, když v roce 1922 natočila film Dejte se omladit, kde hrála Apolenu Nedočkavou, která po požití elixíru mládí omládne na 13letou dívenku.

Na další filmování si musela paradoxně počkat 9 let, kdy již ukončila svou divadelní kariéru. V letech 1931 až 1943 si zahrála ve více než 30 filmech, ale až na malé výjimky to byly pouhé epizodky.

Z epizodek můžeme vzpomenout Psohlavci (selka), Karel Havlíček Borovský (žena před soudem), Pepina Rejholcová (žena na posvícení), Hudba srdcí (hospodyně) či Děvče za výkladem (nevlídná sousedka).

Z o něco větších roliček vzpomeňme Právo na hřích (hospodyně), Perníková chaloupka (maminka), Revizor (služebná u hejtmana) a Jedna z milionu (sousedka).

Mezi její vůbec největší role bezesporu patří hodná teta hlavní hrdinky Lidušky (Markéta Krausová) ve filmu V cizím revíru a rázná manželka hráče v herně (O. Motyčka) ve filmu Důvod k rozvodu 1937.

Naposled jí mohli diváci spatřit ve filmu Tanečnice z roku 1943, kde hrála komornou. Jinou roli již nikdy nesehrála a její poválečné osudy nejsou známé. Jediné, co víme, že v roce 1950, kdy jí bylo 63 let, byla naživu. V té době bydlela v Praze na Novém městě.

JA.RO.KO.

Ovládací panel

Reklama

Reklama