Reklama

Reklama

Robert Breer

Robert Breer

nar. 30.09.1926
Detroit, Michigan, USA

zem. 11.08.2011 (84 let)
Tucson, Arizona, USA

Biografie

Robert Breer (1926–2011) zůstává výraznou osobností avantgardního a experimentálního filmu. Tento nezávislý režisér, malíř a sochař ve své tvorbě experimentoval s kombinováním nejrůznějších filmových technik a materiálů.

Breer se jako filmař opíral o své malířské zázemí a jeho filmy vycházejí z kresby. Jeden ze zásadních titulů avantgardní tvorby, Breerův Man and His Dog Out For Air (1957), je založen na minimalistické animaci a měnících se křivkách. Jeho krátké snímky (Fuji, Rubber Cement ad.), v nichž velmi originálně nakládá s technikou rotoskopie a tím otevírá prostor pro imaginaci diváka. V pořadu Screening Room Breer poznamenal: „Rotoskopie je fajnové jméno pro jakýkoli proces, který vám umožní překreslit nebo znovu zaznamenat materiál, který už byl zaznamenán."

Pokud se podíváme na Breerovu tvorbu 50. let, která byla ovlivněna abstraktními filmy Hanse Richtera či Fernanda Legéra, jedná se, jako v případě Recreation (1956), o sled extrémně krátkých záběrů (vyjma brouka "trousícího" inkoust), v nichž máme tak akorát čas rozpoznat objekty, tvary a materiály. V jiném případě, Form Phases #4 (1954), sledujeme hravou práci s tvary a prostorem. V pětiminutovém snímku Janestown Baloos (1957) Breer díky koláži výstřižků z časopisů  a novin, černého a bílého papíru a dalších prvků ironicky "stíná" popkulturní modly, politické a válečné události a osobnosti.

Společným jmenovatelem pro značně různorodá Breerova díla je pohyb. Stejně tak  humor, který je v jeho tvorbě všudypřítomný. Nechal se slyšet, že ho baví, když obraz hodně skáče, je roztříštěný. Prohlásil, že jej "zajímá všechno, co se pohybuje, ať už je to postava či nikoli."

Veronika "snaked" Zýková

Režisér

Herec

Ovládací panel

Reklama

Reklama