foto

Michael Schumacher

  • nar. 3.1.1969 (51 let)
    Hürth Hermülheim, Severní Porýní-Vestfálsko, Západní Německo

Biografie

Michael Schumacher se narodil 3. ledna 1969 a už od útlého mládí byl svým otcem veden k automobilismu. Jeho nesporný talent byl odhalen poměrně záhy, již v patnácti letech se stal juniorským mistrem Německa v motokárách a o rok později svůj titul hravě obhájil. Čím hravější pro něj bylo vítězit, tím více toužil po větší výzvě a silnějších soupeřích, které měl získat hned rok poté, co se stal mistrem Evropy. Jenže ani v nižších formulových třídách nebyla konkurence tak silná, aby talentovaného mladíka při jeho stoupání dokázala zastavit, ba právě naopak Michael Schumacher si dokázal vydobýt pevnou pozici a zejména respekt odborníků

Co však tohoto němce nejvíce proslavilo je závodění ve vozech formule 1. Hned první rok závodění dokázal získat se svým Benettonem třetí místo a ukázal tak starým profesionálům, že i nováček může mít talent a dokáže je porážet. Udivovat motoristický svět však začal až o dva roky později, kdy dokázal porážet nejlepšího jezdce seriálu Ayrtona Sennu, který v též sezóně zemřel a Michael Schumacher měl tak cestu k prvnímu titulu otevřenou. O rok později svůj titul obhájil a rozhodl se podepsat smlouvu s průměrnou stájí z Maranella, které spolu s Jeanem Todtem a Lucou di Montezemelem dokázal vrátit zpět zašlý lesk. Právě díky Michaelu Schumacherovi se kolem Ferrari rozpoutalo davové šílenství a stáj se usídlila zpět na vrcholku, kde jí již nikdo nečekal.

Zpočátku to však tak snadné nebylo. První sezonu ve Ferrari jej trápily silné technické problémy, díky nimž ztrácel veliké množství bodů. Ani začátek další sezóny nebyl zrovna šťastný, ale Schumi – jak mu fanoušci přezdívají – trpělivě vzdoroval, až se mu konečně podařilo několikrát za sebou zvítězit a o jeden jediný bod předběhnou svého největšího konkurenta Jacquese Villeneuva a o všem měl rozhodnout poslední závod. Místo očekávaného souboje dvou rivalů se však opakovala situace, kdy Schumacher v Benettonu kontroverzně narazil do Demona Hilla a pojistil si tak vítězství. Tentokrát však komisaři incident odsoudili a Michael Schumacher byl z celého ročníku diskvalifikován.

Ani další dvě sezony se Schumimu nedařilo jak by si přál, v obou jej totiž překonal jezdec McLarenu Mika Häkkinen, přičemž jednou se rozhodovalo až v posledním závodě a podruhé zabránil získání titulu úraz, při němž si Michael zlomil nohu. Jenže tím jakoby veškeré problémy skončily. Německý rodák začal lámat všechny rekordy, přepisovat statistiky a opět jej trápila slabá konkurence. Získal titul hned pětkrát v řadě (v letech 2000 až 2004) a až v posledních letech se mu do cesty začali stavit jezdci stájí McLaren a Renault. Není tedy divu, že se do světa formule 1 dostal i jeho mladší bratr Ralf, u toho se však podobný talent neprokázal a zlý jazykové tvrdí, že ve formuli zůstává právě jen díky slavnému jménu.

Krom závodění ještě rád hraje rekreačně fotbal a plave. 1. srpna 1995 se oženil s Corrinou Betsch, se kterou má dvě děti, dceru Ginu Mariu a syna Micka. Přestože se jedná o mimořádně populární osobnost, je často kritizován za své nesportovní chování a obrovskou sebedůvěru, díky které se stává součástí mnoha sporů.

V posledních letech se projevil i zájem ze strany filmové veřejnosti, která věří, že Schumi jim dokáže zvednou tržby. Krom zatím utajované role ve filmu Astérix aux jeux olympiques jsme mohli jeho hlas slyšet v povedené Pixarovce Auta, kde nenamluvil nic jiného než Ferrari.

Zatím to ale vypadá, že je s jeho hereckou kariérou konec. Koncem roku 2013 (29.12.) utrpěl závažný úraz při lyžování v Alpách. Přestože měl helmu, utrpěl úraz hlavy, po kterém upadl do komatu a byl v kritickém stavu několikrát operován v Grenoblu. Od léta 2014, kdy byl propuštěn do domácího ošetřování (v bdělém stavu) se mnoho informací na veřejnost nedostalo. Vesměs jen několikrát jeho žena uvedla, že při rehabilitacích dělá pokroky, ale bude to ještě dlouhá cesta.

Lukáš "Dudek" Jangl

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2009 Formula 1: BBC Sport (TV pořad)
1990 Ruutulippu (TV pořad)
1981 Wetten, dass..? (TV pořad)
1980 Verstehen Sie Spaß? (TV pořad)
1963 Das aktuelle Sportstudio (TV pořad)

Fanoušci tvůrce