foto

Benji

Biografie

Nejchytřejší jsou voříšci. Čistokrevnost s sebou nese hloupost.

Většina psích herců trpí tím, co se dá nazvat uhrančivé oko trenérovo. Což znamená, že neustále koukají po svém pánečkovi a nehrají, ale předstírají špatně naučené pózy. Benji, ať už v jakékoliv své inkarnaci, byl jiný. Životný, improvizující herec, který reagoval i na improvizaci lidských herců a nevypadalo to uměle.

Prvním Benjim, což je vlastně původně smyšlené filmové jméno, byl pes trenéra Franka Inna Higgins (více v biografii Higginse), který hrál pouze v jediném Benjiho filmu. Ve všech následujících pak hráli jeho potomci, kteří stejně jako potomci Pala (Lassie) převzali jeho filmové jméno. Všechny snímky měly stejného režiséra, Joea Campa a stejného zvířecího trenéra Franka Inna.

Benji byl jako druhý pes v historii filmu uveden do síně slávy American Humane's Animal Actors (první byl Pal=Lassie), kterážto společnost vytvořila zvířecí obdobu Osk2arů, a dvakrát obdržel American Guild of Variety Artists' Georgie Award jako nejlepší zvířecí bavič roku. A společně s Tomem Hanksem a Tomem Cruisem byl diváky zvolen jako jeden z deseti nejpopulárnějších bavičů USA.

K dnešnímu dni (7/2006) hráli ve filmu celkem čtyři psi stejného jména. Poslední z nich fenka Benjean, hrála v BENJI SE VRACÍ (2004), neměla geneticky s Higginsem nic společného. Stejně jako Higgins pocházela z psího útulku, ale v Gulfportu v Mississippi, kde ji roku 2001 režisér Camp po čtyřměsíčním hledání náhodou objevil, když si přijel prohlédnout úplně jiného psa. A o necelých pět týdnů později se už objevila v televizi v zábavném pořadu GOOD MORNING AMERICA.

“Tohle štěně je určitě nejchytřejší a nejbystřejší, jaké jsme zatím měli. A, mimochodem, je to ona a ne on. Tedy postava je pes, ale hraje ho fenka. Je stejně dobrá herečka, jako Higgins.” - Joe Camp

Joe Camp je autor a režisér všech snímků s Benjim, zároveň drží veškerá práva na cokoliv s Benjim spojené a to od chvíle, kdy byl nucen při originálním BENJIM převzít veškerou reklamní část projektu. S trenérem Frankem Innem tehdy při propagaci sjezdili půlku USA a přeměnili tak nízkorozpočtový snímek v jeden z nejúspěšnějších zvířecích rodinných příběhů všech dob.

J "monolog" D

Herecká filmografie

Filmy

1987 Hledá se Benji
1981 Benji Takes a Dive at Marineland (TV film)
Oko za oko
1980 Nebeský pes
1978 Benji's Very Own Christmas Story (TV film)
1977 Dobře utajený kód

TV seriály

1983 Benji, Zax and the Alien Prince (TV seriál)

Dokumentární

1980 Benji at Work (TV film)
1978 Phenomenon of Benji, The (TV film)