foto

Josef Steigl

  • nar. 14.4.1897
    Rakousko-Uhersko
  • zem. 15.9.1965 (68 let)
    Praha, Československo

Biografie

Josef Steigl se narodil 14. dubna 1897 zřejmě v Praze jako Vendelín Steigl. Často bývá uváděn, nebo vystupoval, pod jmény Josef Spejbl, Josef Špejbl nebo Josef Steigel. O jeho původů ani soukromí dnes již nemáme žádné informace a o jeho soukromí prakticky nic nevíme. Od ochotnických začátků se začal divadlu věnovat profesionálně na různých menších činoherních a operetních jevištích. Ve 30. a 40. letech vystupoval v pražském Divadle Vlasty Buriana. Po okupaci potichu opět spolupracoval s četnými scénami v Praze a zejména s filmem (s největší pravděpodobností byl na přelomu 40. a 50. let členem Divadla státního filmu), kde však přetvářel převážně epizodky a malé roličky.

Před filmovou kamerou se začala jeho usedlejší silnější postava a podlouhlý obličej ověnčený pleší hned objevovat na sklonku němé éry. Debutoval v němém filmu Martina Friče CHUDÁ HOLKA (1929) jako host. Během 30. let byl pacientem (PŘED MATURITOU), sekretářem na poště (PÍSNIČKÁŘ), exekutorem (NA SLUNEČNÍ STRANĚ), policejním úředníkem (VRAŽDA V OSTROVNÍ ULICI), nezaměstnaným (TRHANI), cestujícím ve vlaku (TŘI VEJCE DO SKLA), řezníkem (NAŠI FURIANTI), písařem Johanem (ŠVANDA DUDÁK), pasažérem (SVATEBNÍ CESTA), pacientem Josefem Maškem (STŘÍBRNÁ OBLAKA), vrátným Frantou Blechou (POZOR, STRAŠÍ!), lékařem (POD JEDNOU STŘECHOU) či fandou (PÁN A SLUHA).

Během 40. let se představil např. ve snímcích TULÁK MACOUN (host), MĚSTEČKO NA DLANI (radní), ŽÍZNIVÉ MLÁDÍ (šafář), EXPERIMENT (návštěvník divadla), PRSTÝNEK (venkovan), PAKLÍČ (asistent pokladníka), ZNAMENÍ KOTVY (inspicient), TŘI KAMARÁDI (taxikář), POSLEDNÍ MOHYKÁN (zlý kočí), POLIBEK ZE STADIONU (revizor), ŽELEZNÝ DĚDEK (mistr), SVĚDOMÍ (vrátný v hotelu), NÁVRAT DOMŮ (Karásek), DVAASEDMDESÁTKA (strážník), DNES NEORDINUJI (opět taxikář), ČERVENÁ JEŠTĚRKA (vrátný), VZBOUŘENÍ NA VSI (spící muž ve vlaku), DVA OHNĚ (závozník Balda), DS – 70 NEVYJÍŽDÍ (horník) a nebo REVOLUČNÍ ROK 1848 (vrátný v továrně).

V budovatelských 50. letech je divákům znám jako četník (ZOCELENÍ), host v kavárně (V TRESTNÉM ÚZEMÍ), muž před NV (PÁRA NAD HRNCEM), portýr (ANNA PROLETÁŘKA), vrátný (PÍSNIČKA ZA GROŠ), cestující Komenda (ÚNOS), hostinský (TAJEMSTVÍ KRVE), svědek (NA KONCI MĚSTA), muž na schůzi (NEJLEPŠÍ ČLOVĚK), recepční (CIRKUS BUDE!), vedoucí (NECHTE TO NA MNĚ), domovník (KAM S NÍM?), sedlák (OBUŠKU, Z PYTLE VEN!), úředník Šálek (ZAOSTŘIT, PROSÍM!), zákazník (ROBINSONKA), šlechtic (HRÁTKY S ČERTEM), vedoucí (PŘIŠEL NA NÁVŠTĚVU), muž s hodinkami (HONZÍKOVA CESTA), hospodský ve venkovské hospodě (TO BYLA NOC), muž (PŘÍPAD JEŠTĚ NEKONČÍ), cizí delegát v turbanu (CO ŘEKNE ŽENA…), soused (TAKOVÁ LÁSKA), pokladní v muzeu (PRVNÍ A POSLEDNÍ) a hospodský (DAŘBUJÁN A PANDRHOLA).

A svá poslední 60. léta dokončil mj. ve filmech BÍLÁ SPONA (Kindl), RYCHLÍK DO OSTRAVY (číšník), HLÍDAČ DYNAMITU (kontrolor), OKAMŽIK, SPOJÍM! (dispečer), LEDOVÉ MOŘE VOLÁ (obchodní cestující), CESTA DO VĚKU PETROLEJOVÝCH LAMP (hokynář), VELKÁ CESTA (recepční), PROSÍM, NEBUDIT (divák), POZOR, VOLÁ LIŠKA… (zmrzlinář), HOROUCÍ SRDCE (starý dělník), DEŠTIVÝ DEN (rozčílený muž), VĚŠTEC (náměstek), MÁTE DOMA LVA? (turista), KRÁL KRÁLŮ (kamelot), HANDLÍŘI (nákupčí), EINSTEIN KONTRA BABINSKÝ (úředník) i VAJÍČKO (hostinský). A naposledy se na filmovém plátně zjevil jako dohlížející profesor v muzikále STARCI NA CHMELU (1964) Ladislava Rychmana.

Herecky spolupracoval i na filmových dokumentech (JEN ČTVRT HODINKY?, LIDÉ ZA KAMEROU aj.) a s televizí (např. HERECKÉ ANEKDOTY). Se svým principálem Vlastou Burianem působil například na různých scénkách v rozhlase a na gramofonových deskách ( „Prosím, jízdenku“ – „Starý Berounský“ – „Na nádraží“, „V advokátní poradně“ apod.), tato spolupráce setrvala po Burianově omilostnění až do 50. let. Některé z těchto nahrávek byly několikrát převedeny i na moderní audio nosiče. Své herecké profesi se herec snažil věnovat prakticky až do konce života. Josef Steigl zemřel 15. září 1965 v Praze ve věku osmašedesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1964 Starci na chmelu
Vajíčko
1963 Einstein kontra Babinský
Handlíři
Hlídač dynamitu
Král Králů
Máte doma lva?
Věštec
1962 Deštivý den
Horoucí srdce
Pozor, volá Liška...
Prosím, nebudit!
Velká cesta
1961 Cesta do věku petrolejových lamp
Ledové moře volá
Okamžik, spojím!
1960 Bílá spona
Hlídač dynamitu (studentský film)
Rychlík do Ostravy
1959 Dařbuján a Pandrhola
První a poslední
Taková láska
1958 Co řekne žena...
1957 Případ ještě nekončí
To byla noc
Škola otců
1956 Herecké anekdoty (TV film)
Honzíkova cesta
Hrátky s čertem
Přišel na návštěvu
Robinsonka
Zaostřit, prosím!
1955 Kam s ním?
Nechte to na mně
Obušku, z pytle ven!
1954 Cirkus bude!
Na konci města
Nejlepší člověk
1953 Tajemství krve
1952 Anna proletářka
Písnička za groš
Slovo dělá ženu
Únos
1950 Pára nad hrncem
V trestném území
Zocelení
1949 DS-70 nevyjíždí
Dva ohně
Revoluční rok 1848
Vzbouření na vsi
1948 Dnes neordinuji
Dvaasedmdesátka
Návrat domů
Svědomí
Červená ještěrka
Železný dědek
1947 Polibek ze stadionu
Poslední mohykán
Tři kamarádi
Znamení kotvy
1944 Paklíč
Prstýnek
1943 Experiment
Žíznivé mládí
1942 Městečko na dlani
1941 Gabriela
1939 Tulák Macoun
1938 Pod jednou střechou
Pozor, straší!
Pán a sluha
Stříbrná oblaka
Svatební cesta
1937 Naši furianti
Tři vejce do skla
Švanda dudák
1936 Trhani
1933 Na sluneční straně
Vražda v Ostrovní ulici
1932 Písničkář
Před maturitou
1929 Chudá holka

Dokumentární

1961 Lidé za kamerou
1956 Jen čtvrt hodinky?

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky