foto

Blažena Částková

  • nar. 4.6.1891
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 8.3.1973 (81 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herečka Blažena Částková byla ryze kabaretní herečkou. Narodila se jako nejmladší ze čtyř dětí Josefa Částky (1860–1914) a jeho ženy Marie roz. Lorenzové (1858–1946). Hrála většinou v různých kabaretech nebo v divadlech kabaretního zaměření (Revoluční scéna, Rokoko). Bohužel pro rodinné povinnosti se po roce 1923 již na scéně objevovala jen příležitostně.

Po roce 1918 se provdala za prokuristu a příležitostného filmového herce a režiséra Rudolfa Mejkala. V roce 1923 se jí narodil syn Čestmír (1923–1990). Ve filmu si poprvé zahrála v roce 1913, a to ve filmu Život šel kolem, který režíroval její manžel a také v něm hrál. Bohužel se film nedochoval, a tak dnes krom hereckého obsazení nevíme o tomto filmu bližší informace.

Stejný případ je i její druhý film, z roku 1914, který se jmenoval Láska a dřeváky, a tak jí dnes můžeme zaznamenat až v jejím třetím filmu z roku 1921, který se jmenoval Šachta pohřbených idei, kde hrála Havlenovu (Eduard Bartoš) sestru. Ve filmu režisérky They Červenkové z roku 1922 Ty petřínské stráně si zahrála Stázu.

Na další filmové role si musela počkat dlouhých 26 let. Až zestátněná kinematografie jí nabídla dvě epizodky ve filmu Červená ještěrka, to byla němá role paní ředitelové Koníčkové. Naposled si zahrála v roce 1949, kdy ve filmu Vzbouření na vsi ztvárnila také němou roli, hosta na svatbě.

Blažena Částková nakonec v úplném zapomnění zemřela ve věku nedožitých 82 let. S celou svou rodinou je pohřbená na Olšanských hřbitovech v Praze.

JA.RO.KO.

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace